val

Vrácení daru

Dcera převzala můj dopis, kde ji žádám o vrácení daru-domu s pozemky.Zatím je to v soudním řízení.Může dům s pozemky upravovat?Někde jsem četl, že převzetím dopisu přestává být majitelkou daru, alespoň do rozhodnutí soudu.

Nejlepší odpověď
Drap

Osobně bych si nikdy nedovolil, chtít po někom, aby mi vrátil něco, co jsem mu dal.

Další odpovědi
ReHu

Myslím, že právník by byl v tomto případě dobrý :)

Gitt

U soudu musíte doložit, že dcera se k vám chová způsobem, který je pro vrácení daru nezbytný, a to dle § 630 občanského zákoníku:

Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.

Pokud byste chtěl, aby z domem nezacházela, musíte podat na soud návrh na „předběžné opatření“, kde se budete domáhat, aby soud rozhodl, že se zakazuje dané osobě manipulovat s věcí.

anonym

Dobrý večer.
Váš dopis sám o sobě ještě nenahrazuje soudní rozhodnutí a není tudíž právním důvodem pro to, aby Vaše dcera přestala s darovaným majetkem nakládat. Aby se nestalo, že majetek prodá nebo na někoho přepíše, můžete v souvislosti s podáním žaloby na dceru ohledně navrácení daru také soud požádat o předběžné rozhodnutí, aby Vaše dcera nemohla s majetkem nakládat.
Kvůli navrácení daru budete muset prokázat, že došlo k porušení smluvních podmínek darovací smlouvy (dcera se k Vám nechová jako obdarovaná v souladu se zákonem, chová se k Vám zvlášť zavrženeníhodným způsobem atd.)
U takovéto soudní pře doporučuji neposlouchat obecní šeptandu, ale obětovat čas a peníze a zajít za advokátem. Nechte si poradit, jakým způsobem ošetřit další záležitosti týkající se Vašeho majetku a nechte si zpracovat korespondenci pro soud, což Vám určitě ušetří spoustu nervů a zbytečných potíží.

pizlicka

presne,jak pise drap.pokud nekomu neco daruji,tak proto,ze mu to darovat chci.muj pritel mi nyni daroval dum.a strasne je,ze doposud mel strach,ze jej prodam.jak strach?smutne je,ze nemuzu nic,ani vyklidit,aby on se necitil ohrozen,ze ho vyhazuji.dokonce jsem nasla smlouvy o znovuvraceni daru.neukazal mi je.nasla jsem je.podepsala jsem je.az tak me to zranilo.myslim,ze mel dost casu premyslet,jestli mi dum daruje,nebo ne.ted uz je to klidnejsi,smlouvy roztrhal,myslim,ze uz se tolik neboji.ale nevim,zkouska vztahu to jistojistě je.

hanulka11

drape- nikdy neví člověk co ho potká, k čemu bude nucen přistoupit/třeba i s těžkým srdcem/

ReHu

hanulko, jsi rychlejší, chtěla jsem to napsat stejně :)