Avatar uživatele
ales12

Pracovní smlouva + OSVČ, můžu?

Chci se zeptat, mám pracovní smlouvu, dělám IT pracovníka, a chci po práci dělat na OSVČ webdesignera a grafika. Ve smlouvě doslovně o tom nic není, že bych nemohl atd. Tak se chci zeptat, jestli to jde a co mě čeká (nějak ve stručnosti), kolik můžu jako OSVČ vydělat, co budu platit a co ne atd. Díky

Myslím, jestli tedy jako vedlejšák budu platit znova Sociální a zdravotní, když už za mě platí zaměstnavatel v práci atd. Jestli je zrovna u grafiky a webu nějaké konkrétní pravidlo (co jsem četl, tak každé odvětví podnikání má jiné parametry, jako kolik můžu vydělat za rok atd)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gecco před 3215 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pokud nemáš v pracovní smlouvě (atd.) zákaz nějaké činnosti, můžeš.
„Co tě čeká?“ – těžko říct – na co se ptáš?
S ´jistotou´ lze říct jen to, že daňové přiznání si budeš muset podávat sám a to, že budeš muset vést minimálně daňovou evidenci (´účetnictví´) – a to od začátku podnikání.
„Kolik si můžeš vydělat?“ – neomezeně. Zdola i seshora.
„Co budeš platit?“ – pokud své podnikání (aspoň zezačátku) pojmeš jako ´vedlejšák´, bude podstatné, kolik si za daný rok vyděláš – a budeš to řešit až při podání daňového přiznání (resp. Přehledu o příjmech a vydáních na OSSZ).
Doplňuji:
„sociální a zdravotní“ – ano, budeš je platit, ale ne znova a jen v závislosti, kolik si jako OSVČ vyděláš (tedy až v následujícím roce po začátku podnikání)
„u grafiky a webu“ – pokud vím, žádné zvýhodnění není
A jak už jsem psal – nikde není ´psáno´, kolik smíš vydělat.
Pokud se ptáš na hranici, kolik smíš vydělat, aniž bys musel v následném roce podnikání platit zálohy na pojištění, je to pro rok 2015 63.865,– Kč.

Upravil/a: gecco

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ales12 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Gecco odpověděl nepřesně:

Podle zákoníku práce nesmí zaměstnanec konkurovat svému zaměstnavateli bez ohledu na to, co (ne)má v pracovní smlouvě. Působí-li zaměstnavatel v oboru, v němž chcete podnikat, můžete začít podnikat pouze v případě, že Vám k tomu zaměstnavatel předem dá písemný souhlas. Pozor, zaměstnavatel může souhlas později odvolat.

Než půjdete na živnosťák, zjistěte si v rejstříku, v jakém oboru působí Váš zaměstnavatel a případně si vyžádejte jeho písemný souhlas.


Částka 63.865 Kč se vztahuje pouze k sociálnímu pojištění.
Zdravotní pojištění budete muset po skončení roku doplatit.


Poznámka:
Nominací odpovědi otázku uzavřete,
což znamená, že nemusíte obdržet další odpovědi
(ne každý Vám odpoví do dikuze).

před 3214 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání