Denn

Anglický dopis -Prosím o radu, zda je tento dopis napsaný gramaticky správně, děkuji mnohokrát :)

Dear Caroline,

Sorry I haven´t written sooner.
I´ve been away on holiday.
We visited Boston.
It is such a lovely city!
We saw many interesting places like theatre, museum of art, shops and my favourite beach.
We lived in hotel with five stars called Golden age.
That was amazing.

And guess what. I met one handsome boy – Tailer Collins – and i fell in love with him. I was standing near hotel and waiting for taxi, but suddenly some tall men with black stocking on his head kicked me and stole my purse with all my money. Fortunately Tailer saw everything and catched him.
He told me that I am very pretty and he asked me on a date.
Tailer is my hero.
I am so glad, that I met him, but not that glad that i met his father.He doesn't like me and I don´t like his creepy moustache.
And what about your trip to Asia?? Please write back soon.
Denisa.

Nejlepší odpověď
MK44

Taky přidám svou trošku. Nějak si to z těch odpovědí sesumírujte, studentko.

--

Dear Caroline,

Sorry I have kept you waiting for my letter.
I´ve been away on holiday.
We visited Boston.
It is such a lovely city!
We have seen many interesting places like theatre, museum of art, shops and my favourite beach.
We stayed in a five-star hotel called Golden Age. („with five stars“ by spíš znamenalo, že jste bydleli v hotelu spolu s pěti hvězdami – např. filmovými 🙂 )
That was amazing.

Imagine what happened. I met a handsome boy – Tailer Collins – and I fell in love with him. I was standing near the hotel waiting for a taxi when suddenly a tall man with a black stocking over his head kicked me and stole my purse with all my money. Fortunately, Tailer saw what had happened and caught him.
He told me that I was very pretty and he asked me for a date.
Tailer is my hero.
I am so glad that I have met him but less glad that I have met his father. He doesn't like me and I don´t like his creepy moustache.
And what about your trip to Asia? Please, write back soon.

With love

Denisa

Další odpovědi
Kelt

Na tomto dopise je vidět, že to psal Čech, který se učí anglicky a zná několik slovíček a trochu gramatiky. Rodilý Angličan by to napsal jinak, pokud se jedná o použití časů, členů a pod. Například v první větě bych nepoužil tento výraz, ale spíše I could not write, předpřítomný mi tam nepasuje. Dále We visited Boston a buď určení času, nebo We have visited Boston. Také ve větě We saw many places bych dal spíše předpříomný čas, protože jsi to viděla a důsledky trvají
We lived in hotel – spíše We stayed
And gues what . A hádej co, To se v angličtině nepoužívá, spíše And imagine, nebo imagine yourself. a I met se dá napsat jako vedlejší věta. , tedy and imagine, that I met , nebo bez than.
Věta začíná podmětem, some tall men .. suddenly kicked me.
A když těch chlapů bylo několik píšeš men, tak proč chytil ho him, to si uprav.
Usuzuji, že asi byl jeden, ale pak ne some ale spíš s neurčitým členem a tall man.
A ne Tailer saw everything, ale Tailer saw what happened.
Atd,

MichalTy

*in A hotel with five stars

divná je ta věta s tím otcem, asi by bylo lepší „but not so glad when I met his father“

jinak snad v pořádku :)

anonym

Chybí ti tam dost členů. To tam doplň, inak dobrý.