Themeansar

Amerika bez USA?

Představme si, že by evolučně nevzniklo USA a lidi co by žili v Americe severní a jižní by si říkali Američani a Amerika by byl jeden stát s jedním prezidentem a jednou měnou nebyli by zde žádné hranice a byl by zde jeden Americký jazyk. Proč vlastně máme snahu vytvářet hranice vždyť to vede jenom k problémům a válkám. Rozdělil bych lidský svět na kontinenty, a tak bychom nebyli Češi, ale byli bychom Evropané a Číňani a Indové by byli Asiaté atd.

Odpovědi
Dochy

Protože lidé mají ve stádu poměrně agresivní povahu. Vždy se sdruží do nějakých skupin, ve kterých lidé navzájem chrání své zájmy oproti lidem z ostatních skupin. V důslekdu toho vznikly státy (zeskupinovatění skupin s podobnými zájmy-kulturou) Tam kde se setkali skupiny s neslučitelnými zájmy (klidně jen dočasně) tam vznikly hranice… (plus sem tam nějaké posouvání např. v důsledku válek a různých politických dohod…)

Kdyby spolu lidé dokázali přirozeně žít v míru, státy by nepotřebovali. A možná ani psané zákony, soudy apod.

Ametyst

Čím větší celky, tím spíš vygenerují totalitního vůdce. Který bude lidem vzdálen jako nám Brusel. To nefunguje. Hranice, pokud fungují, jsou v pořádku. Neumím si představit Asii bez hranic, jako je EU: to by se Arabové mlatili s Izraelci i mezi sebou.

schranka

Nemá to nic s evolucí.

Co je to americký jazyk a jak si ho představuješ? A který by měl být tento jeden jazyk pro celé území?
Žádná američtina neexistuje a neexistovala. Je pouze americká angličtina a vlastně jen ta se dá brát jako americký jazyk. Pak byly nebo jsou domorodé jazyky v Americe a těch byla spousta, ale americký jazyk se tomu nedá říkat.

Všichni obyvatelé nového světa jsou Američané. Je to obecný název pro obyvatele těchto světadílů. Platí to pro všechny obyvatele Severní, Střední a Jižní Ameriky. Občané USA jsou Američany, protože mají Ameriku přímo v názvu státu a sami sobě dali americkou národnost. Ostatní jiné státy v Americe mají své vlastní názvy a podle toho i pojmenování pro své občany, pro svůj národ.
Obyvatelé Evropy jsou taky Evropané, Asie Asiaté, Afriky Afričané. Proto obavatelé Ameriky Američané.

Dobýt celou Ameriku, to byl původní cíl Spojených států amerických. To by bylo to tvé vysněné jedno území, jeden prezident, všichni občané Američané. ;) Jinak by to ani nešlo ani kdyby „evolučně“ nevznikly USA. Ostatní státy v Americe měly svůj vlastní vývoj.
Proto ten název USA a proto ten jejich imperialismus. V době vzniku byla jejich rozloha a obyvatelstvo nicotné v porovnání s dneškem. Třináct původních a menších států v porovnání s dnenšními 50. Britské kolonie taky tvořily jen zlomek území. V době jejich vzniku a následujících desetiletí jich tvořilo jen pár západních států (roh dnešních USA). Během následujích 150 let své území rozšířili do takové podoby, kterou známe dnes. Dále už Ameriku nedobývali. Spokojili se s tím, že se stali supervelmocí (celosvětový vliv) a zjistili, že nemusí přímo ovládat a vlastnit určité území, aby mu diktovali podmínky. To se týká i amerického kontinentu, tam se spokojili s Monroeovou doktrínou a tím, že mohli určovat pravidla i pro ostatní státy.

Filip84

Další chlap, co chce spasit svět klackem? Takový chlap zaslouží klackem po hlavě! 👿👿👿

Jestli ausgerechnet Ty nechápeš, proč U. S., nebo Estados Unidos Mexikanos, jsou federacemi, no tak, buďto, jez více vitamínů, nebo si nastuduj dějiny Kanady, Spojených států Amerických a Spojených států Mexických. Říká Ti něco Vermont Republic? Nebo hnutí za osamostatnění State of Texas? Nueva Espaňa? Hispanoamerické války za nezávislost? Mexické války za nezávislost, zejména povstání pod vedením Jose Maria Morelose? Role katholické církve & katholického duchovenstva ve válce za Mexickou nezávislost vs La Guerra Cristera vel Guera de los Cristeros? A většina jižní Ameriky je něco, jako KLDR: taky je nikdo nechce, ne, fakt nechce! Nic proti nim, ale: nechce.

Má to jednu výhodu: Ty můžeš jenom žvanit, reálnou moc na tom něco změnit nemáš. Naštěstí! 🤪🤓🙄👌😂

Pepa25

Názor Ametyst "Čím větší celky, tím spíš vygenerují totalitního vůdce " je hodně zvláštní, Naopak není problém obvládnout a tyranizovat malou zemi (např. Kambodžu, Lybii nebo Irák). K ovládnutí velké země je potřeba revoluce nebo apatie lidí a nefungující infrastrutury (okrajové gubernie nemají šanci nic olvivnit).

schranka

Státy v roce 1800 https://www.bur­ningcompass.com/cou­ntries/united-states/map/us-map-1800.jpg
Územní vývoj států od vzniku do 20. století https://cdn.stat­cdn.com/Infograp­hic/images/nor­mal/19038.jpeg

Filip84

Schránka: A to někdo nezná!? 😅🤷‍♀️🤦‍♀️

Asi ne, no! 🙄😅😅😅

schranka

Většina. A to včetně spousty Američanů, přestože je to u nich docela známé důležité téma.

Drap

S evolucí to nemá nic společného. Jeden jazyk neni reálné pro takové množství lidí. USA zabírá jen část Ameriky a stejně to nefunguje