Práva exekutora

Dobrý den, exekutora smlouva o vypůjčce vůbec nezajímá i když je doložená fakturami na jméno pujčitele, co mám resp. mohu dělat děkuji

Nejlepší odpověď
kropitko

V první řadě informovat toho,kdo Vám to půjčil. A ten by pak měl dokladovat,že jde o jeho věc a žádat o vyjmutí věci z exekuce. Aspoň tak jsem o tom někde četla,snad víc poradí Standa-

Další odpovědi
standa

Hádat se s exekutorem můžete jen do určité ´míry´, pak musíte ustoupit (je to přeci jenom zástupce „soudní moci“).

ALE každopádně už teď argumentujte tzv. „vylučovací žalobou“, kterou neprodleně podejte !!!

Chcete-li uspět, musíte to udělat neprodleně a formálně i věcně správně, což se vám bez asistence advokáta nemusí podařit.

Stačí totiž, aby například tzv. vylučovací (excindační) žaloba byla podána proti exekutorovi místo proti oprávněnému a soud ji po vznesení námitky nedostatku pasivní legitimace zamítne!

Důležité je také vědět, že vylučovací žalobu podle § 267 občanského soudního řádu je oprávněn podat jen vlastník či spoluvlastník zabavených věcí. Nemůže ji tedy podat například ten, kdo měl věc vypůjčenou nebo ji třeba užíval na základě nájemní smlouvy.

Žalobu, kterou by místo vlastníka podal nájemce nebo jiná osoba, by soud zamítl. V žalobě je třeba mj. označit exekuční řízení, kterého se týká, a uvést přesný soupis majetku, jehož vyloučení se domáháte.

Vaše tvrzení o vlastnickém právu k zabaveným věcem přitom musí být doloženo (viz výše).

Za návrh na zahájení soudního řízení je v tomto případě stanoven soudní poplatek ve výši 1 000 Kč.

Podání vylučovací žaloby byste rozhodně neměl příliš odkládat, protože stihne-li exekutor zabavené věci prodat, nelze se již jejich vrácení vylučovací žalobou domáhat.

Požadovat v tomto případě můžete jen výnos z prodeje, který však nejspíš bude představovat pouhý zlomek hodnoty zabavených věcí. Potom by vám nezbylo nic jiného, než se domáhat náhrady škody.

O podání vylučovací žaloby byste měl prokazatelně vyrozumět exekutora. Platí totiž, že do pravomocného rozhodnutí soudu nesmí být v žalobě uvedený majetek prodán.

Pro úplnost je třeba dodat, že podáním vylučovací žaloby bude zahájeno samostatné soudní řízení, byť s exekučním řízením přímo související. Pro jistotu je tedy vhodné zároveň s podáním vylučovací žaloby požádat soud, který exekuci nařídil, o její odložení v části týkající se majetku uvedeného ve vylučovací žalobě. Soud pak zpravidla provádění exekuce v tomto rozsahu do skončení řízení o vylučovací žalobě odloží.

Pokud nakonec soud vylučovací žalobě vyhoví, exekuční řízení ohledně předmětného majetku zastaví.

Stěžujte si a požadujte náhradu škody
Exekutor zodpovídá za škodu, kterou při výkonu exekuční činnosti způsobil on sám nebo jeho zaměstnanci. Ze zákona je pro tento případ povinně pojištěn a za škodu jím způsobenou ručí i stát. Pokud vám v souvislosti s prováděním exekuce vznikne škoda a budete schopen její vznik a výši doložit, máte velkou šanci na získání přiměřeného odškodnění.