Neoprávněné zamezení přístupu do trvalého bydliště a k majetku.

Dobrý den, prosím o radu. Můj dědeček má trvalé bydliště a veškerý majetek ve výminku v domě, který daroval mému bratrovi. Bratr mu zamezil přístup do výminku a vystěhoval ho s jednou igelitkou věcí. Teď bychom potřebovali dědův majetek z výminku vystěhovat, protože bude mít jiné bydliště. Jedná se o pračku, ledničku, sporák, kuch. linku, ale také věci po babičce atd… Pokud nám bratr neumožní dobrovolně přístup k dědově majetku, jak máme postupovat? Je to možné za asistence policie a zámečníka přes nesouhlas bratra? Moc děkuji za radu. Magdalena

Nejlepší odpověď
atriplex

Policie vám v žádném případě asistenci dělat nemůže. Policie nemá oprávnění. Policie by byt otevřela, pokud by tam byla mrtvola nebo unikal plyn. Pokud má děda skutečně legální přístup do bytu, tak si byt může otevřít sám (zavoláte zámečníka a ten vám to otevře). Bude chtít vidět OP či jiný doklad, aby bylo zřejmé, že děda má do bytu legální přístup. Jako svědka si zavolejte nezúčastněnou osobu (soused) a ještě lépe si vše nahrejte na video.

Zvažte také případné vrácení daru, protože obdarovaný se chová v rozporu s dobrými mravy vůči dárci.

Další odpovědi
ReHu

Já bych se optala nějakého právníka, ti vědí jak postupovat.
Event. se registrovat u DaS.

http://das.cz/cs/si­te/uvodni-strana.htm

standa

§ 630 občanského zákoníku
Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.

DOPORUČENÍ:
Napište za dědu dopis NÁVHR NA VRÁCENÍ DARU, který bude adresován soudu. Do dopisu uveďte jednoduchou citaci výše uvedeného paragrafu v návaznosti na bratrovo zmiňované jednání vůči dědečkovi. Nechť se na tento dopis děda podepíše s tím, že se dohodnete, že dopis bude sloužit pouze jako „nástroj“ k tomu, aby se bratříček umoudřil a umožnil vstup do prostor, kde se nachízí dědův majetek.

Věřím, když to ´divadlo´ šikovně sehrajete, tak bratr vám ty věci ještě pomůže odvést do nového bytu dědečka 🙂