Avatar uživatele
Agneta

Proč se příjmení sklonují ?

Neříkám u křestních jmen, tam to ani jinak nejde, ale sklonovat příjmení, mi někdy připadá značně neslušné…Kdo si takovou hloupost vlastně vymyslel ? Nedalo by se to zlepšit ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Alesh, gecco před 3648 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je to dané historiky a byly tvary jasné a srozumitelné. Pokud máte připomínky k historii a ývvoji jazyka, jste na nesprávné adrese. To řeší ÚJC AV v Praze.

Nevím, proč mluvíte o hlouposti. Kdo vymyslel, jste se určitě učili ve škole. Dávno již tomu, dávno, kdy se začaly jazyky členit jazyky na flektivní, synetické atd.

Čeština je ffiektiivní jazyk, tzn. že se slova časují nebo skloňují.k tedy se ohýbají. Týká se to i příjmení. Jediná koncovka vyjadřuje více mluvnických kategorií (pád, číslo; osobu, čas aj.).

Původ příjmení je daný rovněž historicky, nevím, co je na skloňování neslušné.

Novák potkal Pavlas.(ova) syna. Veselý potkal Nový(ého) v lese . Marek potkal Freml ( Fremlovy) . Kdo koho potkal? . Novák jablko dal Veselý – kdo co komu dal?

Snížila by se srozumitelnost, takže by se často nepoznalo o koho jde.

Doplňuji:
Doplnění k diskusi. – dotaz na oslovení. .

Oslovujeme 5. pádem.

Oslovování 1. pádem v češtině je výrazem NADŘAZENOSTI.
5. pád existuje, takže ve spisovném jazyce je ho nutné používat. Přece 5. pádem voláme!

Třeba na vojně, ve škole – vojín Kovář, pozor! Jonáš, k tabuli! Časté to bylo v partaji. Co ty na to, soudruh Peterka?

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Jako, že ti přijde neslušné mluvit o paní Novákové, ale že by bylo slušnější mluvit o paní Nováková? 🙂
Skoro bych řekl, že si pleteš skloňování s přechylováním nebe se pletu? 😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mozeq

Proč si myslíte, že je to hloupost? Nevím proč by to mělo být neslušné? Uvažujete jako novátor, kteří třeba vidí že ve Velké británii jezdí vlevo, tak když dojde na toto téma chtějí aby se jezdilo i u nás vlevo. Jen proto že některé jazyky to nepoužívají, proč by jsme nemohli být vyjímkou.
Podle mě je čeština nejkrásnější jazyk, ale nejsme jediný, dělá to většina slovanských jazyků, funguje to takto dlouhá staletí, proč to vzniklo nevím, ale možná kůli kráse např. té naší češtiny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Jazyk český má volný pořádek slov a často poznáme větný člen právě podle tvaru. Podmět je v prvním pádě předmět je v jiném pádě. Čeština není striktně SVO jazyk, tedy gramaticky ano, ale pořadí slov může být libovolné. Z věty Novák poranil Horák nevíme, kdo koho poranil. Ale z věty Novák poranil Horák a Horák bodnul Nováka je to zřejmější. Kdybyste četla takové zprávy a bylo tam jméno vašich blízkých, které by se neskloňovalo, asi by Vám to nebylo příjemné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Kelt. Není pravda, že je v češtině pořádek slov volný.

Má určitá pravidla, i když se často nedodržují. Např. 3. pád má přednostt před 4. pádem, postavení přívlastků, příslovečné určení se chybně umísťuje na konec věty (vliv angličtiny), jindy vznikají falešné syntaktické dvojice, nepravé věty vztažné atd.

před 3647 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

Kelt
„Novák poranil Horák“--- no tebe , kdyz se asi manzelka neco zeptá…:-)
Jses úplne vedle, ale otázka je, proc? ( má jít o sklonování oslovení muzských príjmení)

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

Agneta,

prečo máme vôbec jazyk? (a presnejšie: toľko jazykov!)
veď na dorozumievanie nám stačia päste a kopance.

ale vážne:
čo vám pripadá neslušné na skloňovaní?

každý jazyk sa vyvíja/vyvíjal a prechádza prispôsobovaním sa. má to svoj význam (upresnenie výtazu, aby nedošlo k nedorozumeniu, preto „sa nepíše ako počuje“ ale sa dodržiavajú isté všeobecné pravidlá).

každý jazyk prešiel vývojom a zaviedol si svoje pravidlá, češtinu nevynímajúc (a slovanské jazyky ako skupinu osobitne) – a tam patrí i skloäovanie podstatným mien (i tých osobných, vlastných).

čo sa týka oslovenia, i to je dané gramatikou, nie?

a to, že niektoré priezviská (příjmení) sa vám zdajú neslušné – nuž, sú aj také.

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

annas
ano , rozumím…že je to dané, ale pojdme si promluvit o oslovení, – a o to mi šlo…asi jsem to stále ještě neujasnila(om­luva)…jen tam bych chtěla mít tu vyjímku

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Jenže to ve vaší otázce nebylo. Oslovujeme 5. pádem.

Oslovování 1. pádem v češtině je výrazem NADŘAZENOSTI.
5. pád existuje, takže ve spisovném jazyce je ho třeba používat. Přece 5. pádem voláme.

. Třeba na vojně, ve škole – vojín Kovář, pozor! Jonáš, k tabuli! Časté to bylo v partaji. Co ty na to, soudruh Peterka?
--

Jak napsala arygnoc, některé příjmení nezní příjemně,, ale to je bohužel jiná kapitola. Musela byste pátrat, proč dotyčný před několika stoletími získal své příjmení. Ve výjimečných případech jde o změnu příjmení požádat.

Znala jsem jednoho Prdelku, chtěl požádat o změnu příjmení, ale otec s tím nesouhlasil. . Nevím, zda k tomu došlo po smrti otce.

před 3647 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

TAKZE OSLOVENÌ…a to MUZSKÝCH PRÌJMENÌ ?
pane Horák – pane Horáku…?

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Mozeq
u některých jmen je to každopádně neslušné…a mělo by se to zlepšit…no my ženy s tím naštěstí postižené nejsme, tak by mi to mohlo být jedno, ale není…

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

no dobrý… pardon…ale mě šlo o muže – u žen se nedá nic dělat-to by nebylo rozumné…takže to „pane Nováku“ – není stokrát lepší a slušnější „pane Novák“?

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

Agneta
souhlasím, byla bych taky pro(tu reformu) – a to ze slusnosti…oni si tu nekterí asi neumí predstavit nejaká divná jména-stále jen Novák…

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

naopak jsem byl kdysi opraven, že říkat „pane Nováku“ je slušnější a spisovnější než „pane Novák“

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je to tak. Oslovování 1. pádem je výrazem nadřazenosti. Třeba na vojně, ve škole – vojín Kovář, pozor! Jonáš, k tabuli! Časté to bylo v partaji. Co ty na to, soudruh Peterka?

před 3647 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mozeq

Já tu odpověď nemyslel zle, jen je to můj názor, je dobře, že se o to vůbec zajímáš 🙂
Jinak bych klidně řekl pane Novák, ale co třeba"panu Novákovi" nebo „panu Novák“?

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

tak přeci „panu Novák“- to už né , to je jasný…ty mne ale trápíš:)

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mozeq

:D

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

vztahovalo se k Alesh:)

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mozeq

🙂

před 3648 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek