aluška

Zmenšení souboru jak na to?

Ahojek mám soubo v corelu, potřebuji zmenšit jeho velikost a nevím jak na to.Poradíte mi prosím někdo??Móóóc děkuji
Doplňuji:
Jenže já už to mám hotové…a bez předělávání a zmenšování rozlišení fotek to nějak jednoduše nejde?Jako že bych vzala celý soubor a nějak ho zmenšila na 15MB? Prosím poraďte mi ať to celé nemusím předělávat znova ☹

Nejlepší odpověď
Ala81

Pokud jsou do grafiky vlozene obrazky, zamyslel bych se napred nad zmensenim techto zdrojovych obrazku. Napriklad kdyz vlozite do grafiky 5 fotografii s silenym rozlisenim a velikosti kolem 5 MB, musite pocitat s tim, ze vysledny soubor bude mit kolem 25 MB, ale pokud ho chcete prezentovat vytistenim na A4 nebo poslanim nekomu emailem, pak je takova velikost (mysleno rozliseni) asi celkem zbytecna. Obrazky resamplovat (prevzorkovat) na nizsi rozliseni, pro ucely nejake kolaze, ktera bude viset nekde na webu je rozliseni 1024*768 az nad hlavu a budou-li obrazky ve formatu JPG, jejich velikost neprekroci pul megabajtu. Druha vec nad kterou bych se zamyslel je, zda ten kdo soubor dostane ho bude moci otevrit, pak je reseni jeste jednodussi: vyexportovat grafiku do nejakeho normalniho formatu, pokud jsou to fotky, tak treba JPG, pri exportu se nastavuje vysledne rozliseni a komprese. Zakladni problematika je, ze samotny format Corelu obrazky nijak nekomprimuje ani neprevzorkovava, nechava je v takove velikosti, ve ktere je vlozite a kdyz vlozite obrovskou fotku a pak ji chytnete za rozek a 10krat zmensite, fotka je tam stejne ulozena cela v puvodni velikosti a rozliseni.

Další odpovědi
p.dump

Jaký je účel zmenšení?