mandat

Slyšeli jste někdy pozdrav „zdrávo“?

Doplňuji:
Na Valašsku,na Horní Bečvě.

Nejlepší odpověď
annas

Chodily se mnou do školy 2 dívky z Valašská „zdrávo“ používaly. . Jinak znám z literatury 19. st.

zdrávo = citosllovce, z původního významu došlo k posunu = pozdrav = nazdar , zdar. = od dařit = ať se ti daří nejen v oblasti zdraví proti původnímu významu.

Souvisí s pozdravem buď zdráv, tak se volalo při oslavách – přát zdraví, později se „buď“ vynechávalo a zůstalo zdráv, obměnou zdrávo; totiž: buďme živi, buď nám toto zdrávo, nyní se přeje zdraví při přípitku " na zdraví".

Později vznikla sloveso zdraviti, pozdraviti a s dalšími předponami, , podst. jméno pozdrav atd.

V. Machek: Etymologický slovjík

Další odpovědi
Drap

Ne

Lamalam

Ne, kde se to používá?

mosoj

Není.