karrda

Ahoj chtěl bych se zeptat.

Ahoj chtěl bych se zeptat. Bývalí zaměstnavatel mi nabídl pracovat u něho ve firmě na stejné pozici ale jen na živnostenský list a ne normálně na pracovní smlouvu má to nějakou výhodu? Nebo je lepší se nechat zaměstnat normálně? Děkuji za radu

Nejlepší odpověď
quentos

Je třeba dodat, že pokud Vám zaměstnavatel určuje náplň práce a pracovní rozvrh, pak na ŽL od letoška legálně pracovat nelze, protože jste jednoznačně v pracovně-právním vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel a takto byste tento právní vztah zastírali. Zaměstnavateli hrozí pokuta v řádech milionů, Vám v řádech statisíců. Vygooglete si „Švarc systém“ – tak se tato nekalá praktika, kterou Vám zaměstnavatel nabídl, jmenuje, dozvíte se víc. Dosud to v ČR praktikoval vesele kdejaký zaměstnavatel, aby ušetřil, a ČR tak měla jeden z největších podílů „drobných podnikatelů“, kteří ovšem ve skutečnosti žádnými podnikateli nebyli.

Další odpovědi
hanulka11

Lepší máš zaměstnat se na prac. smlouvu ,
když budeš na ŽL budeš si veškeré odvody platit sám a nebudeš mít placenou dovolenou

Michal Kole

Pro zaměstnavatel to má výhodu menší pappírování

Pro tebe žádnou a jen starosti a veškerá odpovědnost je na tobě.

Ruce pryč od toho !

mosoj

To se takhle nedá. Je třeba posoudit kolik bude platit, protože tím pádem veškeré a úplné platby pojištění zdravotní a sociální jsou na Tobě.
Pokud zaplatí za provedenou práci tak aby se to vyplatilo, tak klidně. Pak ale nevím proč by to navrhoval. Jistě aby ušetřil.
Je to navíc tzv.Švarz systém a teď nevím jestli to je legální ono se to dost měnilo. Třeba to někdo doplní.

anonym

Výhodu to má pro zaměstnavatele. Šetří tomto způsobem náklady a zbavuje se zbytečných rizik. Jako zaměstnanci Vám platí odvody na OSSZ a ZP za zaměstnavatele i za Vás (z Vaší mzdy). Budete-li pracovat jako živnostník, tak dostanete dohodnutou odměnu a odvody už za Vás zaměstnavatel platit nebude. Ty si budete odvádět z příjmu sám. Budou nižší, než co odvádí zaměstnavatel za zaměstnance. Vy tím ale přicházíte o nezanedbatelnou částku, o niž se Vám sníží příjem k zápočtu průměru na nemocenskou a na důchod. Nemocenskou si budete muset hradit sám a za období nemoci Vám bývalý zaměstnavatel nic nezaplatí.
Výhodou pro Vás je snad jedině, že je to možnost pracovat na pracovišti, kde to znáte a nemusíte si shánět jiné zaměstnání.

panxnotdead

Spíš nevýhody než výhody