fildol

Jsem student a mám dvě brigády. Jak to je s úlevou na daních?

Od září chodím na brigádu do supermarketu, kde si vydělávám kolem 2500 korun. Využívám daňovou úlevu a částka se mi nedanní. Občas jsem skočil ještě jinam, kde jsem byl zaměstnán na černo. V lednu se mi obnovila smlouva s supermarketu, ale smlouvu jsem dostal i na druhé brigádě. Za měsíc leden se mi daně neodečetli ani z jedné výplaty, ale kamarád tvrdí, že jsem udělal chybu a můžu mít jen jednu brigádu právě abych měl úlevu na daních. Jak to tedy je? Budu muset dodatečně vracet daně z obou výdělků či jen z toho u kterého jsem podepsal smlouvu později?

Odpovědi
jirkec

Úlevu na dani můžeš čerpat pouze na jednu smlouvu v jednom časovém období. Zbytek musíš danit. Na konci roku pak můžeš podat daňové přiznání a zaplacené daně z druhé smlouvy ti vrátí.

da ny

Samo se nic neodečte, musíte o to jen 1 zaměstnavatele požádat!
U druhého nemůžete uplatnit slevu a musíte mu to říci Berou Vás jako studenta a nemohou tušit, že máte několik DPP.
Vaší povinnostá je zjistit si informace vždy předem.
Brigád (DPP) můžete mít třeba deset…
U DPP do 10 tisíc hrubého se platí pouze 15% daň FÚ (žádná pojištění) a nezapočítává se do opdpracovaných let.
Pouze u jednoho zaměstnavatele však můžete uplatnit slevu na poplatníka.
Za celý kalendářní rok si v následujícím kalendářním roce, nejpozději do března podáte daňové přiznání. Během dubna vše FÚ zpracuje a v květnu Vám na účet vrátí přeplatek na dani.
Roční sleva na poplatníka za rok 2017 činí 24 840 Kč (2 070 měsíčně)
Tedy jednoomu zaměstnavateli nahlašte, že máte slevu jinde a tam budou srážet 15% daň.
Z obou zaměstnání si v příštím roce (s prosincovou výplatou) v lednu požádejte o potvrzení o příjmech k daňovému přiznání. Vše doložíte FÚ a budete mít i tak přeplatek.
Zkuste požádat účetní v jednom ze zaměstnání , aby Vám s tím pomohla, pokud to nezvládnete sám.

ivzez

Zaměstnání na černo vynecháme (Vy byste měl také).

Uplatnit slevu na poplatníka můžete v jednom měsíci
uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.

K posouzení situace neuvádíte dostatek informací, proto doporučím
se se všemi podklady obrátit na některého daňového poradce. Můžete
se obrátit i na účetní, ale i té by to bylo bez záruky.
________

Kamarád pravděpodobně bude mít pravdu → daňovou úlevu lze
v jednom měsíci uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.

Jestli jste prohlášení k dani z příjmu podepsal u obou zaměstnavatelů,
zrušte podpis u toho, u kterého jste podepsal později.

pusinka50

Mám podotázku: Co znamená "jedno časové období"u dvou brigád na DPP? Lze podepsat u obou firem současně růžové Prohlášení poplatníka v 1 roce, uplatňovat daň.úlevu o obou firem? S tím, že ani jeden výdělek nepřekročí výši úlevy pro poplatníka? Pracovat jeden měsíc u jedné a druhý měsíc u druhé firmy, takže měsíční výdělek bude vždy jen u jedné firmy?

ivzez

„Jedním časovým obdobím“ bude v tomto případě jeden měsíc.

Prohlášení poplatníka nelze souběžně podepsat
u dvou nebo více zaměstnavatelů.

Je nutné napřed zrušit podpis u prvního zaměstnavatele
a potom teprve podepsat u druhého.

Výše úlevy v tom nehraje roli.

V případě, že by šlo o souběh dvou zaměstnání, z nichž by zaměstnavatel odváděl zálohovou daň, by bylo nutné po skončení roku podat daňové přiznání (DP).

Má-li někdo nízké výdělky, je vhodné DP podat i v případě,
že se v jednom zaměstnání odvádí daň zálohová a v druhém srážková. Ti, kdo mají malé příjmy, mohou v rámci DP požádat
i o vrácení srážkové daně.

pusinka50

ivzez, děkuji za informaci do pošty. Jen jsem nebyla na PC. Potřebovala bych si konkrétně ještě jednou ujasnit Vaši odpověď, dám raději příklad:
Forma práce: 2 brigády na DPP v jednom roce>>

Firma A. = poplatník podepíše Růžové prohlášení v lednu. U fy A. pracuje v průběhu celého roku.

Firma B. = poplatník zde pracuje pouze, když není práce ve firmě A. Ale nepracuje u obou firem současně v jednom měsíci.

Výdělky z obou DPP se tedy nikdy nesetkají v jednom měsíci.

Otázka:

1. Může poplatník podepsat Růžové prohlášení a čerpat daňovou úlevu také u firmy B., pakliže prohlášení podepíše až další měsíc, v únoru?
Tedy v případě, že výplata u firmy A. bude za odpracovaný leden v únoru, – výplata u firmy B. za odpracovaný únor v březnu?

2. Nezdanitelná částka je 24.840 Kč/rok. Za měsíc 2.070 Kč. Při podepsaném Růžovém prohlášení zaplatí poplatník daň z příjmu v měsíci, ve kterém vydělá více než 2.070 Kč, anebo se srážková daň z jeho platu odvádí až na konci roku?

pusinka50

Myslím, když práce a výplaty se budou v jednom roce střídat, jeden měsíc jedna firma, další měsíc druhá firma