wojtos

Prodal jsem vozidlo bez přepisu, bohužel doklady už nemám a nový majitel neplatí povinné ručení.

Dobrý den,

Mám takový problém. Před rokem jsem prodal auto, jen na kupní smlouvu, bez přepisu a bez odhlášky. S novým majitelem jsme se domluvili že to auto dojezdí a pak se nechá sešrotovat. Jenže on to auto prodal dál, a ted jsem zjistil že ten další majitel neplatí povinné ručení. Mám kupní smlouvu od prvního majitele i adresu, jméno a r.č. od toho dalšího. Problém je že na té adrese už není. Auto bez dokladů neodhlásim, a nový majitel nikde. Co ted?

Díky za odpověd

Nejlepší odpověď
Hykam

Udělal jste chybu, že jste mu s autem předal i velký TP, ten jste si měl ponechat právě pro případné odhlášení nebo likvidaci.
Možná by se to dalo řešit tak, že by jste nahlásil ztrátu velkého TP, nechal si vystavit duplikát a s ním potom na základě kupní smlouvy auto odhlásil. Po odhlášení doplatit dlužné pojistné a následně pojistku zrušit.
Tímto by se problém přesunul na toho, kterému jste auto prodal vy a on ho přes vaší dohodu prodal dále.

Další odpovědi
cukrar

wojtos,
hlavně nic neplaťe. Zpětně stejně nelze vozidlo dopojistit. Vše je na majiteli vozidla a to vy nejste!!!!!! Klidně vysvětlím dopodrobna, ale na ICQ 55180641, skype: milancukrar
VŽDY LZE NAJÍT ŘEŠENÍ.

Conchus

Kromě problému máš dost velkou smůlu. Za blbost se musí platit.

kropitko

Vy jste měl ihned po prodeji zaslat kupní smlouvu na pojišťovnu u které jste měl vozidlo pojištěné, tím pádem by pro vás všechno padlo. Vzhledem k tomu, že jste tak neučinil, tak budete muset pojistku k dnešnímu dni uhradit vy, předpokládám, že je stále na vás. No a pošlete na pojišťovnu smlouvu o prodeji vozu a dál se vás to už netýká.
Každopádně vy žádné auto odhlašovat a likvidovat nebudete, to snad ten nový majitel co ho od vás koupil ne? To je jeho starost.
Nevím jak máte smlouvu o prodeji sepsanou,,měli jste aspoň napsat plnou moc na přepis vozidla na DI, no a byl byste z toho úplně mimo.

cukrar

Prodejem vozidla se změnil vlastník vozidla dle práva ČR. Evidence vozidel nemůže vypovídat o vlastnictví vozidla. To již několikrát rozhodl nejvyšší správní soud.
Příklad, dneska Vám prodám auto, zaplatíte a je Vaše. Bez ohledu, kdo je napsán v techničáku.
Pokud ale protiprávně budete jednat dle některých rad a dojdete na evidenci vozidel nechat si vystavit duplikát techničáku, vystavujete se obvinění z podvodu, páč pravoplatnému majiteli tímto úředním jednáním zneplatníte jak velký tak malý techničák. Pak ho na silnici zastaví… a bude problém, který se může obrátit na vás.
Vy si schovejte kupní smlouvu, to je pro Vás důležitý doklad.

kropitko

Je to tak v tom samém duchu jsem to psala já.

wojtos

Je mi jasné že za blbost se platí. Ty peníze už mi nikdo nevrátí. Ale v tuto chvíli mi jde hlavně o to nějak to uzavřít. Nad duplikátem jsem taky uvažoval, ale ztráta se musí řešit s policii, a jak by to pak bylo když by našli nového majitele i s doklady ? Nechci se dopustit nějakého podvodu který by mě uplně pohřbil

kropitko

Já jen nerozumím tomu, proč jste ihned po prodeji nedořešil pojistku, která byla na vás, stačilo dojít na pojišťovnu, tam předložit kupní smlouvu, případně to postačí tam zaslat. Udělejte to nyní,,,

wojtos

Pojistku jsem si zrušil už při prodeji. Ale momentální vlastník nemá žádnou pojistku. Tudíž to budou chtit po mě. Protože já jsem napsaný jako vlastník. V malém i velkém TP

Hykam

Budete tvrdit, že jste měl za to, že jste velký TP předal majiteli při podpisu smlouvy a on tvrdil, on ho nemá tudíž jste ho považoval za ztracený.

wojtos

Takže mám na policii říct, že první majitel mi tvrdí že techničák nemá, proto žádám o duplikát ?

kropitko

Proč byste chodil na Policii?? Tu to vůbec nemusí zajímat.

Hykam

A raději se ještě přeptejte, jestli odhlášením pro vás opravdu zaniká povinnost platit povinné ručení. Logicky by to tak mělo být ale znáte to, co je dneska logickýho

kropitko

Pojištění zaniká v momentě prodeje vozu, jak máte v ruce kupní smlouvu o prodeji, tak si prostě zrušíte pojištění.

wojtos

Já když jsem to auto prodával prvnímu majiteli tak jsem si svou pojistku drušil. Nový majitel si navedl svojí novou a tu si platil. Tak si svou pojistku zrušil a auto prodal. No a ten co to má ted, to auto nemá pojištěné vůbec. A jelikož auto je pořád psané na mě, tak faktura přijde mě, a nevím jestli jím pak bude stačit kupni smlouva o tom že jsem to prodal

kropitko

Pojištění budou chtít po tom, kdo to naposledy prodal. To vy nejste. Pojistku máte jak píšete zrušenou. Rozhodně nic neplaťte. Nedávno jsme něco podobného řešili Kancelář pojistitelů chtěla po nás pojistku za vůz, který jsme již před lety prodali. Tak jsme tam jen zavolali, pak jim naskenovali smlouvu a zaslali ji e-mailem a vše bylo vyřízeno. Kancelář si teď bude nahánět dalšího a dalšího majitele. Vůz také nebyl odhlášen ani v malé kolonce.

wojtos

Takže jste prodávali auto také bez přepisu jo ?
Pro jistotu asi ještě napíšu na Kancelář pojistitelů

kropitko

No my jsme pánovi napsali plnou moc, ať si vůz přehlásí sám na DI. No on se na to asi vybodl. To vy můžete taky tvrdit, že jste to tak tomu prvnímu napsal a že jste se tak domluvili.
No a prodávali jsme to bez přepisu a dali jsme mu hned všechny doklady, dost na to spěchal,,,,

wojtos

Aha. No mě ještě nic nepřišlo, jen jsem si to tak náhodou zjistil na internetu. Hlavně se bojím toho že mi pak příjde nějaká šílena suma na doplacení a nic jím nevysvětlím. A jak je to s tou plnou mocí ? Můžou po mě chtít kopii ?

kropitko

Já jsem žádnou kopii neměla, prostě stačila ta smlouva, že vůz je prodaný,,

wojtos

Na to jsem se už ptal a opravdu to tak je. Dobrá tedy. Každopádně díky za radu :)

Hykam

tak nějak bych to formuloval.