pizlicka

Musim nechat manžela bydlet v domě? Více v popisu otázky.

Od roku 2012 žiji v jiném městě s přítelem, manžel se odstěhoval ke své matce. Mezitim jsem koupila domeček, kde je manžel podepsán jako vedlejší účastník – a podpisem stvrzuje,ž e je dům hrazen výhradně z mých prostředků a je psaný na mě. Nyní jsem se dozvěděla, že má dostat z matčina bytu výpověď, protože jsou dluhy na nájmu. Stále ale nejsme rozvedeni. Může se bez mého souhlasu nastěhovat do domečku, když je v kupni smlouve napsano, že byl hrazen výhradně z mých prostředků a on je uveden jako vedlejší účastník? Je mojí povinností se mu postarat o bydlení, když fyzicky napadá lidi? Má plný invalidní důchod. Děkuji. DOPLŇUJI-jenže jsem to byla já, kdo opustil společný nájemní byt. On se rozhodl byt po mem odchodu pustit a šel bydlet ke své matce. Tam bydlel dva roky a teď by měl odtamtud odejít. To vše se událo, když už jsme spolu nežili. V tom domečku trvaly pobyt nemá a nikdy neměl, ten domeček je doposud neobyvatelný, až teď se tam dělají topenářské práce, které hradí přítel.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

…někde jsem něco slyšel o vyživovací povinnosti mezi manželi, bejt tebou, nebál bych se jen o to, že ho tam budeš muset ubytovat, ale i o to, že za něj budeš platit dluhy <<< dokud nejste rozvedeni, jste jedna duše, jedno tělo, jeden účet…

… po právní stránce ti to třeba vysvětlej jiní…

Další odpovědi
tforro

Jeho dluhy vzniklé za dobu trvání manželství si při rozvodu většinou dělíte napůl. Za dobu trvání manželství máte vůči němu vyživovací povinnost. Jste manželé a české právo nedovoluje, aby vy jste žila v domečku se zahrádkou a manžel u popelnic. Téměř všechen majetek, který jste získali za dobu trvání maželství, si dělíte napůl. Když vyhrajete ve sportce, jeho je polovina. Když vyhraje on, polovina je vaše.

Takže neotálet, běžet za právníkem, manželovi dát odstupné a co nejrychleji se rozvést.

EDIT:
To, že ho tam budete muset nechat bydlet, pokud o to bude stát, je téměř jisté. Že jste si dům koupila z vlastních peněz, vás z této povinnosti nevyvazuje. Kdyby ten dům koupil jen váš přítel (nebo přítel+vaše matka), tak byste neměla nemovitost a neměla mu kde poskytnout ubytování.
Jen tak mimochodem, pokud máte jen někde na kupní smlouvě podepsáno manželem (klidně i ověřený podpis), že jste si nemovitost koupila z vlastních peněz, tak se nedivte, až budete při rozvodu vyplácet manžela i z této nemovitosti. Dělení majetku musí být formou notářského zápisu a vedeno ve veřejném seznamu a pokud to tak nemáte… vždyť vy ten barák ani správně nesmíte prodat, kdybyste chtěla.

Kepler

To by chtělo právníka. Zkus se zeptat na http://www.bkb.cz/. Mám s nimi dobré zkušenosti.

tforro

Situace č.1

Zdědíte po babičce milion korun a koupíte si barák. Ten je váš a manžel na něj nemůže. <<Ovšem pokud v něm budete bydlet a po dobu manželství zvelebovat, tak toto zhodnocení si dělíte napůl. Takže barák v hodnotě 1mil má po X letech manželství hodnodtu 2mil. (nová střecha, podlahy okna…). Při rozvodu ho budete muset vyplatit 500tis.>>

Situace č.2
Barák si koupíte za peníze našetřené za dobu manželství. Do smlouvy si napíšete, že je jenom váš a manžel podepíše. Při rozvodu si vezme právníka a ti dva z vás sedřou duši, protože jste si majetek nerozdělili zápisem u notáře. Před soudem zahrajou habaďuru, že on chudák a mrzák invalida ani nevěděl, co podepisuje své manželce, které věřil a že si myslel, že se k sobě vracíte a budete bydlet spolu...... a že vám na to část peněz dal… a taková ta omáčka kolem. Jak to asi může dopadnout??? PROSTĚ TAKHLE PRÁVO FUNGUJE.

pizlicka

tforro,a když prokazu,ze peníze mam darem od davneho známého,s kterym jsem podepsala darovaci smlouvu?akorat nejsou overene podpisy a znamy od lonskeho rijna nezije.anebo prokazu,ze peníze jsou pritele,s kterym ziji 4 roky?

tforro

Pořád je to tak, že jste nabyla majetek za dobu trvání manželství a od všeho je polovina manžela. Je jedno, jestli vám to dal soused, prodala auto,vyhrála na automatech, nebo jste si našetřila z brigád. Jste v situaci, kterou vám nelze závidět. Já být na vašem místě, vezmu deset-dvacet tisíc, ty věnuji manželovi a za to ať u notáře podepíše zúžení společného jmění manželů. Jedině tak je to správně. Jestli nejdřív zrekonstruujete barák a pak se budete rozvádět… tak budete vyplácet manžela, nebo se soudit, že investice provedl přítel a ne vy.

pizlicka

Mc Merkurion jo jeho dluhy jo?on ma plny duchod přes 10tisic,a ja 3210kc.a k půjčce jsem souhlas nedala,a uziva to pro svou vlastní potřebu-auto.a další půjčka je exekuce z podnikani za auto,to mu strhavaji z duchodu.

Mc Merkurion

…měla ses prostě rozvést, todle nikoho nezajímá, ručíte společně, stále se vám počítá společný příjem…

pizlicka

tforro co to je za blbost!! sakra,vzdyt prave proto je to me vylucne vlastnictví,aby jsemse nededila.to je porizeno z penez mého pritele,proto podepsal manzel v kupni smlouvě,ze je veden jako vedlejsi ucastnik,a tudíž to nespada do SJM.motáš to.a děsíš mě.spis mi jde o to,ze jsem mu byt uvolnila,on hovlastni blbostí pustí,jde bydlet k sve matce,a ted na to mam doplácet ja,kdyz jsem mu nechala před 4 lety bydleni?

tforro

Když si budete chtít mít rozdělený majetek, tak jedině u notáře. Nechala, uvolnila byt atd… to nikoho nebude zajímat. Bohužel tomu tak je. Mě se to taky nelíbí, proto se ani ženit nebudu. Uvažoval jsem nad tím, zjišťoval informace a raději NEEE. Manžel, pokud bude chtít, tak bude u toho domu bude v katastru napsáno SJM Alena a Karel Novákovi. Ne jen Alena Nováková. Proč? Protože jste si nemovitost koupila v době trvání manželství a oddělení majetku jste si u notáře nezařídíla. Když vy máte málo peněz a on hodně, tak ať vás živí on.

tforro

Do smlouvy jste si jen napsaly, že je nějaký vedlejší účastník. Soud vám tuhle část smlouvy klidně určí za neplatnou. A neplatná je, protože to není dojednáno u notáře. Když jeden z vás bude chtít, tak si vezme úvěr 100 tis (jakože na zvelebení společného bydlení) a každý z vás rázrem dluží 50tis.

pizlicka

smlouva je notářsky overena podpisy

tforro

Takže máte, nebo nemáte u notáře zúženo společné jmění manželů? Ne ověřené podpisy na poště či úřadě, ale musí to být notářský zápis včetně zveřejnění ve veřejném seznamu.
TAKŽE JAK TO JE ???

bolak

Teď mě tak napadá, co kdyby si pizlička půjčila milion, prachy by si někam ulila, on by musel polovinu zaplatit, ona by pak zaplatila druhou a půl mega by jí zbylo :) to by nešlo?

bolak

a nebo minimálně manželovi vyhrožovat, že to přesně takhle udělá, pokud on jí nepodepíše cokoliv ona bude chtít..

tforro

Kdo jim tu půjčku dá? Paní psala, že ma pár tisíc měsíčně. A ten ten její manžel by to zaplatil z čeho? On šel bydlet k matce, od matky musí pryč protože neplatí.