Avatar uživatele
tableťák

Poradíte s řešením příkladu se střídavým proudem?

Příklad se střídavým proudem

Zdravím, uměl by mi někdo vysvětlit, jak přišel člověk, co řešil příklad (viz. obrázek) na 180° a 14,5° (4. řádek) a zda-li se to dá vyřešit i bez stupňů? Děkuji
Doplňuji zadání: Střídavý proud má amplitudu 100 mA a frekvenci 2 MHz. Za jakou dobu od počátečního okamžiku (i = 0) bude okamžitá hodnota proudu 25 mA?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2035 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

těch 180 stupňů je jen přepočet z radiánů na stupně…
2.pi.f = 2.pi.2.106 (převod z rad na stupně pi=>180°)
=2.180.2.106=4­.180.106

Ten převod na stupně je poměrně zbytečnej, klidně lze zůstat v radiánech.
sin (2.pi.f.t)=0,25
2.pi.f.t=arcsin(0,25)
t=arcsin(0,25)/(­2.pi.f)=1,96 E-8

Nejde o výpočet dalších řešení jak naznačuje Edison (ty půlperiody…)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Takže: 4 × 180st x 106 je počet půlperiod při f = 2MHz.
Na 14,5st dosáhne proud těch 25 mA. Je to ve stupních, protože to je přesný průběch sinusoidy. A pak se to jen přepočítá zpět na čas.

Možná se pletu, ale tak nějak mi to vychází. Jen mě trochu vadí, že není respektováno znaménko toho proudu, jakoby byla uvažována absolutní hodnota, proto ty půlperiody.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Nemohu to ani číst. Buď se to naučte, nebo mlčte.
Tady je všechno!!! ad. bod 3.
http://www.outech-havirov.cz/sko­la/files/eu_pe­nize_skolam/dum/ze/v­y_32_inovace_d12­.pdf

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Mosoji? Ehm… To mělo jako znamenat co? Promiň, ale mám pocit, že Tvá odpověď nemá k tématu žádný vztah. Pokud si nedokážeš ani přečíst dotaz, pak ani neodpovídej. Odkazovaný dokument je sice hezký, ale opět nemá žádný vztah k otázce. A už vůbec ne bod 3, kde je vztah mezi maximální a efektivní hodnotou sinusového průběhu, na který se tu ale nikdo ani okrajově neptal…

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Dochy, dovedl bys vysvětlit, proč to tedy dělal tak složitě? Fak by mě to zajímalo. Tvůj výpočet je mnohem jednodušší.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Protože z nějakého důvodu nemá rád radiány 😉
Nemá to nijak složitě, jen prasácky nepřehledně zapsané. Kdyby to „t“ nebylo ve složených závorkách, nějak naznačil, že provedl výpočet arcsin a naznačil že dělá úpravu rovnice na „t=…“ bylo by to OK

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tableťák

Děkuji, to je mnohem jednodušší :)

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Ty složený závorky mi taky nedávaly nějak extra smysl. Tak jsem si je odmyslel. Mě se to Tvoje prostě líbí víc. Ono je nakonec fuk, jestli radiány, nebo stupně, to je jasný. Jediný, co mě ještě napadá, jak by vypadal ten výpočet třeba při amplitudě ne 100 mA, ale třeba 130 mA. By ten výsledný čas přeci musel být kratší. V uvedeném příkladu je totiž 0,25 jak hodnota detekovaného proudu, tak i podíl amplitudy. Takže se těch 100 mA v tom trochu ztrácí.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Úplně stejně, jen by tam byla jiná čísla…
t=arcsin(25/130)­/(2.pi.f)=1,52 E-8

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Jasný. i/I. Jsem si to myslel.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

… a elegantnější a pochopitelnější.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Není k tomu slovní zadání? Přijde mi, že to počítá na periody a fázovej posun, nebo co. 4×180st x106 odpovídá počtu půlperiod při f = 2 MHz.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tableťák

Střídavý proud má amplitudu 100 mA a frekvenci 2 MHz. Za jakou dobu od počátečního okamžiku (i = 0) bude okamžitá hodnota proudu 25 mA?

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Dík… Jsem jen obyčejný střední elektronik, tyhle věci jsem nikdy nepočítal… ale tak nějak mi to přijde, že by to mohlo být.. Dyžtak mě klidně vynandej… 😉

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tableťák

Jasný, děkuju :) mně jen bylo divný, kde vzal 180 stupnu z předchozího řádku :)

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

No… asi aby spočítal i ty časy potažmo úhly z frekvence z frekvence. Pak snadno spořítá čtvrtinu z takovýhle sinusoidy a zase zpátky to převede na čas. Já jsem na tyhle výpočty blbej, ale zkusil bych to spočítat pro jiné hodnoty, jestli to bude dávat smysl.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tableťák

Dobře, děkuji moc :)

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Vůbec není za co.. Mě to taky zaujalo, jak se tyhle výpočty dělaj. Ono se to hodí. Kolega třeba programoval arduino a pro vypínání tyristoru zase řešil detekci průchodu nulou, aby v nule tyrisor zapnul a právě ve správném úhlu vypnul (nebo obráceně, ale to je fuk). Jen tenhle algoritmus mu pak ale zabral asi 50% strojovýho času, tak pak zase řešil, jak napsat aplikaci, aby se to všechno vešlo do času a do paměti. No.. nakonec se mu to povedlo.

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tableťák

ty kráso :D

před 2035 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek