Historie úprav

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 16.srpen 9:04

ne moc kontrastní, tedy ani moc světlá ani moc tmavá, může to být jen 40% šeď nebo nějaký uklidňující pohled do přírody bez zbytečných kontrastů, raději jednolitější plochy, jako třeba moře, trávník, mech, listí, kůra stromu a podobně …

Každopádně mnohem víc bude vaše oči unavovat barva kterou jako převažující používá aplikace kterou máte přes celé okno, tedy například u webového prohlížeče typicky ostře bílá. To je největší problém a oči tím samozřejmě budou trpět. Doporučuji řešit ztmavením jasu podsvícení LCD na určitě méně než 80% případně i přepnutím motivu uživatelského rozhranní na tzv. „dark mód“ , který oči šetří především po západu slunce. Dark mód dnes popdoruje drtivá většina operačních systémů, ale bohužel ne všechny weby se tomu umí přizpůsobit. Pro web je to docela novinka, už to sice technicky jde, ale vývojáři webů to ještě zdaleka všude nestihli implementovat takže i při nastavení tmavého režimu budete mít zřejmě většinu webů zářivě bílou čímž se bohužel kontrast a bolest očí může ještě zhoršit. Záleží tedy hodně na tom jaké aplikace používáte. Pokud jsou to grafické editory, ty bývají k očím už svým uživatelským rozhranním velmi šetrné a v kombinaci s nimi se určitě vyplatí dark mód aktivovat, viz ukázkatmavého prostředí grafického editoru GIMP zde http://imgbox­.com/SEH0wiOf , to je pak pro oči balzám 🙂

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 16.srpen 9:11

ne moc kontrastní, tedy ani moc světlá ani moc tmavá, může to být jen 40% šeď nebo nějaký uklidňující pohled do přírody bez zbytečných kontrastů, raději jednolitější plochy, jako třeba moře, trávník, mech, listí, kůra stromu a podobně …

Každopádně mnohem víc bude vaše oči unavovat barva kterou jako převažující používá aplikace kterou máte obvykle přes celou obrazovku, zvlášť nešetrné jsou dnes webové prohlížeče protože na webech ta ostře bílá neskutečně razí a oči tím samozřejmě trpí. Doporučuji řešit ztmavením jasu podsvícení LCD na méně než 80% i přes den případně i přepnutím motivu desktopu na tzv. „dark mód“ , který oči šetří především po západu slunce. Dark mód dnes podoruje drtivá většina operačních systémů, ale bohužel ne všechny weby se tomu dnes umí přizpůsobit svým vzhledem. Technicky to sice jde, ale vývojáři na to zatím buď kašlou nebo to jen u starších webů nedodělali takže i při nastavení tmavého režimu budete mít zřejmě většinu webů zářivě bílou čímž se bohužel kontrast a bolest očí bude v kombinaci s tmavým prostředím desktopu zhoršovat.

Záleží tedy hodně na tom jaké aplikace převážně používáte.

Pokud jsou to grafické editory, ty bývají k očím už svým uživatelským rozhraním velmi šetrné a v kombinaci s nimi se určitě vyplatí dark mód aktivovat, viz ukázkatmavého prostředí grafického editoru GIMP zde http://imgbox­.com/SEH0wiOf , to je pak pro oči balzám 🙂

Podobně šetrné prostředí pro váš zrak nabízí třeba i 3D editor Blender viz https://youtu­.be/XHyM9T4vY­go?t=54 , grafici si prostě umí svého zraku vážit a přizpůsobují tomu hodně i software se kterým denně pracují. Ne ve všech oblastech je to bohužel tak dobré.