zakaz řízení pod vlivem alkoholu

Dobrý den chtěl bych se optat když jsem dostal zakaz řízení na 4roky potom rozsudkem dalšího soudu na 2 roky a posledním rozsudkem na 5let a dostal jsem trest odnětí svobody v delce 16měsíců a za dobré chvání mě po 10měsících propustili z výkonu trestu zda se na mě vztahuje zkracení trestu???v rozsudcích mám právě paragraf § 180d zda se mi tedy trest zkratí a podle čeho to soud posuzuje

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Zlatý

Ta otázka je lehce zmatečná... patrně jste se dopustil více trestných činů:

§ 201 Ohrožení pod vlivem návykové látky
§ 180d Řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění
§ 171 Maření výkonu úředního rozhodnutí

Ten § 171 byste ´dostal´ jen tehdy, když byste řídil bez řidičáku (§ 180d), který vám byl předtím zabaven. POkud jste ale nikdy předtím řidičák neměl, tak ten § 171 ve vašem případě neplatí.

Nejprve komentář k tomu trestnému činu dle § 180d, který byl k 1.1.2010 zrušen včetně uložených a po 1.1.2010 nevykonaných trestů včetně trestu zákazu řízení:
- tresty, udělené dle trestního zákoníku byly zrušeny
- dostal jste (nebo teprve dostanete) však tresty podle přestupkového zákona, tj. určitě to byla (bude) pokuta + zákaz řízení, na který se ale ´amnestie´ nevztahuje

U toho § 201 je v novém trestním zákoníku jedna důležitá ´vychytávka´, a to že z odstavce (1) zmizela slůvka "byť i z nedbalosti", což v praxi znamená, že řízení pod vlivem alkoholu, které bude soudem kvalifikováno jako NEDBALOSTNÍ jednání, nebude trestným činem, ale ´jen´ přestupkem.

V tomto případě pak nehrozí trest odnění svobody, ale ´jen´ finační postih + zákaz řízení.

Suma sumarum, novela trestního zákoníku vám nevykonaný trest ´zákazu řízení´ možná zkrátí, možná i zruší (za ten zrušený § 180d a případně za zrušený trestný čin § 201, pokud to byla nedbalost) ALE v rámci přestupkového řízení ty tresty zákazu řízení dostanete nejspíš zpět.

Takže si musíte počkat na rozhodnutí soudu a následně na výsledek jednání přestupk.komise.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 626
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 573
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 219
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.