Avatar uživatele
Pokročilý

Zaniká povinné pojištění motorového vozidla smrtí pojistitele?

Zánik povinného ručení na auto.Zemřel majitel auta,dědické řízení bylo zastaveno pro majetek nepatrné hodnoty.Přesto si pojišťovna nárokuje doplatek pojistného za 3 měsíce,ačkoli dostala včas úmrtní list.Podle zákona zaniká smlouva smrtí pojistitele v případě,že nebude majetek dědictvím převeden na dědice.Navíc byla sepsaná nová smlouva,nicméně pojišťovna chce doplatit složenky jménem zemřelého majitele.Mají na to nárok?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zřejmě pojišťovna nerozporuje úmrtí majitele, ale to, že poskončení povinné ručení na původního majitele skončilo, aniž by auto bylo přehlášeno, či uloženo do depozitu.A za tu nepojištěnou dobu chce samozřejmě náhradu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Vozidlo, které nebylo vyřazeno z provozu, musí být ze zákona pojištěno. Musí na ně být uzavřeno "povinné ručení".
Podle mého názoru pojišťovna požaduje doplatek za 3 měsíce z toho důvodu, že mezi úmrtím původního majitele a pojištěním vozidla novým majitelem vznikla časová proluka. Na to, abych mohla posoudit celou situaci komplexně bych potřebovala vědět, zda si vozidlo ponechal někdo z dědiců, nebo zda jste je prodali. Bylo by dobré také znát datum, ke kterému si uzavřel nový majitel vozidla povinné ručení. Tyto informace ve Vaší otázce chybí.
Pojišťovna si nemůže nechat částku za pojištění, kde by se doba pojištění překrývala s jinou pojistnou smlouvou. Zde by se dalo takové dvojí pojištění vyreklamovat. Podle zde uvedených informací se mi ale situace jeví tak, že postup pojišťovny je v souladu se zákonem.
Dopište ještě, prosím, kdy původní majitel umřel, kdy jste pojištění vypověděli a kdy bylo uzavřeno na stejné vozidlo nové povinné ručení. Můžete tyto údaje napsat do diskuze, nebo mi je pošlete interní poštou na moji adresu.
Doplňuji:
Jak na to koukám, tak mi unikla hrubá chyba. "Pojistitel" je pojišťovna, nikoliv ten, kdo s ní pojištění uzavřel. Taková osoba je "pojistník".


Avatar uživatele
Stříbrný

savano,
nevím co je včas,
opravdu to chce pojištovna nebo ČKP?

Podle zákona zaniká smlouva smrtí pojistitele v případě,že nebude majetek ...viz zákon 168/1999 §12


Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den,

pokud majitel vozidla zemřel, je třeba tuto skutečnost oznámit pojišťovně, což jste správně udělala. Zároveň však vozidlo nesmí zůstat nepojištěné a nový majitel (např. dědic případně kupující) jej musí opět neprodleně přihlásit.

Neznám přesně Vaši situaci, ale třeba Vám pomůžou otázky a odpovědi na http://www.kralruceni.cz/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 626
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 574
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 219
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.