Marpus

Jak funguje router v počítačové síti? K čemu slouží maska při nastavení IP adresy?

Další otázky ohledně dvou otázek, které byly na zkouškách a nedal jsem to. Přepsáno z písemky. Poprosím o návrhy, na co se ještě může zeptat profesor při zkouškách, abych nebyl zbytečně překvapen. Stručné odpovědi profesor nepřijímá.

Maska:

  1. Jak pomocí masky určí počítač, zda použije router/bránu při komunikaci?

Router (směrovač):

  1. Jak se rozhodne, do které sítě (rozhraní) odešle paket?

Děkuji předem za přínosné odpovědi.

Nejlepší odpověď
autacek

Předpokládám, že když Vás z toho zkouší, že jste to na škole měli, je nutno se tedy podívat do poznámek, studijních materiálů, případně pro IT člověka snad není takový problém prohledat si o tom něco na internetu.

IP adresa: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/IP_adresa
Směrování: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sm%C4%9Brov%C3%A1n%C3­%AD

Další odpovědi
dubraro

Pomocí masky zjistí počítač, zda adresa cílového zařízení, se kterým chce komunikovat, se nachází ve stejné síti.
Router má nejméně dvě, obecně však libovolný počet rozhraní. V jednoduchém případě je adresa cílového zařízení v síti připojené k některému rozhraní, pak odešle paket tam. Pro ostatní případy obsahuje router tabulky, které mu říkají, jaké další sítě jsou dostupné přes routery v připojených sítích. Obvykle má pak ještě jednu adresu dalšího routeru, kam posílá všechno, co nedokáže přímo směrovat. Routery si navíc samy mezi sebou vyměňují zprávy, kam je jejich prostřednictvím možné pakety posílat – existuje na to několik velice sofistikovaných systémů.

Marpus

Na tyto zdroje jsem se díval, ale vysvětlit hlavně podle té masky sítě viz 3) neumím.

autacek

Zkusím ti to popsat lidsky, každý počítač v síti, tedy i router má svoji IP třeba 192.168.0.2 adresu a k ní nastavenou masku (např. 255.255.255.0), která mu v kombinaci s IP adresou řekne, které počítače patří ještě do místní, stejné sítě (stačí zavolat haló a volaný vzdálený počítač se ozve) a ten zbytek jsou ty ostatní, ke kterým je třeba trasu někudy směrovat (bránou, zmíním ještě dál) ven. V našem případě je zjištění rozsahu jednoduché, v podstatě tam kde máš v masce nulu, tam platí celý rozsah možností v IP adrese lokálního počítače od 1–255, tudíž ty máš v našem příkladu 192.168.0.2, ostatní ve stejné podsíti jsou 192.168.0.1–255 Vždycky však výsledek z masky nemusí být pro člověka tak jednoduše viditelný, tudíž kdyby byla maska jiná, i rozsah příslušných adres ve stejné podsíti by byl jiný. Můžeš na to použít třeba tuto online kalkulačku: http://ip-kalkulacka.nmo­nitoring.com/

Zmínil jsem bránu, tedy gateway, to je třetí údaj který potřebuje počítač znát a ten mu říká, kam se má obrátit, pokud volá počítače jinde než v lokální síti. Tou gateway je tedy router, na jedné straně se tváří jako počítač v lokální síti, musí mít tedy adresu z rozsahu lokální sítě, na druhém rozhraní má pak adresu sítě „veřejné“, přes kterou směřuje požadavky lokálních počítačů ven. V routovací tabulce mohou být nastavena různá pravidla, kam dál se obrátit, tato tabulka v routeru platí pro všechny počítače které se na daný router obrátí se svým požadavkem na cestu dál, lokální routovací tabulku můžeš mít ale i v lokálním PC, která se užije prioritně a se svým požadavkem se můžeš podle nastavených pravidel obrátit klidně i na router v síti jiný (v domácí síti bys to využil například pokud bys měl záložní připojení do internetu). A tím jsi našel odpověď i na bod 4, jak se rozhodne, do které sítě pošle paket.

Marpus

Díky všem za vysvětlení. :)

anonym

Dodrá, tak bod 3 trochu rozebereme na příkladu:

Dejme tomu, že máme v síti počítač PC1 s IP adresou 192.168.0.99, maskou subsítě 255.255.255.0 a bránu ven 192.168.0.1 … potom platí, že všechny IP adresy které mají tvar vyplývající z masky (tj. 192.168.0.<co­koliv>) budou kontaktovány přímo přes switch/hub na dané subsíti, zatímco všechny ostatní pak budou kontaktovány přes nastavenou bránu/router.

Pokud by maska byla 255.255.0.0 pak by platilo totéž, jen IP adresy které by komunikovaly na přímo v rámci subsítě by mohli mít tvar 192.168.<coko­liv>.<cokoliv> a ostatní by byly kontaktovány přes bránu/router.

anonym

Popisuji zjednodušenou variantu kdy není třeba operovat s logickými operacemi nad binárními zápisy IP adres, protože v masce uvádím jen triviální hodnoty 255 a 0. Pokud by v masce bylo jakékoliv číslo mezi těmito extrémy, pak je třeba masku i IP převést do binární podoby a rozhodovat logickými operacemi, které níže popsal Dochy.

Dochy

Maska: Pokud zdrojová a cílová IP adresa se liší pouze v bitech které jsou v masce nulové, pak je cíl na místní síti (segmentu) a počítač adresuje komunikaci přímo. Pokud se adresy liší i v bitech které jsou v masce nastaveny, znamená to že dva počítače které by spolu měli navázat spojení jsou v různých sítích a v tom případě je komunikace fyzicky odeslána na gateway a ta to předá dál.

Dochy

zápis by mohl být:
if ((zdroj XOR cil) AND maska) == 0 then komunikace v místní síti