Avatar uživatele
Pokročilý

Je možné aby si jeden z manželů koupil byt bez vědomí partnera?

Doplňuji:
Poradíš jak?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Pokud si koupí cokoliv v době manželství (auto nebo byt), stává se majetek součástí bezpodílového vlastnictví manželů, čili polovina náleží druhému z manželů.
Obejít lze jedině tak, že jej napíše na firmu, případně dospělé dítě či jiného zástupného vlastníka.
Ze společného majetku je dále vyňato osobní dědictví (ať už skutečné nebo formální).
Doplňuji:
ad suwa, požadavek na právní odkaz uvádím ObčZ, §§ 143-148 a §§22 a 24 Zákonu o rodině.
Do BSM nepatří: Dědictví (tedy i finanční), dary a restituce.
Postup při koupi z peněz z dědictví nebo daru, popsal tekumseh.
Zvláštní případ, který tu nebyl zmíněn, je tehdy, kdy jeden z manželů podniká či má firmu, a aby tyto případné závazky nedopadly na 2. z manželů, lze i v průběhu manželství zúžit BSM (něco jako předmanželská smlouva, ale až během manželství). Bližší v odkazu:
http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Jeden z manželů si koupit byt bez vědomí druhého manžela může, ovšem vlastnictví bude zapsáno v KN, kde si to může kdokoliv, například podle rodného čísla zjistit. Aby byl ten byt výlučným vlastnictvím pouze jednoho z manželů, je nutné k jeho pořízení použít pouze finanční prostředky, které jsou výlučným vlastnictvím toho manžela, který byt kupuje. Jedná se například o peníze z dědictví, dar, za prodej nemovitosti ve výlučném vlastnictví, atd. Takovýto původ peněz musí být prokazatelný, jinak by byl byt stejně jako ve všech ostatních případech zahrnut do SJM, nehledě na to, že v KN bude zapsán jako vlastník pouze jeden z manželů. Pokud bude vlastnictví bytu zapsáno na jinou fyzickou osobu či firmu na základě nějaké dohody, je to prakticky nezjistitelné.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano,od kamarádky manžel ho měl 5 let /asi napsaný na firmu/ a prasklo to v okamžiku,kdy mu /zřejmě omylem/ přišlo vyúčtování plynu na jejich společnou adresu.Pak už prasklo úplně všechno /loni v dubnu/ a dnes už jsou rozvedení.


Avatar uživatele
Pokročilý

Je to možné.
Doplňuji:
Já myslím, že uplně normálně.:-))


Avatar uživatele
Zlatý

jó, holt dneska je možný všechno, a obzvlášť v ČR. Toto však není záležitost státu, ale lidského charakteru. Znám manželství, v němž si jeden z manželů dělal ÚPLNĚ, co chtěl, a nejen ve finančních otázkách.


Avatar uživatele
Bronzový

Koupit si mohu bez vědomí druhého cokoliv, když na to mám peníze. Pokud to bude na půjčku bude potřebný podpis druhého z manželů. V každém případě bude SJM a to i když ho koupim za peníze z dědictví.


Avatar uživatele
Bronzový

Dr.Axl: Chtěl bych vás upozornit, že BPS bylo zrušeno před deseti lety a dnes to je SJM - Společné jmění manželů... (docela podstatné).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Sůwa

Přečetla jsem všechny odpovědi a ačkoliv jsou protichůdné, všechny jsou ohodnoceny. Osobně si myslím, že když si jeden z manželů koupí nemovitost za peníze které jsou jeho výlučným vlastnictvím (dar, dědictví), nespadá tato nemovitost do SJM. Prosím o odkaz na právní podklad. Děkuji. Sůwa

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.