marcelkacz

Alanis Morissette.

O čem jsou její písničky – o čem zpívá.

Nejlepší odpověď
quentos

to nelze generalizovat, každá je o něčem jiném (a že jich od ní znám dost velkou spoustu). Když si vezmete nejslavnější hit „Ironic“, zamýšlí se nad všemožnými ironickými situacemi v běžném životě (důchodce vyhraje na osmaosmdesáté narozeniny v loterii a další den umře… když zaplatíte a pak se dozvíte, že vaše jízda měla být zadarmo…), v závěru však optimisticky sezná, že kddyž už jste úplně v koncích, život vás z toho vždycky nějakým způsobem dostane…
Naproti tomu třeba „Mary Jane“ je proslovem k ženě/dívce, která se začně nějak podivně chovat – na dveře si pověsí ceduli „nerušit“, začne hrozně hubnout a utíkat z reality do světa snů (možná proto i to jméno – „Mary Jane“ se občas říká slangově marihuaně, která ten útěk a svět snů často zprostředkovává).
Taková „You Learn“ je snůškou rad do života a hlavním poselstvím je, abychom nezoufali nad nezdary, protože se jimi učíme.
„Underneath“ se zaýšlí nad partnerskou krizí, kde vypravěčka shledává, že společný život už dál v podstatě nemá smysl.

Je to jen pár příkladů, ale vylézá z nich přece jen nějaký společný prvek – povětšinou se zamýšlí nad složitými životními situacemi, ať už svými nebo jiných lidí, nabízí řešení a všechno to ještě podtrhává šťavnatými melodiemi, což málokdo umí – většinou se buď soustředí na text a melodie stojí za prd nebo opačně. Alanis je jednou z mála, kteří dokáží skloubit obojí