Miroslavst

Insolvenční zákon – oddlužení

Zajímalo by mě, jak to je se zbývajícím dluhem ve výši 70%, který mi soud po splnění podmínek odpustí.
Kdo těch 70% věřitelům zaplatí? Že by stát?

Nejlepší odpověď
jkjk

Nikdo. 70% proste odepisi. Ale lepsich 30%, nezli nic.

Další odpovědi
standa

…ještě bych doplnil, že insolvenční soud může ZRUŠIT již schválené oddlužení, jestliže dlužník:

  1. neplní podstatné povinnosti schváleného způsobu oddlužení nebo
  2. podstatnou část svých závazků nebude schopen splnit nebo

c)zaviní vznik dalších závazků, které nehradí

V případě zrušení schváleného oddlužení dojde k PROHLÁSENÍ KONKURZU na majetek dlužníka…, pak teprve nastává problém, protože:

  • téměř veškerý majetek dlužníka se zpěněží
  • dlužníku tak zůstává obvyklé vybavení domácnosti
  • dlužníku zůstanou jen příjmy v rozsahu, v jakém z nich nelze provádět výkon rozhodnutí nebo exekuci…, vše ostatní se srazí
  • dlužníkovi bude zabaven jeho byt/dům
  • dlužnikovi bude zrušena nájemní smlouva
  • následně si bude dlužník moci např. pronajmout jiný být, ale smlouvu bude muset dohodnout se správcem, resp. věřiteli (věřitelským výborem), protože oni budou dlužníkovi v průběhu nájmu poskytovat finanční prostředky, pokud je nemá např. z příspěvků od státu na bydlení apod.

Takže není to žádná legrace nechat si jen ´umazat´ 70% svých dluhů ☹

Michálek1245

Dobrý den, existují speciální firmy na oddlužení. Ty by to za vás měly pak nějakým způsobem vyřešit. Pravda je ale taková, že vlastně moc nevím, jak to funguje a jak se do toho promítá současná legislativa. Vím jen to, že tam byly teď nějaké změny. Každopádně mě se to netýká, tak to sleduju jen tak periferně.