lilie

Prosím,je možné vymáhat pojistku na auto po někom,kdo není jeho majitel?Pouze ji svým jménem před 2lety zaplatil?

Pojistka byla placena před 2lety mým synem na dobu 1měsíce,ale auto má jiného majitele.Máme to doloženo výpisem z registru.Po­jišťovna,chce nyní uhradit určitou částku po synovi.Bylo nám řečeno na registru,že je to věc majitele auta-prosím,máte někdo zkušenost?
Doplňuji:
Děkuji za rady,ráda napíši podrobnosti.Před 2lety,syn jezdil autem svého kamaráda,který asi neměl sjednané pov.ruč.,takže si ho syn sjednal na své jméno na dobu jednoho měsíce(tak mi to bylo synem vysvětleno).Po­jištění samozřejmě zaplatil a bylo vedeno na synovo jméno,ale majitelem auta byl kamarád.I jsme o tom věděli a neshledali jsme tenkrát žádný problém.Teď po 2letech nám přišla k uhrazení větší suma za pojistku toho auta,které vlastní,ale někdo jiný-syn zaplatil tehdy pouze to pov.ruč.Tuto skutečnost,jsme si nechali i ověřit na registru vozidel.Vše sedí,syn nikdy toto auto nevlastnil.Všechny dokumenty jsme odeslali té společnosti pojistitelu a čekám na vyjádření.Jen jsem chtěla vědět zda s tím nemáte zkušenosti a poradíte dříve,než nám dojde odpověď.Ještě jednou děkuji a prosím,pokud je to takhle jasnější,napiš­te,jak to tedy bude.

Nejlepší odpověď
Ar

Pojistku může sice zaplatit kdo chce, ale povinost to je jen pro majitele. Pojištovně bych odepsal, že nejsem majitelem vozidla.
Problém by mohl být,ale v tom, jestli pojištovna nechce zaplatit za období, když byl majitelem váš syn, to by pak poj, byla v právu.
Doplňuji:
myslím,ar se nemýlí. Pokud syn uzavřel pojisku jen na jeden měsíc a vůz měl pak jiného majitele (BYLO NA NĚJ PŘEREGISTROVÁNO) tak on je povinen si sjednat povinné ručení, nebo odevzdat RZ do depozitu.
V každém případě kontaktovat poj.

Další odpovědi
cukrar

Lilie, musíte upřesnit dotaz, je třeba doplnit kdo vymáhá, a zdali je to pojistka na vozidlo.
Není to náhodou příspěvek do garančního fondu za nepojištěné vozidlo? To by pak zasílala čkp. Vozidlo musí být pojištěno, nebo značky uloženo v depozitu.
očko se mýlí „Pojistku je povinnen hradit "pojistník“," páč hradit to může kdokoliv, ale je povinností majiteel nebo provozovatele uzavřít pojištění. Viz zákon 168/1999 §3. Kdo je majitel určuje občanský zákoním, nikoliv zápis v techničáku, či na evidenci vozidel. Pokud syn není majitel, nemůže po něm nikdo chtít, aby platil příspěvek. Čkp nezjiistí přesně z registru, kdo je majitelem.
Prosím, doplňte informace a pak lze přesněji poradit. Můžete se obrátit i na poradte.cz, kde se toto řeší 5× denně.
Ano mám s tím velké zkušenosti.
Klidně se ptejte dál.

anonym

Ar se mýlí. Pojistku je povinnen hradit „pojistník“, to je ten, kdo sjednal pojištění. Jestliže ji zaplatil někdo jiný, nic to na věci nemění. Česká kancelář pojistníků má možnost nahlížet do registru a pokud zjistí, že majitel vozidla neměl k tomuto vozidlu uzavřenu pojistnou smlouvu a uhrazeno pojištění, potom obesílá „dlužníka“ s tím, aby dlužnou částku uhradil. Ze zákona je totiž povinnost platit k vozidlu, které je v provozu, povinné ručení (odtud povinné).
Váš syn měl auto ve svém vlastnictví? Pokud ano, je třeba se podívat do kupních smluv a zjistit si, jak dlouhé období byl skutečným vlastníkem vozidla. Je také nutno zjistit, kdy si je nový majitel přihlásil na své jméno.
Jsou zde dvě možnosti, buď se s novým majitelem domluvit, že dluh uhradí, protože se jedná ve skutečnosti o dluh jeho osoby. Pokud měl na dlužné období již uzavřenou pojistnou smlouvu, je třeba pojišťovně napsat odvolání proti vymáhání dluhu s tím, že uvedete od kdy nový majitel povinné ručení hradil (překrývání pojistek je nepřípustné a pojišťovna by v tom případě nemohla na dalším pojistmném trvat – bylo by to neoprávněné obohacení), nebo syn uvede, jak to bylo s jeho skutečným vlastnictvím vozidla, doloží kopie kupních smluv a rovněž bude žádat na pojišťovně zrušení výměru na dlužné pojistné. Pokud je zde ještě nějaká jiná okolnost, napište ji buď do diskuze, nebo mi ji pošlete přímo interní poštou.
Doplňuji:
Takže v tom případě pošlete pojišťovně odvolání s tím, že syn nikdy žádné vozidlo nevlastnil, ale jeden měsíc pojistného uhradil (nejlépe by bylo uvést důvod proč). Doložte fotokopii potvrzení z registru a pošlete doporučeně pojišťovně.

lilie

Děkuji za odpověď,myslíte majitelem auta nebo pojistky?Syn nikdy žádné auto nevlastnil(máme to doložené výpisem z registru),jen zaplatil tu pojistku.