Naty777

uveď několik příkladů hodin. Na čem je založeno měření času u jednotlivých hodin ?

dekuji za všechny odpovedi :D

Odpovědi
Michal Kole

Třeba sluneční hodiny, kde čas odměřoval délku a polohu stínu.

Přesípací hodiny, kde se čas měřilo podle toho, kolik se odsypalo písku.

honza19hk

Atomové hodiny- nejpřesnější hodiny-fungují na principu rezonance atomů cesia.

Elektrické hodiny-Krystalové Krystal je pasivní elektrotechnická součástka používaná v elektronických obvodech jako rezonátor s velmi přesnou a stabilní rezonanční frekvencí. Některé krystalické látky vykazují piezoelektrický jev. Ten se projevuje tak, že při mechanickém namáhání krystalu ve správném směru se na něm (zpravidla v kolmém směru) objeví elektrické napětí a naopak po přiložení elektrického napětí se krystal mechanicky deformuje.

Jestliže z takové látky vyrobíme tenkou destičku, opatříme ji elektrodami a na ně přiložíme střídavé napětí, destička se rozkmitá. Kmity destičky budou nejsilnější, pokud najdeme kmitočet na kterém destička mechanicky rezonuje. Mechanická rezonance destičky se promítá i do elektrických parametrů součástky, takže z pohledu obvodu, ve kterém je zapojen, se krystal chová jako velmi kvalitní elektrický rezonanční obvod.

Jusjsj

Nevim