Frogman

Dá se v USA obejít bez kreditní karty?

V Americe mají klasicky všichni kreditní karty a každá karta má nějaké skóre podle toho, jak spolehlivě člověk peníze na kreditku vrací. Díky lepšímu skóre si mohou např. vzít větší půjčku, můžou mít vše na splátky… Třeba si někdo vezme u operátora mobil na splátky a po roce splácení může mobil u operátora zdarma vyměnit za novější model (proto tam tak často všichni mají ty nejnovější) a splácí takhle dál. Při placení kreditkou se vrací asi 1 % z nákupu a mají další výhody a slevy.

Já kreditku v životě vlastnit nechci. Tady je člověk zvyklý na debetní karty – utratíš jen to, co vyděláš. Pokud něco chci a mám na to, normálně si to koupím, nevezmu si to na splátky.

Samozřejmě se tam např. kvůli absenci kreditky musí v půjčovně platit záloha, u nájmu ze začátku jeden nájem dopředu atd. Myslím, že bych se bez ní v pohodě obešel, jsou s tím akorát zbytečné starosti. Podobně jako spousta dalších věcí, které tady jsou jednoduché, tam je mají zbytečně složité.

Dá se normálně obejít v USA i bez kreditky? Má s tím někdo zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Arne1

Máš trochu mylný dojem – kreditka neznamená, že si ve velkém půjčuješ peníze, jen je dorovnáváš z účtu po nějaké době naráz. Také není dobré s ní platit více jak máš na kontě. Ostatně i u debetní karty můžeš jít „do mínusu“ a tím si u banky půjčit – záleží jak to máš u banky nastavené.
A s tou Amerikou ? Nedoporučuje se to. Pokud tam pojedeš jako turista, tak budeš mít velké problémy – například autopůjčovny se s tebou nebudou bavit. V poslední době se nedají oblafnou tvrzením že jde o kreditku, protože to nové karty na sobě mají napsané zda je to kreditní nebo debetní karta.

Další odpovědi
led

Ano, dá sa žiť aj bez platobnej karty. Veľa ľudí v USA nemá platobnú kartu. Pri platení malých súm to nie je problém. Ale už pri platení nad 10000.-USD v hotovosti sa platba musí pri legálnej platbe evidovať. O nelegálnych sa nezmieňujem.
Problém a súčasne výhoda kreditiek je v rýchlom overení si platbyschopnosti zákazníka. Netreba so sebou nosiť peniaze, potencionálne riziko prepadu a okradnutia.

Lamalam

Z vlastní zkušenosti můžu říci, že bez kreditky (myslím skutečnou kreditní, nikoliv debetní) si v USA neuděláš rezervaci hotelového pokoje.

Frogman

led, už když člověk v hotovosti platí přes 50 USD, tak na něj blbě koukají a ověřují si, jestli jsou bankovky pravé. Proto tam právě téměř všichni platí až na výjimky bezhotově kartou. Malé částky hotově např. v obchodech nejsou problém.

Arne1, ano, dorovnáváš – ve smyslu splácíš, to co si z vlastního půjčíš. Pravda, u debetní karty může být domluven kontokorent, ale to jsem na mysli neměl. Je to doplňková služba, se kterou jsou jen starosti navíc.
Je tam ještě něco konkrétního, u čehož se bez kreditky obejít vážně nedá?

led

Ano súhlasím, pretože, keď som tam vytiahla stovku,, mala som pocit, že na mňa zavolajú federálku

Klaproth

led > otázka zní na kreditní kartu, nikoliv na platební.

led

To je síce pravda, ale koľko ľudí pozná rozdiel? Všimnite si, že ani autor otázky nepozná presne rozdiely medzi kartami

Frogman

Samozřejmě, že rozdíly znám. :)