Jak je to s povinným ručením při přepisu?

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jak je to s povinným ručením při přepisu vozidla. Někde jsem četl, že v den přepisu musí být sjednáno nové ručení, ale někde zase, že stačí to původní, které je platné. Objasní mi to někdo? A dále, jestli můžu být pojstitelem i když mi není osmnáct? Děkuji
Edit: Zelenou kartu mám platnou, ale je to pojištěné na starého majitele. Přepíší to s ní? Nebo musím mít nové?

Nejlepší odpověď
cukrar

Na přepisu musíte mít zelenou kartu. Úřad nezkoumá, zdali je platná, páč to ani nemůže. Už vůbec nemusí být napsána na nového vlastníka, páč já Vám klidně můžu věnovat pojištění na rok.
Takže stačí na starého majitele.
Doporučuji přečít kousek zákona
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1999-168
paragraf 12.
Tam zjistíte, zdali mají pravdu ti co tvrdí, že pojištění zaniká přepisem. To není pravda.

Další odpovědi
aliendrone

Pokud nemáš coby nastávající majitel vozidla „zelený papír“ (sjednané povinné ručení), tak převod neproběhne (nepřepíší vozidlo na nového majitele) – je to podmínka k jeho uskutečnění.

Pokud jde o sjednání povinného ručení , domnívám se, že můžeš uzavřít pojistnou smlouvu, ale nejsem si tím jistý, snad někdo bude vědět.

Doplnění: zelená karta MUSÍ být napsána na nového majitele, s přepisem staré pojištění ZANIKÁ (zcela logicky už jen kvůli pojistným bonusům/malusům v případě nehody).

Arne1

Po právní stránce povinné ručení zaniká okamžikem změny majitele. Nic na tom nemění fakt, že formálně to staré dosud trvá, to by bylo dobré tak leda pro policii při kontrole, při nehodě by byl problém.

aliendrone

cukrar >>> Musím oponovat, začátkem roku synovec kupoval auto a u přepisu na registru vozidel v Jungmannce paní za přepážkou STRIKTNĚ vyžadovala zelenou kartu od nabyvatele (synovce)! Byl jsem u toho (vezl jsem ho tam), takže to je vlastní zkušenost.

Na mou argumentaci, jak může uzavřít pojištění na vozidlo, které není jeho (není na něj ještě přepsané) odpověděla, že pokud je vozidlo na něj v odhlášce, tak to LZE a navíc přidala argument o pojištovacích bonusech/malusech. (a měla pravdu, pojištění bylo uzavřeno bez problémů)

Ono je to logické – prodám auto na které je platné MOJE povinné ručení dejme tomu do konce roku, nabyvatel by s ním způsobil nehodu (což už by se mne nemělo týkat), ovšem pokud by to hradilo moje povinné ručení, tak napřesrok bych přišel o bonusy – aniž bych cokoliv způsobil!

Takže: odkazovaný paragraf je sice zajímavý, ale je z minulého tisíciletí a mezi tím mohlo dojít k mraku novelizací, vyhlášek a dodatků, které to upravují. Rozhodující je, jak to budou chtít udělat na registru vozidel – a to už jsem popsal, tudíž není třeba to nadále rozebírat.