Zruší mi trest zákazu řízení?

Soudně mi byly uloženy 2tresty zákazu řízení a to jeden v délce trvání 18měsícu,který by měl být koncem ledna vykonán(nevím jistě)a druhý v délce trvání 24měsícu.Nikdy jsem nebyl držitelem řidičkého oprávnění.Chtěl bych vědět,co mám dělat a zda-li mám šance,že mi trest bude zrušen.Předem Dě­kuji

Odpovědi
standa

Trest zákaz činnosti (řízení) by mohl být zrušen jedině tehdy, když by byl ZRUŠEN trestný čin, který předcházel tomuto trestu.

Tato eventualita pravděpodobně i nastala, protože trestný čin dle § 180d trestního zákoníku, platného před 1.1.2010 „Řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění“ byl skutečně zrušen. ALE uvedené jednání pak musí být ´automaticky´ překvalifikováno na PŘESTUPEK, kde vedle finančního postihu hrozí stejně trest zákazu řízení…

…takže tudy cesta ke zrušení trestu nevede.

No a protože v otázce je zmiňován i druhý trest zákazu řízení, který byl nejspíš obviněnému udělen v souvislosti s jiným trestným činem (asi „maření výkonu úředního rozhodnutí“), na který se však novela trestního zákoníku nevztahuje…

… takže tudy cesta taky nevede.

Jediná šance je podat žádost o podmínečné zkrácení zbytku trestů zákazu činnosti po půlce vykonaných trestů.

Ale bohužel soudní praxe není nakloněna vyhovovat žádostem, kde se vyskytuje alkohol (což není váš případ) nebo RECIDIVA (což ale váš případ je)…, ale zkuste to.