Historie úprav

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 22.srpen 14:27

Je jasné, že slovo minaret není složené, má společné jen hlásky a jsou to všechno podstatná jména.

Co napoví Etymologický slovník od Jiřího Rejzka

"1. minaret ‘věž mešity’. Přes něm. Minarett z fr. minaret a to z tur. mināre zar. manāra tv., vlastně ‘maják’, od nār‘oheň’

2. mina mina ‘výbušná nálož’, minový, minomet, podminovat, odminovat, zaminovat. Z něm. Mine tv., původně ‘důl, podkop’, z fr., stfr. mine tv. a to asi z kelt. (srov. stir. mian, wal. mwyn ‘ruda’)

3. ret – ret, retní, retný, retnice, rtěnka. Hl. ert‘ústa’, r. rot tv., s./ch. r̾t zobák’. Psl. *rъtъ se často spojuje s:rýt (HK), ale významově to není přesvědčivé.Proto lze přijmout spíš vý-klad, podle něhož jde původně o příč.trp. od ie. kořene *(e)r-eu- ‘zdvihat’(odtud např. ř. órnȳmi ‘zdvihám, vzbuzuji’,sti. rṇō̺ti‘zdvihá se, hýbe se’).Původní význam by pak byl ‘co je zvednuto,vyvýšeno’, odtud pak přes ‘vrchol,špička, příď’ k ‘zobák’ a konečně ‘ústa, ret’."

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 22.srpen 16:02

Je jasné, že slovo minaret není složené, má společné jen hlásky a jsou to všechno podstatná jména.

Co napoví Etymologický slovník od Jiřího Rejzka

"1. minaret ‘věž mešity’. Přes něm. Minarett z francouzského minaret a to z tureckého mināre z arménského manāra tv., vlastně ‘maják’, od nār ‘oheň’.

2. mina ‘výbušná nálož’, minový, minomet, podminovat, odminovat, zaminovat.
Z něm. Mine tv., původně ‘důl, podkop’, z francouzského, starofrancouzského mine tv. a to asi z keltského. (srov. staroirské . mian, wal. (velšské) mwyn ‘ruda’)

3. ret – ret, retní, retný, retnice, rtěnka. Hornolužickyl. ert ‘ústa’, rusky rot tv., s./ch. r̾t zobák’.
Psl. *rъtъ se často spojuje s :rýt ale významově to není přesvědčivé. Proto lze přijmout spíš výklad, podle něhož jde původně o příč. trpné od indoevropského kořene *(e)r-eu- ‘zdvihat ’(odtud např. řecké órnȳmi ‘zdvihám, vzbuzuji’,stin­dické. rṇō̺ti‘ zdvihá se, hýbe se’).
Původní význam by pak byl ‘co je zvednuto,v yvý­šeno’, odtud pak přes ‘vrchol, špička, příď’ k ‘zobák’ a konečně ‘ústa, ret’."