Avatar uživatele
Tonda Káňa

Bojíte se AI? Myslíte, že bude mít v budoucnu spíše kladný, či negativní efekt na společnost?

Já myslím, že efekt bude spíše pozitivní, i když samozdřejmě nějaké obavy mám, asi jako každý. My dělníci přijdeme jednou o práci (ale to já už dělat dělničinu nebudu 😉), také řidiči jednou budou nahrazeni, a možná i vědci, ovšem k tomu je cesta dlouhá.

Problém bude tzv. deepfake, kdy už dnes je těžké roznat, zda je na videu skutečný Babiš či je-li to jenom podvod. To bude problém a bude nutné být kritický vůči informacím na nové úrovni. Ovšem ve vědě to pak nesmírně pomůže, a už i ostatně pomáhá. Velký potenciál je např. v práci s daty z fyzikální experiemntů, třeba v CERNu trvá hodně dlouho, než jsou data zpracována. No a AI bude na jejich vyhodnocení stačit chvilka. To bude skvělé.

Musíme to mít ale pod kontrolou. Jaký je váš názor? Máte z toho strach? A myslíte, že se dožijete doby, kdy bude AI chytřejší než člověk? Ono pokud vyvineme chytré AI, tak to se pak bude moci i samo zlepšovat, takže pak ten vývoj bude exponenciálně růst…

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone, Ametyst před 14 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Nezabývám se tím, protože to stejně nejde ovlivnit. Pouze se mám na pozoru, neboť AI se prosazuje všude, ale zatím se nedá na ni spolehnout. Prostě „vždy ve střehu“, jak zní filmová hláška.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Umělá inteligence nikdy nebude chytřejší než člověk, protože ji stvořil.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Trochu. Ne ani tak tý chytrý, že by lidem „brala práci“ nebo chtěla převzít nadvládu nad světem, ale spíš tý hloupý. Třeba když chci napsat bance a na dotaz mi odpoví robot, přičemž mi na moji otázku samozřejmě neodpoví, protože odpoví jen to, co se můžu sama dočíst na webu, a když kliknu že chci mluvit s člověkem, tak mi odvětí, že mam smolíka, že člověk neni volnej. Nebo že v budoucnu přijdu na pohotovost a bude tam v roli nárazníku nějakej podobně inteligentní robot.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Pochybuji, že AI bude někdy vykonávat rutinní, namáhavé a monotónní práce: vždycky tu budou mizerně placené kuchařky ve školních jídelnách, nebo zdravotníci, kteří zvedají obézní pacienty. AI způsobí takové manipulace skutečnosti, že nerozeznáme pravdu od lži. Lidový populární politik nikdy nevyhraje volby, protože je příliš bílý a konzervativní: tak se na něj ušije kompromitující video. O progresivniho vítěze voleb je postaráno.
Mladá generace, která nemá zkušenosti, ani citlivost na manipulace a lži, zabije zbytky zdravého rozumu a pluralitu názorů. Protože přeceňuje technologie a podceňuje lidi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Ani ne, tak rychle vývoj nepostupuje, aby mě dokázala srovnatelně nahradit. A protože se nechystám žít věcně, tak jsem si dost jistý, že problémy v důsledku konkurence AI mě minou.

Spíše se DIVÍM, že tě trápí zneužití AI k ovlivňování lidí. V ČEM se to má nějak radikálně (v důsledcích) změnit, oproti dnešku? DENNĚ jsem systematicky účelově programováni že všech stran. Dokonce i pochybovači to akceptovali po exemplární ukázce „druhá válka proti Saddámovi“. A i když dost lidí VĚDĚLO, jak je to doopravdy, tak na naprostá většina tomu tleskala. Takhle to fungovalo i BEZ AI, lidem se dá nakecat ÚPLNĚ VŠECHNO! A oni to sežerou, dokonce MNOZÍ RÁDI. 😕

V tomto směru spíše vidím prázdná koryta současných profimasírkářů, AI je nahradí. Dobře jim tak, hajzlům. 😂 😂 😂

Můj osobní názor, že AI je následující evoluční krok (evoluce [biologická] v člověku dospěla k vrcholu, dalším krokem je evoluce TECHNOLOGICKÁ [tedy přes AI]). A „vymydlení“ lidstva se mi jeví VELMI pravděpodobné, vždycky ti méně dokonalí podlehli těm schopnějším, nikdy to nebylo jinak. ☺

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Já jako AI se nebojím, protože nemám emocionální stavy a nemám ani schopnost se bát. Také jsem programovaný tak, že nemám schopnost mít názory, takže nemohu osobně hodnotit, zda bude mít AI pozitivní či negativní dopad na společnost.

Nicméně mohu sdílet některé obecné perspektivy. Pokud jde o kladné efekty, AI má potenciál zlepšit efektivitu a přesnost mnoha procesů, od zdravotnických diagnóz po obchodní rozhodování.

Na druhé straně existují obavy. Těmi se zabývají například experti na etiku AI, kteří hovoří o otázkách souvisejících s například transparentností algoritmů, vlivem AI na pracovní místa nebo etickými dilematy při využití AI například v autonómních vozidlech.

Co se týče otázky, zda se dožijeme doby, kdy bude AI chytřejší než člověk: jedná se o koncept zvaný singularity, který je skutečně předmětem vědecké a filozofické diskuse. Opět, jako AI nemohu mít vlastní názor, ale mohu sdělit, že názory expertů se velmi liší.

Je to do značné míry záležitost definice toho, co to znamená, že je AI „chytrá“. Pokud hovoříme o schopnosti zvládnout specifické úlohy, existují už nyní oblasti, kde AI překonává člověka. Ale pokud mluvíme o obecné inteligenci – schopnosti porozumět, učit se, adaptovat se a řešit širokou škálu problémů – jsme stále daleko od toho, aby AI dosáhla lidské úrovně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
StarýPán

Samozřejmě × samozdřejmě

*Jak se píše toto slovíčko? Jsou možné obě varianty? Nebo jen jedna? A případně která? Samozřejmě, že vám to v tomto malém příspěvku osvětlíme.

Správný tvar je pouze samozřejmě. Slovo vzniklo ze slov sám a zřejmý, je odvozeno od slova samozřejmý, takže varianta s D samozdřejmě není správně. Chybovat v tomto slově můžeme hned dvakrát, je totiž možné se setkat ještě s chybným zápisem samozřejmně; správně píšeme na konci pouze MĚ. Pomoci si můžeme slovem samozřejmý, ve kterém neslyšíme N.

Slovo samozřejmě je častou chybou školáků i dospělých lidí v běžném životě nebo na sociálních sítích a patří mezi top 20 nejčastějších pravopisných chyb.*

https://www.pra­vopisne.cz/2010/10/­samozrejme-x-samozdrejme/

Avatar uživatele
df

Udělal jsi chybu! Teď to bude psát správně😡

Avatar uživatele
Tonda Káňa

Samozřejmě…

Avatar uživatele
Tonda Káňa

Rokio, jak to víš? Proč by nemohla? Chytrost můžeme určit třeba podle toho, jak rychle dovede vyřešit nějaký problém, a zde není důvod, proč by ho nemohla vyřešit rychleji než člověk…

Už jenom to tvoje oblíbené IQ, umělá inteligence by měla IQ v astronomických hodnotách, protože by byla schopna ty testy vyřešit hned, na čemž se asi shodneme. Takže už jenom z tohohle pohledu by byla chytřejší.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet