Rozvod a jeho průběh

Dobrý den,chci se zeptat po tříletém manželství se chci nechat rozvést.Důvot manžela nevěra,dluhy o ktrých jsem nevěděla,alkohol atd.Už je to neůnosné.Bydlím v bytě s hypotékou ktrou platím já a on se odstěhoval k matce.Máme dceru 5let.Do práce musím jezdit autem a on chce vyplatit jak z bytu tak auto a zařízení co je v bytě.Už půl roku nežije s náma a na malou mi nepřispívá!Po zaplacení všeho mi moc nezbyde tak se děsím toho aby mi soud nenařídil vyplacení manžela?Nemám z čeho jak se v takové situaci jedná děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
salsa verde

doporučuji právníka ale tuším že na něj nemáte. ale bohužel jinak to nepůjde…zkuste si třeba půjčit nějaké peníze od rodiny protože bez něj to opravdu nepůjde a to až do konce celého rozvodu. nebo také můžete zkusit organizaci Člověk v tísni, popsat svůj problém a přinejhorším vám neřeknou nic ale je to zdarma. přeju Vám pevné nervy. Budete je potřebovat.

Další odpovědi
standa

1.
podání NÁVRHU NA ROZVOD stále stojí 1.000 Kč, takže to zvládnete sama…, na internetu si nalezněte vzor návrhu a podejte jej k okresnímu soudu v místě vašeho bydliště

2.
majetkové vypořádání:

  1. BYT
  • předpokládám, že byt jste si pořídili během manželství a je ve vlastnictví vás obou
  • skutečnost, že splátky hradíte vy nemá na zahrnutí bytu do SJM žádný vliv, takže jej ´vyplatit´ budete muset
  • nevím jak dlouho hypotéku splácíte, ale odhaduji, že déle jak 3 roky ne, což je dobré z toho pohledu, že předmětem vyrovnání nebo-li ´vyplacení´ budou pouze zaplacené splátky, jejichž 50% podíl, který budete muset (ex)manželovi vyplatit by nemusel překročit 100.000 Kč (pouze odhaduji)
  • doporučuji, abyste se stavila ve ´vaší´ bance a sdělila jím svůj záměr se rozvést s tím, že vám vznikne vůči exmanželovi finanční závazek, který by mohl být zafinancován bankou…, mohlo by se jednat buď o prodloužení délky hypotéky nebo nepatrné navýšení splátek.
  1. MOVITÉ VĚCI (auto,zařízení bytu,úspory apod.)
  • každopádně bude mít exmanžel nárok na 50% hodnoty těchto věcí
  • chtělo by to spočítat o jakou se může jednat reálnou zůstatkovou hodnotu a proti tomu postavit jeho DLUH na výživném a na nákladech na vedení domácnosti za zmiňovaný půlrok (je úplně jedno, že žije mimo domácnost, na dítě musí platit i když nejste rozvedení a na provoz vašeho SPOLEČNÉHO bytu musí rovněž přispívat…)

3.
doporučuji následující:

  • polovičku ze zaplacených splátek hypotéky mu zaplaťte (s pomocí banky či jiné půjčky) a o tom vůbec neveďte spor
  • vypořádání movitého majetku bych se snažil uhrát na započtení proti jeho dluhům na výživném a provozu bytu za poslední půlrok
  • vše si předem spočítejte a manželovi předložte kompromisní návrh
  • pokud se na nějakém rozumném vypořádání dohodnete, nechte si tuto dohodu podepsat (nejlépe u notáře)
  • a AŽ PAK bych začal debatu na téma výše výživného po rozvodu…, pokud to otočíte, tak se vám vypořádání movitého majetku nepovede podle vašich představ ☹

Myslím, že právníka k tomu zatím nepotřebujete…, je to ve vašich (vás i manžela) rukách, snažte se v rámci možností komunikovat a pokuste se o kompromisní dohody. Vím o čem mluvím, mám to taky za sebou ☹