1popelka1

Zmenšení velikosti fotky, ale zachování jejich rozměrů – jak se to dělá?

Prosím, potřebovala bych zachovat velikost fotky (případně zmenšit rozměry třeba na 1024×768), a zároveň zmenšit jejich velikost-místo, které zabírají. Jde to (kamarádi mi posílají mailem fotky např. o rozměrech 1360×2048 a zabírá jen 472kB), ale já nevím jak. Vždy když zmenším rozměry, tak velikost je nižší jen o něco.
Stejný problém mám, když chci soubor s fotkami zazipovat, zmenšení souboru je jen o pár stovek kB, takže při nahrávání na ic.cz se mi vleze soubor s maximálně cca 15 fotkami a přitom známý na ic.cz má v jednom zazipovaném souboru třeba fotek 100. Mám Microsoft Office Picture, Zoner Photo Studio 9, Gimp 2 (s ním zatím neumím zacházet).
Díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak na vysvětlení.
Je třeba rozlišovat rozměr obrázku v pixelech a datovou velikost fotky. Změna rozměru obrázku v pixelech se nazývá resampl. Jsou to dva naprosto rozdílné pojmy.
Samozřejmě pokud ho rozměrově zmenšíte většinou se zmeší i datový objem fotky( ale většinou málo), a nemusí to být pravda pokud ještě provedete na fotce nějakou úpravu ( třeba doostření) datový objem dat se opět zvětší a doostřování po rozměrovém zmenšení je třeba provádět.

Rozhodující pro datový objem je to uložení do JPG formátu pod určitou kompresí.
Pokud zvolíte malou kompresi ( někde je to označováno jako kvalita obrázku v %) je datový objem fotky největší- kvalita 100 %.
Pokud potřebujete zmenšit datový objem fotky musíte použít vyšší kompresy JPG – kvalita obrázku méně než 100%.

Z programů které máte, je nejvhodnější Zoner.

1. Dáte „pokročilá změna rozměrů“ a zde si zvolíte rozměr fotky v pixelech jaký chcete.
Používejte dvojnáhled kde vidíte původní i konečný obrázek. Pod konečným obrázkem vidíte rozměry i datový objem konečného obrázku po zmenšení. Po rozměrovém zmenšení obrázku dojde k rozostření a je třeba zmenšený obrázek doostřit. Máte rozměrově zmenšený obrázek a doostřený. Datová velikost fotky je ale stále veliká.

2. Nyní dejte z nabídky „soubor“ – „uložit jako“ – zobrazí se Vám ten samý dvojnáhled, ale uprostřed budete mít šoupátko v % kde si budete moci navolit sílu komprese a pod výsledným ( pravým obrázkem) se Vám bude ukazovat datová velikost fotky při zvolené kompresy ( kvalitě obrázku).

3. Po nastavení potřebné datové velikosti
zadáte jméno zmenšeného obrázku a složku kam ho chcete v tomto rozměru a velikosti uložit. Odklepnete uložení.
Pokud nedáte jiné jméno, nebo jinou složku přepíše se Vám při uložení původní obrázek tímto zmenšeným. Je dobré si originální obrázky uchovávat zvlášť neboť uvedené úpravy jsou nevratné.

Pokud Vám nebude něco jasné bez problému se zeptejte znovu.

Ještě pro informaci jak je to s tím formátem JPG. JPG byl vyvinut specielně pro fotografie
protože fotografie v plném rozlišení mají velký objem dat. Takže pokud je obrázek uložen v JPG, je jeho objem dat již zmenšen komprimací, tak že je datově menší proti původnímu obrázku, který je ale jenom ve foťáku při vyfotografování ( pokud se nefotí do RAW). Komprimace je dána nějakým algoritmem a při nezvětšení komprimace se považuje kvalita obrázku za 100 %. Formát se velmi povedl a na kvalitě obrázku to běžně není znát. 100% JPG již není 100 % kvalita obrazku.
Je ale dobré vědět, že JPG je ztrátová komprese a při každém uložení se o nějaké informace přijde. Pokud ten samý obrázek stále otevíráte něco na něm upravujete a zase ukládáte, dochází při každém uložení k té ztrátě dat. Takže po několikerém otevření a uložení se to již velmi projevuje na kvalitě. Proto se doporučuje originální obrázky si archivovat a pracovat s kopiemi.

Je to jako když se dříve kopírovaly VHS kazety a z kopie zase další a td., až došlo k naprosté degradaci obrazu.

Další odpovědi
GangstaHelper

Pro amatéry (ale i pro každého, chcete li rychle zmenšit několik fotek) je výborný program JPEG Resampler.

Obrázky, které chceme zmenšit nakopírujeme do jedné složky. Pak na složku klikneme pravým a zvolíme Resamlovat složku.

Nastavení programu je pak jednoduché, program má také takovou funkci, že nastavíte cílovou velikost souboru.

Je v češtině.

http://www.sta­huj.centrum.cz/gra­fika_a_design/pre­vody_a_optima­lizace/jpeg-resampler/?g[hledano]=jpeg%20r­esampler&g[oz]=4­.7

K předchozí odpovědi poznamenám, že formát JPEG NEumí beztrátovou kompresi, a to ani když nastavíte kvalitu na 100%.

NickD

Už jsem na tohle téma odpovídal několikrát.
Tak znova.Otevřít obrázek v Microsoft Office Picture/nahoře – upravit obrázky/v pravo – změnit velikost případně konprimovat obrázky/
V případě změny velikosti zatrhněte "procento původní výšky a šířky a napište procento o které chcete provést změnu.
Doporučuji nepřepisovat původní obrázek -příjdete jinak o kvalitu fotky.

anonym

zip to je forma bezestratove komprese ta na obrázky v jpeg formátu opravdu nezabírá

a proto používá jpeg svoji vlastní velmi účinnou ztrátovou kompresi jejíž míra je nastavitelna přímo při ukládání obrázku v grafickém editoru a která umí velikost a přímo úměrně i kvalitu obrázku dramaticky zmenšit … na stupnici od 1 do 100, na které obvykle míru ztrátové komprese nastavujeme je optimální volit hodnotu mezi 80 – 85 . 100 by znamenalo žádnou ztrátu s tedy i největší velikost jpeg obrázku

z programů které jmenujete to umí při ukládání obrázku Gimp i Photostudio

Pirate_of_D1

Kompresi jpg provedu zkusmo: Obrázek přetáhnu do Malování, hned uložím, nebo uložím jako – 01. MSPaint – Malování komprimuje obrázek víc. Tam při ukládání obrázku nejsou možnosti. Tímto zvětšuji komprimaci obrázku třeba pro Aukro, nebo vtipy.

GIMP – otevřít obrázek v programu Gimp, uložit nebo uložit jako..
Obrázek jpg 1920 × 1080
803 kB uložím v kompresním poměru 50% a jeho velikost je
1920 × 1080
78,1 kB. A to jsou 2 stejné obrázky ale ten druhý už nemá tu kvalitu, ty podrobnosti. Nekomprimovat, tam není nic vidět. Kvalita je vidět. Jak potom dokáže, že to fotil s rozlišením 15 Mpixel?
Uložení obrázku jpg, jpeg v původní kvalitě obrázku 98% = 100% nekomprimovaného. Tak to vidím já.

Josef Nožka

…výsledná kvalita při zmenšování bude výrazně lepší, když ho neprovedete naráz např. o 50%, ale postupně např. na 3× po cca 15%.
Mezi nimi samozřejmě vždy lehce doostřit… no a až pak úplně nakonec i po všech případných dalších úpravách 1× Uložit a to nejlépe Jako…
A např. v Zoneru si pak můžete dát oba snímky – tj. Před a Po do dvojokna a perfektně je porovnat.
Když už jsem zmínil Zoner, který je bohužel nyní nutno platit každoročně, tak nevíte někdo o jeho „plnohodnotné“ náhradě, ale buďto zdarma anebo s jednorázovou, trvalou licencí? ✋

mariohlas

Perfektně to umí také free program IrfanView, lze jej vygooglovat, umí i CZ.