Avatar uživatele
BludnyBalvan

Dvě DPP jako student, jak je to s prohlášením poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti?

Momentálně mám brigádu na DPP od června do konce října, právě jsem dostal nabídku DPP u jiného zaměstnavatele a u toho prvního, kde jsem podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti chci smlouvu přerušit výpovědí DPP s 15 denní výpovědní lhůtou.

V případě, že bych se s prvním zaměstnavatelem dnes domluvil na práci o víkendu, předal mu výpověď a s tím novým uzavřel třeba zítra smlouvu a pracoval v týdnu, můžu to prohlášení podepsat dodatečně až mi skončí pracovní poměr u prvního zaměstnavatele?

Zajímavá 0 před 286 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Není možné mít podepsané prohlášení u dvou zaměstnavatelů souběžně, ani jeden dne se nesmí překrývat. Navíc za jeden měsíc je možné uplatit slevy jen u jednoho, změna je možná až od dalšího měsíce.

„Zaměstnanec tedy nesmí za stejné zdaňovací období (stejný měsíc) učinit (fyzicky podepsat nebo učinit elektronicky) prohlášení pro jiného zaměstnavatele. Za stejné období znamená, že se ani jeden den v měsíci nesmí překrývat. Zaměstnanec by mohl mít učiněno prohlášení např. do 16. dne určitého měsíce u prvního zaměstnavatele, u druhého zaměstnavatele může učinit prohlášení až od 17. dne tohoto měsíce. Ovšem slevy na dani a daňové zvýhodnění uplatní pouze u jednoho z nich (obvykle u prvního zaměstnavatele). U druhého zaměstnavatele až následující kalendářní měsíc.“

Citace viz zdroj

Zdroj: https://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/co-se-stane-kdyz-zamestnanec-dvakrat-podepise-prohlaseni-k-dani/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud máte u druhého zaměstnavatele podepsané prohlášení o pobírání příjmu ze závisle činnosti, musíte ho nejprve u tohoto zaměstnavatele zrušit a pak jej můžete podepsat u druhého zaměstnavatele.

Při práci na více místech naráz (tedy na více DPP) platí, že prohlášení poplatníka o sražení daně je možné podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. U ostatních zaměstnavatelů se pak daně srážejí v plné výši.

Pokud výpověď u prvního zaměstnavatele vstoupí v platnost a vy pak budete pracovat pouze pro druhého zaměstnavatele, můžete si u něj toto prohlášení podepsat. Dokud ale pracujete pro oba, prohlášení může mít podepsané jen u jednoho zaměstnavatele.

Pokud byste prohlášení podepsal dodatečně, zaměstnavatel by vám měl vrátit sraženou daň zpět, pokud na to máte nárok. Pro jistotu byste měl konzultovat s účetním nebo přímo s danými zaměstnavateli, jak by to v reálu probíhalo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek