Petr44

Bude mi vrácena daň po podání prohlášení k dani a uplatnění slevy na studenta?

Dobrý den, v měsíci listopad 2020 jsem podepsal „růžový formulář“ prohlášení poplatníka k dani u naší obce, tak abych nemusel platit daň z příjmu 2 300 Kč z volební komise, v tu dobu jsem nebyl nikde zaměstnán a neměl nikde jinde podepsaný druhou „růžovku“, ovšem ke konci měsíce jsem nastoupil do zaměstnání. Zde jsem odvedl daň vypočtenou zálohovou 915 Kč za měsíc listopad, nebyla uplatněna žádná sleva, bude mi tato daň vrácena? Jelikož 15% daň z 2 300 činní 345 Kč, zatímco uplatněná sleva činní 2070 Kč, ptám se tedy, zda z daného měsíce se bude sleva na poplatníka vztahovat i na příjem od zaměstnavatele, ne jen na ten od obce, pro kterou jsem prohlášení podepsal.
Dále bude stačit, když dám zaměstnavateli, který za mě vyřeší přiznání, potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, které jsem obdržel od obce za období 1–12/2020(je zde uveden základ daně 2300 kč, nic víc tam uvedeno není, žádné slevy, přestože si obec vyžádala potvrzení o studiu a již zmíněný podpis na růžovku) k tomu, aby nevznikly nějaké nesrovnalosti, případně abych nemusel podávat daňové přiznání?
Nerad bych, aby se do mě berňák obul kvůli pár stokorunám. Jiné příjmy než uvedených 2 300Kč od obce a dále pak od zaměstnavatele z listopadu a prosince nemám. Za odpovědi moc děkuju, jsem v tomhle fakt natvrdlej, daně jsou pro mě španělská vesnice.

Odpovědi
Pepa25

Současný zaměstnavatel vám může provést roční zúčtování daně pouze pokud nebyl souběh a u všech těchto plátců na příslušné zdaňovací období jste podepsal prohlášení. Vzhledem k tomu, že v listopadu jste měl souběh a nepodepsané probhlášení u současného, tak mám jen vystaví potvrzení o příjmech a musíte si podat daňové přiznání sám. Není to nic složitého a jako odměnu vám stát vrátí všechny zaplacené zálohy na daň 🙂
P.S. Současný systém, kdy se na činnost ve volební komise musí podepisovat pracovní smlouva je šílený – nechápu, proč to nemohou být DPP, ale co chtít od státu, že?

Zdroj: https://portal­.pohoda.cz/da­ne-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/rocni-vyuctovani-dane-z-nbsp;pohledu-zamestnavatel/

Hlada

Doporučuju nesvěřovat DaP žádnému zaměstnavateli a pokud nejde o jediný a stálý příjem ze závislé činnosti, nepodepisovat růžové prohlášení.
Nejjednodušší, nejrychlejší a pro všechny nejsrozumitelnější je vlastní vyplnění a podání DaP. Stejně žádnou daň platit nebudeš, tak nemá smysl šachovat s nějakými zálohami a vracenkami.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.