dudu

A co pan Makarenko?

Nedávno jsem se tak trochu porafal s dcerou stran výchovy našich vnuků /jde o tří a pětiletého raubíře/. Trpím totiž pocitem, že klukům dává přílišnou volnost a to ve stravovacích návycích, ale především v jejich denním režimu. Na můj vkus třeba příliš často ignorují její pokyny, spát v podstatě odcházejí kdy se jim zachce, často až v pozdních hodinách. Nezdá se mně ani argument, že po prázdninách se vše vrátí k normálu. Je pravda, že asi pod vlivem svých internátních návyků jsme dcery vychovávali opravdu velmi, ale velmi přísně. Občas nám to dokonce vyčítají. Vše ale docela fungovalo a my rodiče jsme díky tomu např. měli značnou část večerů pro sebe. Také je pravda, že čas zkreslil moje vzpomínky a objektivitu nazírání. Proto prosím, podělte se o názory, zkušenosti a popište svoje osvědčené výchovné metody.
Doplňuji:
No já mám snad někde ve světě třetího nezdárného potomka, ale Pondělí…, a hubatý je po mamince!

Nejlepší odpověď
anonym

podle mě by těti měli mít pevný režim kdy chodí spát,kdy jí,kdy si hrají nebo učí,samozřejmě že né vždy se stane že jdou spát přesně ve 21hod,ale nedovolím aby se stalo zvykem že půjdou spát kdy chtějí,o práz­dninách mají povoleno chodit spát o dvě hodiny později,co se jídla týká tak pokud nejsme na dovolené nebo výletě tak jíme vždy ve stajnou dobu

Další odpovědi
Bumbes

Vůbec se vaší dceři nedivím, že je ve výchově svých dětí tak benevolentní. Podle vámi uvedených podrobností jste jí musel tu „opravdu velmi, ale velmi přísnou výchovu“ pořádně znechutit. Proto se asi dcera v duch zařekla, že vlastní děti určitě nebude podobně „buzerovat“. Jak se říká všeho s mírou – pokud se něco přehání, většinou to někde zanechá následky.

My vychovávali 4 kluky, ale vždy bez zbytečné přehnané přísnosti. Spíše ve stylu odměňování: uděláš – dostaneš, nebo pomůžeš – bude ti pomoženo, a podobná pravidla.
Měl jste vidět, jak například ochotně pomáhali v domácnosti i na zahradě, moc dobře věděli že poté mohou o „nějakou službičku“ také požádat. Ani tělesné tresty jsme nikdy nepotřebovali a to přitom kluci nejsou žádné puťky…

led

pán Makarenko svoj spôsob pekne opísal v knihe Vlajky na vežiach. Ale nie je treba zaviesť úplne jeho doktrínu. Dôležitý je denný režim a pocit zodpovednosti aj u detí, Burak má samozrejme pravdu.

pondělí

vnoučata máte hýčkat a ne vychovávat a to ještě přes dceru,
teť doplácíte,že jste byl špatný otec,tak nebuďte špatný děda a lidi kolem sebe nechte žít,vám by to také nebylo příjemné,jak by vám někdo v dospělosti doplňoval výchovu

BIGFOOT

pane dudu nedal jste dceři dost lásky a teťka se vám to vrací.raději dceru držet zkrátka abyjste měli víc času pro sebe s vaší manželkou.vnoučata opravdu nevychovávejte,ale hýčkejte a dceři se omluvte protože dodneška je z vaší výchovy flustrovaná.BIGFOOT

bond73

Ja bych vam snad poradil tu vec,zasadne se nevmesujte do vychovy sve dcery,jelikoz vse nelibe z vasi vychovy se vam navrati v podobe vycitek vasi dcery. Ovsem,myslim si,ze vase dcera vychovava sve syny takovym to zpusobem proto,ze sama byla vychovavana v prisnem prostredi. Dale bych vam chtel sdelit,ze nynejsi doba je jina,nezli byla predtim a i rodice jiz zvolili ve vychove ztrizlivejsi metody.Ja sam jsem byl vychovavan velice prisne a bylo mi to proti mysli a proto jsem vychovaval me dve deti strizlivejsim pristupem a domnivam se,ze jsem udelal dobre,jelikoz me deti ke me meli hodne blizko a nebali se mi rict cokoliv i to,co ja bych svym rodicum nikdy nepovedel.Toto je velice dulezite,aby vase deti s vami hodne komunikovali a vy s nimi v urovni kamaradskem,aby jste o nich vedeli hodne.Jen jednu vec na zaver,pokuste se byt hodnym dedou a ne vychovavacim organem,deti u dedu hledaji neco jineho,treba vice povoli nez u svych rodicu,toto je role prarodice.