Avatar uživatele
fildol

Jsem student a mám dvě brigády. Jak to je s úlevou na daních?

Od září chodím na brigádu do supermarketu, kde si vydělávám kolem 2500 korun. Využívám daňovou úlevu a částka se mi nedanní. Občas jsem skočil ještě jinam, kde jsem byl zaměstnán na černo. V lednu se mi obnovila smlouva s supermarketu, ale smlouvu jsem dostal i na druhé brigádě. Za měsíc leden se mi daně neodečetli ani z jedné výplaty, ale kamarád tvrdí, že jsem udělal chybu a můžu mít jen jednu brigádu právě abych měl úlevu na daních. Jak to tedy je? Budu muset dodatečně vracet daně z obou výdělků či jen z toho u kterého jsem podepsal smlouvu později?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2617 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
jirkec

Úlevu na dani můžeš čerpat pouze na jednu smlouvu v jednom časovém období. Zbytek musíš danit. Na konci roku pak můžeš podat daňové přiznání a zaplacené daně z druhé smlouvy ti vrátí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Samo se nic neodečte, musíte o to jen 1 zaměstnavatele požádat!
U druhého nemůžete uplatnit slevu a musíte mu to říci Berou Vás jako studenta a nemohou tušit, že máte několik DPP.
Vaší povinnostá je zjistit si informace vždy předem.
Brigád (DPP) můžete mít třeba deset…
U DPP do 10 tisíc hrubého se platí pouze 15% daň FÚ (žádná pojištění) a nezapočítává se do opdpracovaných let.
Pouze u jednoho zaměstnavatele však můžete uplatnit slevu na poplatníka.
Za celý kalendářní rok si v následujícím kalendářním roce, nejpozději do března podáte daňové přiznání. Během dubna vše FÚ zpracuje a v květnu Vám na účet vrátí přeplatek na dani.
Roční sleva na poplatníka za rok 2017 činí 24 840 Kč (2 070 měsíčně)
Tedy jednoomu zaměstnavateli nahlašte, že máte slevu jinde a tam budou srážet 15% daň.
Z obou zaměstnání si v příštím roce (s prosincovou výplatou) v lednu požádejte o potvrzení o příjmech k daňovému přiznání. Vše doložíte FÚ a budete mít i tak přeplatek.
Zkuste požádat účetní v jednom ze zaměstnání , aby Vám s tím pomohla, pokud to nezvládnete sám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Zaměstnání na černo vynecháme (Vy byste měl také).

Uplatnit slevu na poplatníka můžete v jednom měsíci
uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.

K posouzení situace neuvádíte dostatek informací, proto doporučím
se se všemi podklady obrátit na některého daňového poradce. Můžete
se obrátit i na účetní, ale i té by to bylo bez záruky.
________

Kamarád pravděpodobně bude mít pravdu → daňovou úlevu lze
v jednom měsíci uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.

Jestli jste prohlášení k dani z příjmu podepsal u obou zaměstnavatelů,
zrušte podpis u toho, u kterého jste podepsal později.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pusinka50

Mám podotázku: Co znamená "jedno časové období"u dvou brigád na DPP? Lze podepsat u obou firem současně růžové Prohlášení poplatníka v 1 roce, uplatňovat daň.úlevu o obou firem? S tím, že ani jeden výdělek nepřekročí výši úlevy pro poplatníka? Pracovat jeden měsíc u jedné a druhý měsíc u druhé firmy, takže měsíční výdělek bude vždy jen u jedné firmy?

před 2616 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

„Jedním časovým obdobím“ bude v tomto případě jeden měsíc.

Prohlášení poplatníka nelze souběžně podepsat
u dvou nebo více zaměstnavatelů.

Je nutné napřed zrušit podpis u prvního zaměstnavatele
a potom teprve podepsat u druhého.

Výše úlevy v tom nehraje roli.

V případě, že by šlo o souběh dvou zaměstnání, z nichž by zaměstnavatel odváděl zálohovou daň, by bylo nutné po skončení roku podat daňové přiznání (DP).

Má-li někdo nízké výdělky, je vhodné DP podat i v případě,
že se v jednom zaměstnání odvádí daň zálohová a v druhém srážková. Ti, kdo mají malé příjmy, mohou v rámci DP požádat
i o vrácení srážkové daně.

před 2616 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

ivzez, děkuji za informaci do pošty. Jen jsem nebyla na PC. Potřebovala bych si konkrétně ještě jednou ujasnit Vaši odpověď, dám raději příklad:
Forma práce: 2 brigády na DPP v jednom roce>>

Firma A. = poplatník podepíše Růžové prohlášení v lednu. U fy A. pracuje v průběhu celého roku.

Firma B. = poplatník zde pracuje pouze, když není práce ve firmě A. Ale nepracuje u obou firem současně v jednom měsíci.

Výdělky z obou DPP se tedy nikdy nesetkají v jednom měsíci.

Otázka:

1. Může poplatník podepsat Růžové prohlášení a čerpat daňovou úlevu také u firmy B., pakliže prohlášení podepíše až další měsíc, v únoru?
Tedy v případě, že výplata u firmy A. bude za odpracovaný leden v únoru, – výplata u firmy B. za odpracovaný únor v březnu?

2. Nezdanitelná částka je 24.840 Kč/rok. Za měsíc 2.070 Kč. Při podepsaném Růžovém prohlášení zaplatí poplatník daň z příjmu v měsíci, ve kterém vydělá více než 2.070 Kč, anebo se srážková daň z jeho platu odvádí až na konci roku?

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

Myslím, když práce a výplaty se budou v jednom roce střídat, jeden měsíc jedna firma, další měsíc druhá firma

před 2615 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání