Altair-AC

Jak je to se závětí?

Hledal jsem a nenašel. Když jsou manželé, kteří mají děti, a muž napíše závěť, tak může v ní odkazovat jeho dětem všechno? Když je muže a ženy majetek společný, tak majetek i ženy?? Třeba když by měl mít něco proti jeho vlastní ženě ale nechtěl by se rozvést?

Jsem zmatený

Odpovědi
Drap

Ne nemůže. Společný majetek je obou manželů. Manželku nemůže vynechat ani z dědictví pouze svého majetku. Manželka patří mezi neopomenutelné dědice. Vše stanovuje zákon.

ivzez

Je vidět, že jste zmatený.

Jak „jeho“ majetek a „jeho“ děti souvisí s něčím úmrtím?
Proč by muž něco odkazoval „jeho“ dětem?
A koho „jeho“ → dětem svého bratra nebo svého souseda?

Máte-li na mysli děti majetek toho, kdo závěť pořizuje,
musíte použít zvratné přivlastňovací zájmeno „svůj“.

Odpovím po opravě otázky (takhle není jednoznačná).

autacek

Manželé mají společný majetek, ale mohou mít i majetek „nespolečný“. V závěti rozhodujete o tom, co Vám patří, nebo by mohlo patřit, případně ještě než zemřete, s tím, že u společného majetku rozhodujete pouze o jeho 1/2.

V osudu dědictví vás pak omezuje ustanovení o neopomenutelných dědicích https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4584122/ , kdy mezi takové dědice manželka nepatří.

ivzez

@Auťáček → neOpominutelný dědic není nikdo.

autacek

popravdě nerozumím, na co se snažíte poukázat?

Herjulfson

Vaše odpověď je správná. Škoda, že ji nikdo neposune před Drapovu odpověď, která se tak označit nedá.
Nepominutelný, neopominutelný, neopomenutelný, tak co je tedy vlastně správně? Myslím, že zde je to naprosto lhostejné. Já pochopil zcela bez problému. Spíše bych reagoval na Drapova slova:„Manželka patří mezi neopomenutelné dědice“ To bohužel není pravda, a to vnímám jako jedinou „podstatnou“ chybu.
Ivzez, nebo kdokoliv jiný, pokud to budete číst, prosím dejte autackovi palec, aby se jeho správná odpověď dostal výš. Vidím Vaše hodnocení a předpokládám, že uznáte, že jeho odpověď je lepší než Drapova.
Děkuji
§ 1643
(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.
(Zdroj NOZ – 89/2012 Sb.)