Romans

Ako pripravím roztok 50mg/l daného prvku z danej zlúčeniny?

Napríklad mám urobiť roztok 50mg Cu/l z CuSO4.5H2O…
Takže musí byť v tom litri 50mg medi…ale ako mám vediet kolko percentný rozotk CuSO4.5H2O to musí byť aby tam bolo tých 50mg? Dik:)
Doplňuji:
_____________­______________________
napadlo ma:
Cu=63 mol.gm-1
CuSO4.5H2O = 250mol.gm-1
50mg=0.05g

n=m/M n=0,05/63 n=0,000793 mol
m=M.n m=250.0,000793 m=­0,198g…takže vysledok je…0,198gramov modrej skalice je vlastne 0.05g cistej medi?:D

Odpovědi
mosoj

Je to tak !
Doplňuji:
Také jsem nad tou jednotkou přemýšlel , ono zřejmě není myšleno metr ( to by byl dokonce délkový metr), ale mol.
Čili je to špatné vyjádření toho že 63 g mědi v 1 litru je 1M roztok. Čísla jsou ale správně.

cochee

V zásadě ano, jenom ta podivná jednotka mol.gm-1… jednotka veličiny „molární hmotnost“ je gram na mol, g/mol, g.mol-1; metr tam vůbec nemá co dělat