ales12

Pracovní smlouva + OSVČ, můžu?

Chci se zeptat, mám pracovní smlouvu, dělám IT pracovníka, a chci po práci dělat na OSVČ webdesignera a grafika. Ve smlouvě doslovně o tom nic není, že bych nemohl atd. Tak se chci zeptat, jestli to jde a co mě čeká (nějak ve stručnosti), kolik můžu jako OSVČ vydělat, co budu platit a co ne atd. Díky

Myslím, jestli tedy jako vedlejšák budu platit znova Sociální a zdravotní, když už za mě platí zaměstnavatel v práci atd. Jestli je zrovna u grafiky a webu nějaké konkrétní pravidlo (co jsem četl, tak každé odvětví podnikání má jiné parametry, jako kolik můžu vydělat za rok atd)

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud nemáš v pracovní smlouvě (atd.) zákaz nějaké činnosti, můžeš.
„Co tě čeká?“ – těžko říct – na co se ptáš?
S ´jistotou´ lze říct jen to, že daňové přiznání si budeš muset podávat sám a to, že budeš muset vést minimálně daňovou evidenci (´účetnictví´) – a to od začátku podnikání.
„Kolik si můžeš vydělat?“ – neomezeně. Zdola i seshora.
„Co budeš platit?“ – pokud své podnikání (aspoň zezačátku) pojmeš jako ´vedlejšák´, bude podstatné, kolik si za daný rok vyděláš – a budeš to řešit až při podání daňového přiznání (resp. Přehledu o příjmech a vydáních na OSSZ).
Doplňuji:
„sociální a zdravotní“ – ano, budeš je platit, ale ne znova a jen v závislosti, kolik si jako OSVČ vyděláš (tedy až v následujícím roce po začátku podnikání)
„u grafiky a webu“ – pokud vím, žádné zvýhodnění není
A jak už jsem psal – nikde není ´psáno´, kolik smíš vydělat.
Pokud se ptáš na hranici, kolik smíš vydělat, aniž bys musel v následném roce podnikání platit zálohy na pojištění, je to pro rok 2015 63.865,– Kč.

ivzez

Gecco odpověděl nepřesně:

Podle zákoníku práce nesmí zaměstnanec konkurovat svému zaměstnavateli bez ohledu na to, co (ne)má v pracovní smlouvě. Působí-li zaměstnavatel v oboru, v němž chcete podnikat, můžete začít podnikat pouze v případě, že Vám k tomu zaměstnavatel předem dá písemný souhlas. Pozor, zaměstnavatel může souhlas později odvolat.

Než půjdete na živnosťák, zjistěte si v rejstříku, v jakém oboru působí Váš zaměstnavatel a případně si vyžádejte jeho písemný souhlas.

Částka 63.865 Kč se vztahuje pouze k sociálnímu pojištění.
Zdravotní pojištění budete muset po skončení roku doplatit.

Poznámka:
Nominací odpovědi otázku uzavřete,
což znamená, že nemusíte obdržet další odpovědi
(ne každý Vám odpoví do dikuze).