postcd

Kdo vyplňuje přiznání daně fyzických osob a proč?

viděl jsem to nedávno u známé, která pracuje a není živnostník. někteří lidé nic takového nikdy nedostali, nevyplňvali

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

V případě, že má ve zdaňovacím období více příjmů, popř. nepožádala zaměstnavatele o roční zúčtování daně z příjmů.

Další odpovědi
ivzez

DPFO vyplňuje a podává ten, kdo má povinnost je podat.

Naprostá většina zaměstnanců tuto povinnost nemá. Většina zaměstnanců má jen jedno zaměstnání (nebo postupně několik zaměstnání), z něhož se odvádí zálohová daň. Případně má souběžně dvě či více zaměstnání, z jednoho se odvádí zálohová daň a z ostatních daň srážková (nemá souběžně několik zaměstnání se zálohovou daní).

@Gecco:
Zaměstnavatel provede na základě písemné žádosti zaměstnance roční zúčtování daně z příjmu. Zaměstnavatel za nikoho nevyplňuje ani nepodává daňové přiznání.

Pokud by zaměstnanec, který nemá povinnost DPFO podat, přiznání podat chtěl,
musel by si od zaměstnavatele vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a záálohách daně, pak by musel sám vyplnit a podat DPFO.

gecco

Za zaměstnance může jejich daňové přiznání vyplnit a podat jejich zaměstnavatel (pokud pobírají příjmy výhradně od něj a požádají jej o to).
😉
Jinak si vyplňuje a podává své přiznání každý sám.
Doplňuji:
Ivzez → mínil jsem to tak, že za většinu zaměstnanců veškeré formality vyřídí zaměstnavatel…
😉

postcd

více příjmů pokud vím nemá, roční zúčtování daně z příjmů je nějak nákladné (finančně, administrativně) pro zaměstnavatele zajistit?

ivzez

Pokud zaměstnanec písemně požádá o roční zúčtování daně z příjmu do 15. února následujícího roku (souběžně se žádostí musí zaměstnavateli dodat přřípadné další podklady), je zaměstnavatel povinen zúčtování provést. [Je úplně jedno, jak nákladné nebo náročné to pro zaměstnavatele je.]

Možností, proč Vaše známá podávala daňové přiznání, je víc. Např. mohla zrušit pojištění s odpočitatelnou částkou, kterou pak musela zpětně dodanit (toto už zaměstnavatel neprovádí). Pokud Vás zajímá kokrétní důvod, zjistíte jej pouze od ní.

Gecco se mýlí ohledně DPFO: Zaměstnavatel za nikoho daňové přiznání nepodává (roční zúčtování daně z příjmu není daňové přiznání).

gecco

V zásadě ne…
A pokud člověk nemá více příjmů a požádá, je zaměstnavatel povinen to přiznání za zaměstnance vyplnit a podat…
Proč si to ta známá zajišťuje sama se ale budeš muset zeptat jí.
😉