bolak

Když se v Česku pořád dokola řeší 2 hlavní problémy: Nezaměstnanost a příliš vysoký odchodový věk do důchodu, tak proč..

..se to neudělá naopak? Proč se ten důchodovej věk naopak nesníží, aby starý lidi mohli jít dříve do důchodu a uvolnili tak místo mladším na úřadu práce? Přece člověk si vydělá víc než důchodce ne? Dva kluky pustěj do důchodu a 1 mladej je nakrmí, a staříci kteří jsou na ÚP protože jim nikdo nedá práci budou dostávat rentu kterou by stejně dostávali jako podporu v nezaměstnanosti, a mladý na ÚP místo dávek který od státu dostávaj, budou naopak státu vydělávat peníze, nebo mám vadnej kalkul?
Doplňuji:
Tak pokud to chápu správně, tak hlavní problém je v tom že umírá moc málo lidí. Nebo pak tak jak píše barbakan, zakázat důchodcům pracovat, protože pokud bere důchod 11.000 a dalších 25.000 jako plat, tak z něj má stát 5.000 ale 11.000 mu platí, takže je 6.000 v mínusu, plus musí platit člověku na ÚP 6.300 podporu v nezaměstnanosti, takže pracující důchodce stojí stát 12.300 na osobu.

Pokud by jim pracovat zakázal, důchodci by platil stále 11.000, 5.000 by dostával od nového zaměstnance který by ho nahradil, a navíc by ušetřil podporu 6.300 na osobu a klesla by nezaměstnanost, takže místo –12.300 na osobu by potom byl stát +300 na osobu, což je rozdíl 12.600 na osobu s prakticky nulovou nezaměstnaností která by nastala, nebo ne?

Nejlepší odpověď
Hlada

Ten kalkul je vadnej. Odvod do důchodového pojištění je 28%, průměrný důchod je nad 10 000. Z toho vyplývá, že jednoho důchodce nezaplatí ani jeden zaměstnanec, když průměrná mzda je 25 000. Aby si každý zaměstnanec mohl krmit svého důchodce, musel by odevzdávat do pojištění půlku svého platu a to by se nikomu nelíbilo. Je jasné, že jsem to pro názornost hodně zjednodušil.

Další odpovědi
anonym

Proč jsou změny důchodového systému nevyhnutelné?

Před obyvateli Evropy stojí nové výzvy. Evropa se nepotýká jen s vleklou hospodářskou a finanční krizí, která je způsobena ztrátou její konkurenceschop­nosti ve světovém měřítku především v soutěži s rostoucími asijskými ekonomikami. Závažným problémem je demografický vývoj, který musí řešit všechny vyspělé evropské země.

Na jedné straně dochází k jednoznačně pozitivnímu jevu prodlužování střední délky života, což je způsobeno stále kvalitnější lékařskou péčí a zvyšováním kvality života. Lidé žijí zdravěji než dříve. Na druhé straně klesá podíl ekonomicky aktivních lidí na celkové populaci. To se společně s nezaměstnaností, která je celoevropským problémem a klade nároky na sociální výdaje, nepříznivě promítá do bilance důchodových systémů. Proto se členské státy Evropské unie snaží přizpůsobit systémy důchodového zabezpečení těmto změnám.

To není z mé hlavy, ale z hlav tupců, kteří sedí v parlamentu ČR a EU!
Doplňuji:
Nejhorší na tom je, že je spousta „pracujících“ důchodců, kteří právně oni berou práci těm mladým, prácechtivým lidem. Ale to jsou důchodci, kteří pracuji duševně a berou tak jak důchod, tak i plat. Zakázal bych to. Buď důchod nebo plat, ale ne obojí!