Lucky Strike

Práce na ŽL nebo stálý prac. poměr, co je lepší?

Co je podle Vás lepší? práce na živnostenský list nebo stálý pracovní poměr?

Samozřejmě jsem si vygooglila nějaké informace, ale byla bych ráda, kdyby jste mi napsali nějak ve stručnosti svými slovy, proč je lepší stálý prac. poměr nebo práce na ŽL.

Pokud je mezi Vámi nějaká OSVČ, napiště prosím, zda vám práce na ŽL vyhovuje nebo zda jste do tohoto poměru šli jen proto, že jste nemohli sehnat stálý pracovní poměr.

Dočetla jsem se, že při práci na ŽL nemám nárok na dovolenou, nemocenskou, odstupné,…ale pracovní vztah mohu ukončit kdykoliv bez udání důvodu a má čistá mzda bude znatelně vyšší než při té samé práci u stálého prac. poměru.

Takže by mě zajímalo od lidí, kteří parcují na ŽL nebo na něj někdy pracovali, jak to zvládají (zvládali)? Nemáte (neměli jste) třeba strach, že Vás nechrání zákoník práce, co přijde, když budete delší dobu nemocní a jak jste to dělali s dovolenou? Museli jste si dopředu našetřit nějaké rezervy aby jste na ni mohli jet?

Pokud máte k tomuto tématu co psát, pište co Vás napadne. Budu vděčná za jakýkoliv názor. Vyskytla se mi totiž možnost zajímavé práce na ŽL, avšak někteří lidé z okolí mě od totho odrazují, jiní tvrdí, že není čeho se bát, tak nevím :/

Co je podle Vás lepší? (anketa)

Nejlepší odpověď
quentos

stálý pracovní poměr

Je to celkem jednoznačné, ale platí tu „jak pro koho“. Z hlediska zaměstnavatele je lepší, když pracujete na ŽL, pro zaměstnance je rozhodně lepší stálý prac. poměr: u ŽL si mimo jiné platíte soc. a zdr. pojištění; u stálého prac. poměru ho za Vás platí zaměstnavatel. Proto se v posledních letech rozmohla ze strany zaměstnavatelů sviňárna na hraně zákona zvaná Švarc systém, kdy nutili své zaměstnance zřídit si ŽL a vystupovat „naoko“ jako živnostníci, právě aby za ně nemuseli platit pojištění. Zákonem byl tento systém zakázán teprve začátkem letošního roku.

Další odpovědi
anonym

stálý pracovní poměr

Doplňuji:
Chybí tu opět kategorie „jiná možnost“.
Všeobecně platí, že zaměstnanci touží po osamostatnění se, chtějí pracovat sami na sebe a nechtějí mít nad sebou zaměstnavatele a nadřízené. OSVČ má na druhé straně tolik starostí a povinností, že dost často závidí zaměstnancům ten klid, který rozhodně při podnikání nikdo nemá.
Faktem dnes ale je, že ani jedna z těchto dvou skupin to nemá nijak jednoduché. Bohužel, dnes ani OSVČ, ani zaměstnanci si nemohou být jisti, že jejich práce je jistá.
Jako zaměstnanec jsem měla podstatně více klidu. Když jsme podnikali s manželem, tak jsme spali tak pět hodin denně, ráno se vstávalo s tím, že se probíralo, co bude třeba ve firmě řešit, večer se se stejným tématem chodilo spát. Bylo to únavné, rodina šla stranou, ale byla před námi perspektiva, že se dopracujeme k solidnímu způsobu podnikání.
Zažila jsem hodně lidí, kteří si podnikání „vyzkoušeli“ a potom se s prosíkem vraceli zpět do zaměstnání. Také jsem prožila nemálo problémů při podnikání. Není to činnost pro slabochy. Podnikatel musí být neustále připraven na různé potíže a hlavně musí mít dost síly se s nimi poprat. Když to ustojíte, tak to může být prima, protože jste si svým pánem. Záleží jen na Vaší šikovnosti.
Pokud do toho půjdete, tak ať se Vám daří.

Hlada

práce na živnostenský list

Doplňuji:
V anketě chybí třetí možnost. Legální podnikání. Práce na ŽL (Švarc systém) a pracovní poměr je v podstatě totéž – zaměstnání. Švarc systém je jen oboustranně výhodné obcházení předpisů o odvodu peněz státu, podnikání to ale není. Za trochu větší riziko máte víc peněz. Těžko říct, co vám bude víc vyhovovat. Každý způsob má své výhody a nevýhody, každému vyhovuje něco jiného. Souvisí to spíš s povahou, než s podmínkami.
Pokud se ptáte na osobní zkušenosti, tak třeba já podnikám víc než dvacet let a do žádné závislé činnosti bych nešel. Nevýhodou je nutnost širších znalostí z různých oborů, neustálého učení se a nedostatek rovnocenných kontaktů s lidmi. Obchodní partner nebo zákazník není kolega z práce.

anonym

stálý pracovní poměr

Stručné shrnutí řady starších odpovědí v odkazech je prosté:
Zatímco zadržování výplaty je nezákonné a soudně vymahatelné, neplacení faktur (i několik měsíců) je téměř národním sportem.
Každá anketa má až 6 variant, co ti bránilo vložit návrhy jak od Hlady, tak ocka? Obzvláště samostatné podnikání je zcela svébytná disciplína.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prace-na-fakturu-nebo-na-dohodu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-si-musim-vydelat-aby-se-mi-opllatilo-delat-na-zl-uz-jsem-se-ptala-ted-pisu-muj-dojem-z-toho
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chtel-bych-se-vas-zeptat-co-je-vyhodnejsi-jak-pro-zamestnance-tak-i-pro-zamestnavatele
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ahoj-chtel-bych-se-zeptat

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyplati-se-prace-na-zivnostensky-list-2

anonym

práce na živnostenský list

Doplňuji:
V mém oboru a způsobu bydlení je „volná noha“ snad jediná logická možnost.

GM

stálý pracovní poměr

anonym

Ten pocit samostatnosti, nezávislosti a osobní svobody je k nezaplacení. Alespoň pro mne. Já to ale takhle měla i za komoušů – volná noha, jen mám teď méně svázané ruce k tomu navíc.

anonym

Ještě k dovolené a nemocenské – během podnikání na něco takového vůbec nebyl čas. Ale nějak to nevadilo. Věděli jsme, že ta oběť je tu kvůli tomu, co chceme dosáhnout a mít v budoucnosti.

anonym

Přehlédla jsem zaměstnání na ŽL. Omlouvám se. To je z uvedených možností ta nejméně vhodná, protože jste plně odpovědná za práci, kterou vykonáváte pro někoho dalšího a veškerá rizika nesete Vy sama.Sama si podáváte i daňové přiznání a řešíte odvody.
Samozřejmě je to zase snadnější o to, že nemusíte vlastní živnost zřizovat.