Hungalabunga

Amerika má svůj vlastní zdroj pohonných hmot, proč máme tak vysoké ceny benzínu a nafty?

Když jsme byli pod Rusakama kteří mají také vlastní zdroj pohonných hmot, tak SME to měli jen za pár šušňů (Kč)

Odpovědi
Kepler

Není to tak docela pravda. Nejvyšší ceny PHM v Evropě má Norsko (cca 50 kč), přitom je to evropská ropná velmoc. Na sklonku éry socialismu stál benzín u nás 8 kčs. Porovnáme-li výdělky tehdy a dnes, tak by benzín stál desetinásobek. Mít vlastní ropu je sice výhoda, ale rozhodující pro výslednou cenu je daňová politika daného státu, zákon nabídky a poptávky aj.

autacek

Amerika si své zdroje šetří na horší časy a zatím drancuje ostatní země světa. Nejdříve nastolení „demokracie“ mečem, pak výhodný obchodní kontrakt, byť za úplatu, ta jde většinou stejně do rukou amerických producentů spravujících cizí ropná pole.

Klaproth

„Za pár šušňů“? Za svou tehdejší výplatu jsem si v roce 1988 mohl koupit 300 litrů benzínu, moje auto mělo spotřebu 9 litrů. Dnes si můžu za svůj jeden měsíční příjem koupit asi 1500 litrů a auto mi žere 5,2 litru.

EKSOT123

Při rozumném hospodaření by ty ceny měly být ještě jednou takové, aby se s nimi více šetřilo. Ale trh určuje takto nízkou cenu. A Češi měli velmi naspěch svá domácí naleziště ropy rychle vydrancovat.