roxilox

Na koho může exekutor v mé insolvenci?

Jsem v insolvenčním řízení. Poctivě vše platím atd… Chceme se však s přítelem brát. Někdo mě říkal, že by mohl exekutor jít i po mém budoucím manželovi. Zdá se mi to divné. Dluhy vznikli dávno před svatbou. Taktéž povolení od soudu o oddlužení bylo dávno před svatbou. Takže nechápu proč by měl být někdo trestán za to, že jsem si já dříve nadělala problémy. Na víc pokud jsem já v insolvenci tak přece na mě exekutor už nemůže a budoucí manžel nemá s dluhy z mé minulosti nic společného. Něco jiného je kdyby dluhy vznikly za manželství to bych chápala, ale takto? prosím o radu děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud jsi v insolvenci, tak jsi dlužník. To neznamená, že vše poctivě platíš, ale právě naopak – své závazky jsi neuhradila a hledáš oporu v insolvenčním zákoně.
Exekutor má za úkol uspokojit pohledávku svého klienta proti dlužníkovi. Využije k tomu zcela jistě všech zákonných prostředků. Pokud v průběhu insolvenčního řízení najde majetek, z něhož by alespoň část dluhů umořil, tak to udělá. Pokud takový majetek získáš svatbou, to exekutora nejspíš zajímat nebude.
Vezměme to z druhé strany – člověk, který má závazky, má využít veškerých dostupných prostředků k tomu, aby své dluhy zaplatil. Kdybys byla na místě věřitele, také bys hledala všechny možné cesty, jak své peníze dostat zpátky.

Další odpovědi
anonym

Pokud to není ošetřeno předmanželskou smlouvou, čí je který majetek, tak exekutor potom skočí jako pes po flusu.

ivzez

Kolik procent dluhů splatíte?
měla jste nějakého ručitele?

Není pravda, že na Vás exekutor nemůže.

V době splátkového kalendáře sice nelze exekuci provést, ale dokud splátkový kalendář neskončí, nepromine Vám soud zbytek dluhů. Pokud byste v průběhu 3 let po oddlužení (po prominutí zbytku dluhů) něco porušila, může soud prominutí dodatečně zrušit (viz poslední odstavec v odkazu níže).

I pokud vše proběhne podle plánu a soud Vám zbaytek dluhů promine,
mohou se (někteří) věřitelé „hojit“ na ručiteli, někdy to „zkoušejí“ i na rodinných příslušnících.

Portál Justice.cz, oddlužení:
http://insolvencni-zakon.justice­.cz/obecne-informace/oddlu­zeni.html