Dnes jsem narazil na příjmení Kníže..

… a proto že jsem považován za pologramotného,může mi někdo z vás vysvětlit, jak toto příjmení skloňovat,jakým tvarem se píše manželka zmiňovaného příjmení a pod. ?!

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru „kuře“ (Poupě, Hrabě, Dítě, Kníže ), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Správné Kníže – bez Kníže nebo Knížete.

Takže manželka může být Knížová i Knížetová – záleži na rodinných zvyklostech.

Česká mluvnice

Podobný dotaz byl na příjmení Dítě, takže jsem doplnila svou tehdejší odpověď o příjmení Kníže.

Další odpovědi
Drap

Češtinu stoprocentně objasnila annas, takže neni co dodat. Vybavila se mi však jedna věc. Qsi před měsícem jsem se seznámil s chlapíkem, amaterským zapáleným šermířem, který si dostatečně zachovával středověký vzhled. Podal mi ruku , řka : "Jsem Kníže ". Myslel jsem, samozřejmě, že se jedná o vtipálka, který se představuje svým vyšermovaným titulem. Až mi dal vizitku, tak mi došlo, že sejedná o skutečného pána tohoto jména.

briketka10

a jak by se skloňovala moje babička tu si nepamatuji – můj děda se jmenoval Josef Máslo, ale vážně :)
Máslová ??

dudu

Nedávno jsem se setkal s mužem, který se jmenuje František Milion. Je jeho manželka Milionová nebo Miliontá?
Doplňuji:
Ve druhém případě by to byl tedy borec.

annas

Ad briketka:
Jsou jistá pravdila prp přechylování u ženských příjmení. Základ Másl + o = koncovka, která zařazuje slovo k rodu (to máslo x ten Máslo). Skloňování se shoduje, až na kěteré pády – např. 3. p. k máslu x p. Máslovi. Jeho žena = Másl-ová.

Ad dudu: Pokud nejde o nadsázku, tak jediný možný tvar pro partnerku nositele příjmení Milion (= podstatné jméno) je Milion-ová. Jinak rozdíl mezi milionem a p. Milionem bude ve skloňování v některých pádech (životnost x neživotností).

Žena by byla Miliontá, kdyby se její parnter jmenoval Miliontý. Takové příjmení u nás neexistuje. Čeho by měl v minulosti milion??? 🙂

dudu

Paní Annas o nadsázku se nejedná. Poněkud drsné je, že jsem se s tímto příjmením setkal na vyvěšeném parte a při zjištění, že dotyčný zemřel ve 53 letech mně hlavou proběhla myšlenka „vidíš měl si milion a stejně ti to bylo houby platný“.

annas

Pane dudu, zřejmě jde o nedorozumění. Já reagovala na ženské příjmení k mužskému Milion = Milionová – u nás 25 nositelů tohoto příjmení.

Příjmení Miliontý/á nejsou zachycena. Mě zajímá z pohledu jazykového, zda na parte byl p. Milion, neb p. Miliontý. Pak by registr osob nebyl úplný.
Děkuji.