Avatar uživatele
zjentek

Proč by se do mikrovlnný trouby nemělo dávat kovové nádobí?

Tak jsem v roztržitosti dal do MW smaltovaný plecháček s kávou a VŮBEC NIC se nestalo. Kafe se ohřálo… sice na stejný výkon a čas méně, než třeba v porcelánu, ale ohřálo se. Nic nezáří, nejiskří, nic se neděje. A to prosím má můj plecháček kant z nereza, tzn. jeho obruba není smaltovaná.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 1246 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Odpoveď byla označena jako užitečná

Jednak kov mikrovlny odráží (výkonové ztráty), druhak se v něm může indukovat el. proud, který následně dokáže v určitých případěch (závisí na mnoha faktorech) vyvolat parádní výboj(e), které někdy mohou i mikrovlnku „zrušit“.

Dej si ohřát CD/DVD (nějaké na vyhození), budou zajímavé efekty, které ti to objasní. A i když by to měla mikrovlnka v pohodě přežít, tak to činíš na vlastní triko, já NIC, to ONI! ;) :D :D

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Někdy se fakt nic nestane, ale někdy lítají blesky, které mohou MW zničit. Jednou mi to jiskřilo dokonce na pouhém zlaceném talíři.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dudu

Stejný problém může zapříčinit i alobal! Můj šéf mně říkával: gerade Lesen Sie Mr. Colleague.
https://www.o­byvat.cz/jiskre­ni-v-mikrovlnce-cim-je-zpusobeno/.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Dochy

Může to vadit a nemusí. Vodivá plocha podstatně větší než délka vlny ty vlny odráží (stejně jako plechové stěny té trouby), Vodivá plocha rozměrově odpovídající délce vlny je problematická. Navíc i při tom „neškodném“ odrazu vzhledem k neověřeným poměrům se teoreticky může stát, že záření třeba bude soustředěno do jednoho místa. Může ale nemusí. Zkrátka to dopředu neodhadneš.

před 1245 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Zde najdeš mj. odpověď, proč např. zdobící pozlacení na talíři je v mikrovlnce větší problém, než celý kovový předmět:
 http://www.od­bornecasopisy­.cz/elektro/ca­sopis/tema/mi­krovlnka-mytu-zbavena-aneb-je-duvod-k-obavam--13546

před 1246 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Arne1

Kepler: to je právě ono. Ten zlacený talíř, to byl právě elektrický obvod ve zkratu. Všechna naindukovaná energie se ztrácela v ten obvodu – a vesele ničila zlacení.

před 1246 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Dudu, vyznat se v tvých odpovědích nebývá jednoduché. A co je příčinou tohoto problému?

před 1246 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek