JájsemRaibek

Mohl bych dnes standardně procházet internetové stránky, pokud bych používal Windows 95?

http://www.no­vinky.cz/inter­net-a-pc/software/386917-operacni-system-windows-oslavil-30-narozeniny.html
Pokud bych měl dnes ve svém počítači nainstalován systém Windows 95, mohl bych stejně jako např. u Windows 8.1 procházet internetové stránky, včetně přehrávání online filmů atd.?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Procházet bys je mohl, ale zřejmě už bys měl problémy s novějšími technologiemi. Zde je výpis podílu werzí Win ze statistiky návštěvnosti jednoho mého webu za období od 1.1. 2015 do včerejška :
7 – 57%
XP – 22%
8.1 – 10,3%
Vista – 5,3%
8 – 4,8%
10 – 0,7%
NT – 0,5%
Server 2003 – 0,1%
2000 – 0,1%
98 – 0,1%
CE, ME a 95 – pod 0,01%

Celkově všechny verze Win tvoří 62% návštěvnosti. Android má 19%, Linux 11%, iOS 5,2%, BlackBerry 1%, ostatní OS jsou pod 1%.

Z prohlížeču vede Chrome s podílem 39%, Firefox 34%, IE 9%, Safari 7%, Opera 3%, ostatní pod 1%.

Další odpovědi
jpau

No potřebné protokoly tam implementovány jsou takže proč ne.

Na druhou stranu prohlížeč, co tam bude schopný pracovat pravděpodobně nevykreslí dnešní stránky správně. Stejně tak si nejsem jistý, zda-li se ti na neNT platformě podaří rozchodit flash (online filmy).

Před nedávnem jsem narazil na hezkou statistiku, nelekej se je to pronhubu – což si myslím že je super zdroj (návětvnost mezi 12 – 36 miliony za den, rozmanité portfolio uživatelů – každý kouká na porno), ze které vyplývá že existuje určité malé procento uživatelů, kteří používají Windows postavené na MS-DOS. Doporučuji se podívat viz zdroj.

Zdroj: http://www.por­nhub.com/insig­hts/os-battle

led

Pomerne dosť stránok pracuje v kompatibilných nastaveniach aj pre Windows 95. Problém je ale v internetovej zraniteľnosti Windows95, Internet explorer, prípadne aj iné internetové prehliadače je možné používať len v tejto „pravekej“ verzii.
Pokiaľ vám neprekáža zraniteľnosť a nedostupnosť určitých stránok, čo by mohol povedať len hazarder: kľudne tento operačný systém používajte. Skúšala som aj windows 3.11, ale o výsledku, škoda hovoriť, bol pod súčasnú úroveň, väčšina stránok bola nedostupných…

ivzez

U Win 95 si nejsem jista (musela bych nainstalovat a vyzkoušet),
ale s Win 98, NT, ME i 2000 by to mělo po menší úpravě být možné.

_______

Doplňuji:

Po zmíněné úpravě lze nainstalovat
modernější verze prohlížečů…

lexx

W95 nevím, nezkoušel, W98 používám dodnes

já nevím :D

Určitě, ale musíš být opatrný protože staré pc (win.95, win. 98, win. xp atd.) mají hodně malou ochranu

gobls

No nevím, ono už i na XP s trochu starším prohlížečem je mnoho stránek téměř nečitelných. Pokud to nejsou velmi staré weby s žádným nebo velmi starým stylováním a skriptováním. U těch novějších, co používají novější funkce, je tak rozházená grafika, že je třeba část textu posunutá nebo překrytá, apod. A jak tam je nějaký náročnější skript nebo flash, tak to buď „vaří“ procesor, zamrzne, shodí prohlížeč nebo možná dokonce celý systém. Některé weby jsou zabezpečeny tak, že pokud detekují nepoužitelně starý prohlížeč, tak vám nejen nabídnou jeho aktualizaci, ale obsah stránky vůbec nezobrazí.

Vojta24

Právě o tom to je, jen o tom prohlížeči jak moc je aktuální. Operační systém v tom nehraje skoro žádnou roli. Pokud pro něj seženete nějaký pokud možno co nejnovější prohlížeč tak to na web budete moci používat. Pro Windows XP je nejnovějším prohlížečem tuším Firefox z roku 2018 a to už jsou skoro dva roky, to už bude trochu pokulhávat. V případě windows 95 si ani netroufám hádat jak aktuální verze prohlížeče tam může být, jen tuším že to byl Firefox 3.0.6 z roku 2009 a to už máš dekádu 🙂

Vojta24

Nějak i ten firefox 3.0.6 dnes fungovat bude samozřejmě ale bude pokulhávat na webech které masivně využívají javascript a css 3, hodně se za tu dobu změnilo. Vím že se toho změnilo tolik, že bych na dnešní web s tak starým prohlížečem vůbec nelezl, co si jen koledujete o problém na každém kroku.

anonym

učtě by bylo mnohem chytřejší nainstalovat si raději nějaký nenáročný linux (pokud chceš použít windows 95 kvůli nízké náročnosti na hardware) … například xubuntu nebo lubuntu jsou mimořádně nenáročné přitom v nich najdeš ty nejnovější verze internetových prohlížečů, kancelářských balíků a tak podobně … abych se ale vrátil k původní otázce, s windows95 bys na internet určitě mohl ale bylo by velmi rozumné z něj vyhodit zastaralý internet explorer a nahradit ho alespoň tou poslední verzí firefoxu či opery, které pro tento systém byly jako poslední k dispozici

anonym

jinak platí že na windows 95 je nejnovější provozuschopný prohlížeč zřejmě Opera 10.63 … ten už z dnešního pohledu není bezpečný, obsahuje řadu vážných bezpečnostních děr, ale technologicky je na slušné úrovni a zřejmě by zvládl mnoho stránek dnešního internetu zobrazit bez větších problémů.