janani

Pokud bych chtěla odkázat nemovitost neteři, musím napsat závěť – nebo je to automatickky ze zákona? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Nejspolehlivější je nemovitost přepsat na neteř ještě za vašeho života (event. s věcným břemenem) nebo sepsat závěť.
I v případě, že je neteř Vaše jediná žijící nejbližší příbuzná, může se dědictví zkomplikovat a protahovat, pokud neteř nebude dědit tzv. „ze závěti“.
Sepsala bych u notáře závěť a nechala ji u něj uloženou.

Další odpovědi
iceT

http://www.prav­nik.cz/a/191/de­deni-dedictvi-ze-zakona-principles-of-intestate-succession.html

autacek

Hm, jasná otázka a ani bohužel ani jedna jasná odpověď, na co se tazatelka ptá. :(

anonym

autacek: co ty na tom nechápeš? Tazatelka netvrdí ve svém dotazu, že má jedinou neteř, takže v případě úmrtí bez závěti, dohledávají se žijící příbuzní- dědicové, mezi které se dědictví rozdělí podíly. Sepsání závěti je osvědčený postup, jak si zajistit po smrti zacházení s pozůstalostí.

autacek

Podívej, já dotaz chápu tak, jak je položen, tedy jestli je nutné odkázat majetek – neteři, nebo zda-li dojde k dědění ze zákona. To jest, zda-li je akt závěti nutný, či nikoli, což může být pro tazatelku podstatné, především pokud nemá žádné bližší příbuzné. Odpověď – když napíšeš závěť, nic nezkazíš, mi prostě přijde neadekvátní, navíc když už byste chtěli jít do hloubky tak byste měli zmínit neopomenutelné dědice (bez ohledu na závěť, atd.) Rovněž bych uvítal informaci, zda-li takové dědictví bude zatíženo daní dědickou, či bude osvobozeno…