Weroniq

Proč některé lidi tady vytáčí, když se opakuje stejný dotaz?

jistě že některé otázky napadnou více lidí a třeba se i podívají do starých diskusí, ale třeba tam nenajdou přesně to co hledali nebo je jejich dotaz ještě nějak specifický a nebo otázka byla položena před dlouhou dobou, tak třeba jsou tu nyní i jiní lidé, kteří by odpověděli jinak.. proč pořád odkazovat na rok staré otázky ;)
Doplňuji:
děkuji za všechnu (ne)podporu místního osazenstva :) chtěla bych k tomu dodat asi to, že je tu hold několik lidí, kteří mají čas číst všechny zde položené otázky a opakování je už nudí, což je ale nenutí je všechny číst nebo do nich přispívat ;) a příležitostní tazatelé by se neměli bát se ptát, protože přesně jak tu bylo popsáno – stačí jiná formulace otázky a už nejde vyhledat nebo někdo žádá radu nebo raději víc rad více lidí, takže na takový dotaz není jediná správná odpověď a takové otázky mám ráda, co člověk to názor :)

Nejlepší odpověď
annas

Vím, že tato otázka se týká mně. Jsem ráda, že se občas někdo ke mně přidá s tím, že se nově vložená otázka opakuje.

Nesouhlasím ale se slovy tazatelky,, že mě opakované otázky štvou – to jsem její slova, nikoliv moje. Jen mně vadí, že se porušují pravidla. Proč asi modrá lišta na Odpovědích je????

Nechápu, že když vyhledám starší otázku já, že ostatní ji nenajdou. Svědčí snad vyhledávání starších otázek o tom, že se nudím??? Mohu si jen myslet, proč ostatní nevyhledávají, ale jde jen o moje domněnky…

Snažím se být v tomto směru důsledná a dodržovat to, co vadí i admin. Proto připravují program, jímž se má opakování zabránit. Škoda, že ještě není v provozu. Věřím však, že v budoucnosti budou tyto dotazy zbytečné.

Už jsem několikrát uváděla, že odpovědi na odborné dotazy mají stálou platnost, mnohdy jsou výstižnější než u nových odpovědí.

Nevkládám odkazy na názorové otázky, které vypovídají jen o skutečnosti, která platí v danou chvíli. . Vždy jen slušně upozorním, zda někoho zajímají třeba i starší odpovědi …

Jsem člověk chybující, také se mně stalo, že jsem se nepodívala do modré lišty a vložila podobnou otázku, která již byla. Omluvím se, případně doplním otázku. Jednou jsem ji dokonce smazala, když předchozí odpovědi byly vyčerpávající a nic nového by mně nepřinesly.

Ad Weroniq – svou poslední větou si odporujete – když máte ráda více názorů či odpovědí, proč vám vadí ty starší … v odkaze, který jsem vložila, bylo mnohem víc odpovědí …

Děkuji všem, kteří se snaží dodržovat pravidla, zabránit zahlcení stránky opakujícími se dotazy a ztížit prohledávání stránek.

Dr.Axl – díky za odkazy.

Další odpovědi
barnajka

Weroniq, máš recht – jen do nich! ;)

Mě to věčný upozorňování na opakující se dotaz už taky začíná lézt krkem. Dřív tu byla pohoda, člověk se nemusel bát otázky pokládat. Pokud ses ptala na něco, co tu už několikrát bylo, maximálně ti někdo zkopíroval příslušný odkazy, aby sám sobě ušetřil práci a nemusel svou odpověď zdlouhavě vypisovat znovu :)
Jenomže teď je to už vážně děs – fakt ti řeknu, že když se tady občas potřebuju na něco zeptat, hodinu sedím u počítače s rukou na myši a hodinu rozmýšlím, jestli tu otázku mám vůbec odeslat. Mám prostě strach, že ta otázka už tu taky v minulosti mohla být a já schytnu pěkný sprdung.
VŽDYCKY koukám do lišty – jenže ono hodně záleží, jak to vyhledávání zadáš. Změň trochu formulaci nebo klíčový slova…a vždycky ti lišta vyhodí trošku jiný výsledky. Možná jsem líná, ale narovinu říkám, že hledat půl dne v liště se mi FAKT nechce. Od toho tu jsou přece odpovídající, ne? Všichni pořád tvrdíme, jak rádi sem chodíme odpovídat druhým lidem… a všichni jsme se tu dřív opakovaně shodli, že nám NEVADÍ odpovídat dokola na totéž. Co se najednou změnilo, že ty opakovaný dotazy všem tak moc pijou krev?! Vážně tomu nerozumím.. :/
Doplňuji:
Nedá mi to, abych taky ještě nedoplnila pár slov :)

Hned na úvod: kodex a lišta.
Žádáte po lidech, aby se před položením dotazu podívali do lišty, jestli tu už podobná otázka v minulosti nepadla.
Fajn – žádat můžete.
Ale asi by bylo tím pádem záhodno udělat v tomto směru plošnou osvětu, aby lidi VĚDĚLI, že se mají do té lišty podívat.

Představte si situaci:
*jsem úplně obyčejný člověk, s průměrnou znalostí pc a internetu.
*Mám nějaký problém, hledám na netu pomoc. *Narazím na Odpovědi, rozhodnu se položit svůj dotaz.
*Mám JEDEN AKTUÁLNÍ problém, který potřebuju vyřešit TADY a TEĎ. Kvůli jednorázovýmu dotazu se nehodlám zdržovat registrací, kodex mi je tím pádem taky celkem volný. Dotaz položím jako anonym
*Koumám, jak to tu funguje – hmm, tamhle je cosi modrýho, tamhle kategorie,…Aááá, tady je to – „Položte novou otázku“.
*Tak položím novou otázku.
*Vyplním nadpis, upřesním dotaz, vyberu kategorii..a šup, odeslat.
*Čekám první odpovědi a vyřešení svýho problému…a ono prdlajs.
*Místo toho mě kdosi sjede, že se mám podívat do LIŠTY, že tato otázka tu už byla Xkrát položena.

Jak moc z toho budete chytří vy?!

Asi jste holt inteligentnější než já, ale já bych opravdu nevěděla, čehož po mně žádáte.

I kdybych si tisíckrát dokola přečetla celý ten slavný kodex…o nějaké liště tam není ani fň. Ani o modrým rámečku/okýnku/vyh­ledávacím nástroji…

NIKDE nestojí instrukce: „Dříve než svůj dotaz položíte, zkontrolujte prosím pomocí funkce Vyhledat, zda…“ bla bla bla.

Do kodexu se zanesla (sprominutím) kdejaká ptákovina, ale taková zásadní věc ne.
Teda zásadní…asi jak pro koho.
Jen mě ale zaráží, že je tu každý chudák osočován z porušování kodexu – a v kodexu se, prosím pěkně, o liště vůbec, ale vůbec nemluví. To za prvé.
Za druhé: vysvětlete jasně a srozumitelně terminologii.
Uvědomte si, že na Odpovědi se občas obrací i lidi střední/starší generace a pro mnohý z nich je svět informačních technologií jedna velká španělská vesnice. Třeba má mamka není žádná stařena a s internetem malinko dělat umí, ale kdyby si měla něco vyhledat tady na Odpovědích, nebo vložit vlastní dotaz…věřím tomu, že by s tím měla dost problémy. Neorientovala by se, tápala by, kde co je, jak se co dělá, na co má kliknout teď a na co potom… Kdybyste na ni spustili tou vaší hantýrkou, ztratila by se úplně. Ona tak ještě rozumí pojmům „kurzor“ a „kliknout“, ale tím to skoro hasne. Když jsem ji jednou učila posílat mail, zprávu o 5 větách psala a odesílala hodinu. Beze srandy :)) A to se mě ještě na před každým úkonem ptala, jestli to dělá správně – aby prý „něco nezkonila“.

Když vás tak hrozně vytáčí opakující se dotazy, vysvětlete prvně lidem, co po nich vlastně chcete!!! Jak to jinak mají vědět?! Každý nemá 10 titulů před jménem a dalších 10 „za“…
A hlavně: mějte s nováčky trpělivost. Mnozí mají snahu naučit se zdejší pravidla, jenže spíš než čtení teorie (kodexu) jim vyhovuje názorná praxe. Je to špatně?!
Mě osobně taky víc pomáhá, když si můžu věci ošahat přímo, než když o nich jen čtu…

Žádáte po lidech absolutní znalost a dodržování kodexu, jenže sami už zřejmě zapomínáte, co všechno v kodexu je a není.
Jestli se pletu a ta instrukce ohledně vyhledávání v liště tam někde přece jen je, prosím o zkopírování příslušné pasáže. Já to totiž fakt nenašla – a to jsem si ten kodex dneska pročítala 5× dokola.

Lidi nejsou jasnovidci, aby si sami domýšleli to, co podle vás v kodexu JE, ale ve skutečnosti to tam není.
Nemůžete jit teda mít za zlý, když šlápnou vedle nebo udělají nějakou jinou „botu“. Jasně: pokud někdo provokuje evidentně schválně, fajn – jenom do něj.
Já ale věřím tomu, že velká část tazatelů ujede čistě jenom z nevědomosti a z nejasně nastavených a definovaných pravidel. Proč do nich hned rejpat?!
Jako kdyby občas nechyboval každý z nás, že jo

A další bod: vyhledávání v liště.
Nenazývejte mě lenochem, když se mi nechce strávit půl dne sestavováním všech možných formulací otázky a následným hledáním v liště.

Schválně si to zkuste sami:
*dejme tomu, že hledám radu, jak si nahrát jeden pořad vysílaný na internetovým rádiu (to jsem jednou potřebovala i já).

Otázku můžete formulovat milionem způsobů – jde použít frázi „nahrát pořad“, ale i „pořídit záznam pořadu“.
Spousta tazatelů se taky neumí vyjádřit odborně, tak svou otázku může obkecat stylem: „Poradíte mi, jak jde nahrát něco vysílaný na internetovým rádiu?“
A nebo může být konkrétnější a otázku definuje jako: „Chci si nahrát dnešní hitparádu vysílanou na internetovém rádiu XY. Jak na to?“

A taky na to můžeme jít ještě jinak:
„Jaký program slouží k zaznamenání…“
Nebo:
„Jak na to, když bych si rád nahrál…“

Atd atd atd…
Pořád jde o ten stejný problém.

Hrajte si se slovy a slovesy, hrajte si s odbornými termíny,…a budete si hrát celý den. Lišta vám vždycky vyhodí na každou formulaci trošku jiný výsledek. Vyzkoušeno na vlastní kůži.
Jednou jsem dostala 2 strany odpovědí, jednou stranu… Jo, většinou to bylo pořád to samý dokola. Jenže jak já to můžu vědět?!
Abych vyloučila, že opravdu nevložím opět otázku, co tu už někdy padla, musela bych postupně lištou prohnat VŠECHNY možný varianty…a pak VŠECHNY případný odpovědi taky projít.

A já se ptám: Proč bych to PROBOHA dělala?!?!

Já takhle ztratím šílený množství hodin – a stejně si nikdy nebudu moct být na 100% jistá, že jsem vyzkoušela opravdu všechny možnosti.

…zatímco pro vás, odpovídající, je odpověď otázkou dvou minut.

Pořád jste tu všichni tvrdili, jak vás odpovídání baví a že vám nevadí ani opakující se dotazy. Klidně prý odpovíte znovu – a tentokrát třeba ještě líp…

Tak co tu vlastně furt řešíme?!

led

Opakovanie otázky s mikrozmenou po krátkom čase, je ukážka lenivosti uživateľa. Je ľahšie položiť otázku a čakať, než si trochu ponamáhať hlavičku. Dokonca niekedy opakovaná otázka je na rovnakej strane s opísanou otázkou. Hlavne, že bodíky pribúdajú. Sú to takzvané „zištné otázky“.
Pokiaľ ide o otázku po dlhej dobe, to naozaj začiatočníci majú ťažké, hlavne, keď nevedia presne formulovať zadanie otázky.
Otázky typu: aké je u vás počasie, čo ste dnes varili a podobne považujem za úplne zbytočnú, nechajte si to na chat na inej stránke.
Ešteže tu máme aj strážnych psov (nebudem menovať, nebojte sa), ktorí nielen upozornia ale aj dajú správny odkaz na podobné otázky. Ďakujem im.

pre lexx,
nie je to nutkaním poučovať, ale únavou stále čítať to isté.

anonym

Mam to stejne jako nase Barnajka. Jen na rozdil od ni , ja do te listy ani nechodim. 🙂
A nebojim se nikoho , kdo by me tam poslal. ! Ja bych mu dala. 🙂 Hned bych napsala Adminkum , at ho smazou z odpovedi. ! :-p
P.S. Mam tu ale jednu z nejmilejsich me zde " kolegyn ", ta TAM obcas posila. ! Ja ji mam ale tak rada , ze ji to odpoustim. Ale jen ji !! 🙂 -iv-

anonym

Víš weroniq, to není tím, že by to nějaké dlouhodobé a zlaté uživatele tak vytáčelo. I tato otázka tu už byla, ale cítilas potřebu se vyjádřit, tak budiž. Nejblíže odpověděla led, jenže všechno je přece jenom trochu jinak. Podívej, když uděláš řidičák, tak považuješ za samozřejmé dodržovat dopravní pravidla. A tady je to něco podobného, tím, že ses zaregistrovala, ses zavázala dodržovat kodex, který má mimo jiné předcházet účelovým, bodovacím dotazům.
I tak si tu leckteří vydobyli určité renomé, třeba iv se netají, že prostě do lišty nechodí, ale rozhodně se nedopouští opakování záměrně a její originální přístup tuto drobnou absenci vyvažuje, takže dnes už ji jen formálně a ze setrvačnosti upozorňuje jen Annas, ale je to jen takové nevinné škádlení mezi nimi. Barnajka je moudrá, ale citlivá na připomínky a ač svého času tvrdě odsuzovala čachrování s několika profily, nahrávání zájmových skupin a podobné nešvary, také je v ní kousek vzbouřenkyně. Ovšem jí by stačilo napsat v úvodu otázky „V liště jsem nenašla“ a každý by její kvalitní otázku respektoval.
Admini svěřili stříbrným a zlatým oprávnění, aby si tu pořádek uhlídali sami a na admini nechali jen sporné a vážné excesy. V poslední době jsou reakce už umírněnější a převážně formulovány „viz další názory v odkazech“.
Odpovědi mají vzájemně pomáhat a ne otravovat, jak už napsal Drap. Upozornění je stále shovívavější než nekompromisní smazání. To bys mohla už za ten čtvrt roku také poznat, i když jsi zatím vložila jedinou odpověď, ale zato 194 otázek, z nichž 54 nedostalo ani 1 bod, pročpak asi?
Doplňuji:
Je nás tu už přes 11 500 registro­vaných uživatelů a stále stoupá podíl těch, kteří směřují k anarchii, živelnosti a zneužívání komunity. Právě pro tyto problémy se v současné době doplňuje program, aby už při zadávání otázky automaticky objevilo klíčové slovo, které se již v databázi vyskytuje.
Naproti tomu tu jsou i názory opačné od tvých, ale právě proto bychom měli být více tolerantní, všechno kodex nevyřeší a netiketa řeší i obyčejnou slušnost a ohleduplnost na netu.
Níže uvedený dotaz je od renomované, profesionální a dlouhodobé tazatelky, jež má přece jen vyšší kredit než ty a měla bys jej také brát v potaz.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uvitali-byste-moznost-ignorovat-uzivatele-v-nastaveni-odpovedi

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyuzivate-listu-pro-vyhledavani-nebo-ne-otazka-podruhe

Terryle

No, já vidím velkej rozdíl v tom, jestli je otázka složitější a zajímá se třeba i o názor. Komplikovanější otázku je těžký „vygooglit“ v listě – jak říká Barnajka, stačí změnit jedno slovo a už to nenajde. Ty mi nevaděj.
Ale štvou mě otázky, který si lze najít nejen zadáním slova do zdejší modré lišty, ale i jediným dotazem na wikipedii nebo na googlu… :o/ Čím víc je tohohle balastu, tím víc to znepřehledňuje otázky. Lidi tím vlastně škoděj sami sobě. Čím víc je primitivních otázek, tím rychleji utíkají dozadu a většina uživatelů se tak daleko do historie neprokliká.

Drap

Asi pro to, že většina lidí jde se sem pobavit, dozvědět se něco nového a podobně. A když je něco třicetkrát po sobě se opakující, většinou tak po dvou dnech, tak to opravdu moc zábavné neni

dudu

Přece každému z nás m.j. vadí blbost a lenost. Jejich majitelé mají patent na jinší pitomosti, než jen se na něco dokolekča tázat.

anonym

i mě to vytáčí, ale ještě horší je, pokud žádám o něco podobného, ale né stejného a někdo mi napíše, že to zde již bylo ;)

aramah

S otázkou souhlasím na stopro.A odpovědi kterým jsem dala palec.

Weroniq

myslím si, že někteří lidi to tu až moc hrotí a docela mi to vzalo chuť tu žádat někdy zas něčí radu nebo pomoc…

anonym

Weronig, tady tu diskuzi neberte vazne !! Vy nas tu jeste asi moc neznate. Tohle vsechno , v diskuzi , je jen legrace.
Ja mam " Led i Annas " moc rada. Ale nekdy se zlobime navzajem.
Chapete ? 🙂 Ne, aby jsme vas odradily. Bylo by to nedorozumeni. ! -iv-

Weroniq

ale ne to jsem nemyslela konkrétně třeba na Vás -iv- :) ale jelikož jsem už nemohla potřetí otázku editovat, tak jsem měla prostor jen tady v diskusi..
jen se mi nelíbilo, jak Dr.Axl musel zveřejnit, jak dlouho už tu jsem, kolik jsem zde položila dotazů a kolik z nich bylo pro ostatní zajímavé.. nepřišla jsem sem soutěžit o nějaké body, pouze když mám nějaký problém nebo potřebuji názory od více různých lidí a pak se podívám na svou otázku, kde nikdo nechce odpovídat, protože nejlepší odpověď vyhrála ta, která mě posílá do rok staré otázky, která se ptá ale na něco docela jiného :/

anonym

Nebojte , my se vas kdyztak zastaneme.
Dr. je nepoucitelnej. To se mi take nelibi … a to jeste nevite , ze jsem s nim skoro manzelka !! 🙂
Tak na me prosim kvuli nemu nezanevrete. Ok. ?
🙂 -iv-

led

Weroninq,
treba brať život so všetkými kladmi i zápormi. Netreba sa hneď pri prvom vetríku lámať. Práve naopak.

led

Prepáčte skreslenie mena, akosi mi ušiel prstík.
správne malo byť Weroniq

annas

Iv, už jsme několikrát o tom diskutovaly – Vy nebudete chodit do lišty, já Vás tam budu posílat. Beru Vás, že se na věc díváte s nadhledem… Díky.

led

  • iv- je jasné, že v dobe, keď ste sa učili, používali ešte bridlicové tabuľky. Vtedy sa naozaj ťažko vracalo spôť k napísanému (ešte aj na druhom konci ríše). Ale doba sa zmenila, pribudla nám veľká Modrá lišta, kráčajme s dobou. Vyskúšajte si to, je to krása :)

anonym

Tak uz ani ta nase led si neda pokoj. !
🙂
Jeste ze nas ucili strilet delove koule. Namirim asi to delo – Richtung Slowakei . !
( doufam, ze to je tak spravne ) 🙂

  • iv-

led

:)

anonym

Led, ta Weronig chudak uz sem asi neprijde !
☹ -iv-

led

Ak má záujem o odpovede, príde a vykašle sa na nepriaznivé, prípadne osobné poznámky.

anonym

An., ja porad doufam , ze to se mnou vzdate.
🙂 -iv-

annas

Iv, chci vydržet do zavedení nového programu… Uvidím…