Avatar uživatele
anonym

Dnes jsem narazil na příjmení Kníže..

… a proto že jsem považován za pologramotného,může mi někdo z vás vysvětlit, jak toto příjmení skloňovat,jakým tvarem se píše manželka zmiňovaného příjmení a pod. ?!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, aramah, Andělé, johana 56, Drap, fcoop, Damiana, briketka10, anonym před 4222 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru „kuře“ (Poupě, Hrabě, Dítě, Kníže ), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Správné Kníže – bez Kníže nebo Knížete.

Takže manželka může být Knížová i Knížetová – záleži na rodinných zvyklostech.

Česká mluvnice

Podobný dotaz byl na příjmení Dítě, takže jsem doplnila svou tehdejší odpověď o příjmení Kníže.

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, Andělé, anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Češtinu stoprocentně objasnila annas, takže neni co dodat. Vybavila se mi však jedna věc. Qsi před měsícem jsem se seznámil s chlapíkem, amaterským zapáleným šermířem, který si dostatečně zachovával středověký vzhled. Podal mi ruku , řka : "Jsem Kníže ". Myslel jsem, samozřejmě, že se jedná o vtipálka, který se představuje svým vyšermovaným titulem. Až mi dal vizitku, tak mi došlo, že sejedná o skutečného pána tohoto jména.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

a jak by se skloňovala moje babička tu si nepamatuji – můj děda se jmenoval Josef Máslo, ale vážně :)
Máslová ??

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Nedávno jsem se setkal s mužem, který se jmenuje František Milion. Je jeho manželka Milionová nebo Miliontá?
Doplňuji:
Ve druhém případě by to byl tedy borec.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad briketka:
Jsou jistá pravdila prp přechylování u ženských příjmení. Základ Másl + o = koncovka, která zařazuje slovo k rodu (to máslo x ten Máslo). Skloňování se shoduje, až na kěteré pády – např. 3. p. k máslu x p. Máslovi. Jeho žena = Másl-ová.

Ad dudu: Pokud nejde o nadsázku, tak jediný možný tvar pro partnerku nositele příjmení Milion (= podstatné jméno) je Milion-ová. Jinak rozdíl mezi milionem a p. Milionem bude ve skloňování v některých pádech (životnost x neživotností).

Žena by byla Miliontá, kdyby se její parnter jmenoval Miliontý. Takové příjmení u nás neexistuje. Čeho by měl v minulosti milion??? 🙂

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dudu

Paní Annas o nadsázku se nejedná. Poněkud drsné je, že jsem se s tímto příjmením setkal na vyvěšeném parte a při zjištění, že dotyčný zemřel ve 53 letech mně hlavou proběhla myšlenka „vidíš měl si milion a stejně ti to bylo houby platný“.

před 4222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Pane dudu, zřejmě jde o nedorozumění. Já reagovala na ženské příjmení k mužskému Milion = Milionová – u nás 25 nositelů tohoto příjmení.

Příjmení Miliontý/á nejsou zachycena. Mě zajímá z pohledu jazykového, zda na parte byl p. Milion, neb p. Miliontý. Pak by registr osob nebyl úplný.
Děkuji.

před 4221 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek