Adet

Poradíte s výběrem střední školy?

Dobrý den vím, že je to mé rozhodnutí, ale já jsem už zoufalá. Poradili by jste mi prosím nějaký obor střední školy kromě obchodní akademie, hotelovky, zdrávky, průmyslovky. Mám problémy se zádama a nemůžu dlouho byt na nohách nebo něco tahat či se ohýbat. Tak prosím jaký obor by byl podle vás pro mě ideálni? (Matematika mi nejde) nepište prosím učnák chtěla bych maturitu a nechci dodělávat děkuju

Střední škola

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Nejlepší odpověď
annas

Nejlépe vám poradí výchovný poradce na Vaši škole. Má přehled všech škol s jejich charakteristikou, profilem, předměty atd. Zřejmě má í také, přehled, o který obory je velký zájem.

Pomůže vybrat tu školu, na níž je méně hodin matematiky

Zkuste hledat i s rodiči, nevím, co by vám vyhovovalo. Zda chcete bydlet třeba na internátě, nebo docházet do školy v místě, nebo dojíždět. Vše má svoje výhody či nevýhody., často to ovlivňuje i prospěch.

Každý má přece jiný zájem o to, co by chtěl v budoucnu dělat Rovněž ve všech krajích nejsou stejné školy, tedy důležitá je i ejich dostupnost.

Ale i tak jsem vám našla odkaz na obory na SŠ, které končí maturitní zkoušku. Vyberte podle kraje. Vpravo v tabulce je nadpis – „Nevíš jaký obor zvolit? Podívej se na seznam oborů studia.“

https://www.stred­niskoly.cz/obo­ry/?typ_studi­a%5B%5D=sm&dochaz­ka%5B%5D=1

Další odpovědi
Frontinus

Vřele doporučuji probrat to především s rodiči. K tomu několik poznámek:

  1. „Nejde mi matematika“ může na úrovni základní školy znamenat specifickou poruchu učení, lenost, nebo skutečně nezpůsobilost ke studiu na střední škole. Každopádně za stávajícího „rozdání karet“ to vylučuje kvalitní průmyslovky i obchodní akademie.
  2. Zdravotní problémy vylučují střední zdravotní školy. Od absolventky se očekává, že bude schopna manipulace s nemocnými lidmi.
  3. K čemu chceš maturitu? V dnešní době je z hlediska finančního mnohem lepší se vyučit žádanému* řemeslu, než si pořídit pochybnou maturitu, nebo dokonce pochybné vysokoškolské vzdělání. Pokud uvažuješ o profesi, kde bys potřebovala speciální vzdělání, které nezískáš vyučením (kuchařka, kadeřnice, elektrikářka,..), tak se speciální vzdělání získává až na vysoké škole – a v tom případě je školou volby gymnázium.
  4. A ještě nezbytný povzdech „o tempora, o mores“: My jsme si vybírali pokračování po základní škole buď podle osobních zájmů (v normálních rodinách), nebo podle neukojených ambicí rodičů (v nenormálních rodinách). Výběr „hlavně chci maturitu“ měl své rozumné opodstatnění, tedy parazitování na tom, že maturita měla vyšší úroveň, naposledy na konci 90. let minulého století.

___________

  • Statistiky se vedou jen na úrovni „dosažené vzdělání“. Oslí uši mnohých je pak neschopnost s tímto údajem pracovat, takže se velmi snadno můžeš dočíst o tom, že vyučení lidé mají ze všech absolventů zdaleka nejmenší platy a největší nezaměstnanost. Ano, to je pravda – ale je to pravda o průměru, nikoliv o každém jednom oboru. K tomu, že existují i učební obory s velmi dobrým uplatněním, zejména když se absolvent dokáže udělat pro sebe, to neříká vůbec nic.

Kelt

Nezáleží na tom co nechceš, ale co chceš a je dobré, když máš několik možností na výběr. Prober to s rodiči, sourozenci, s kamarády. Třeba tě něco baví a chtěla by ses tomu věnovat. Pokud jsi sportovní antitalent, tak asi nepůjdeš na sportovní školu. Chybí tam gymnazium nebo umělecká škola. Obojí je náročné, vybírají podle známek, talentu. A podívej se na obory, které je možné studovat na dané škole, možnosti uplatnění atd. Je třeba zemědělská škola, škola cestovního ruchu, policejní, pedagogická a pod. Nikdo tě nebude vodit za ručičku.