koala

Maminka mi chce darovat byt. Kolik stojí sepsání závěti u notáře?

Moje maminka má byt 2+1 v osobním vlastnictví a chce jej přepsat na mne, – darovat. Kolik stojí sepsání závěti u notáře? Děkuji

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Darovat nebo odkázat? To jsou dva různé pojmy.
Jinak závěť lze sepsat i doma. Nejlépe vlastní rukou, datovat a podepsat.

Další odpovědi
klumprt

Kvůli darovací smlouvě bych notáře ani neobtěžoval. To se dá sepsat doma u sklenky likéru a zapnutého internetu během půl hodiny.
Závěť, to je něco jiného. Tam by se měl pořešit veškerý majetek. Nemusí se sepisovat u notáře, ale to jsou pak potřeba nějací nezávislí svědci (myslím, že aspoň dva nebo tři nedědicové). Závěť se taky může u notáře uložit, aby ji některý dědic neztopil.
Více v občanském zákoníku, ale upozorňuju, že je to pěkný marast.
Doplňuji:
A pokud byste chtěli mít darovací smlouvu úplně vymazlenou a od študovaného člověka, tak můžete jít spíš k advokátovi. Nebo jakémukoli právníkovi, který není úplně mimo co se týče občanského práva.

gecco

Pokud jde o závěť sepsanou notářem – ceny jsou stanoveny MS ČR, minimum v případě závěti je 1.100,– Kč (+DPH) včetně zápisu do Centrální evidence, ale cena může být navýšena v závislosti na obtížnosti právního úkonu.
Pokud jde o darování – je potřeba darovací smlouva (nikoli závěť) a cena jejího sepsání u notáře se řídí hodnotou daru. Jen pozor, že dar podléhá dani z příjmů – sice je ve tvém případě od daně osvobozen (přímá příbuzenská linie), ale je nutné jej zahrnout do daňového přiznání (jako bezúplatný příjem).
😉

Clouseau

Notáře vůbec nepotřebujete. Sepište si darovací smlouvu a s tou na katastr. Tam vám případně poradí .

mosoj

Hm. Napsat darovací smlouvu není takový problém. Problémem je , že potřebujete odhad ceny nemovitosti , 2 000 – 10 000 Kč !!!
Potom pár stokorun za zápis do katastru.

Pepa25

Na jednu stranu souhlasím s názory, že situaci lze snad vyřešit vlastní smlouvou (sám si už napsal pár smluv, které katastr zapsal a darování mezi příbuznými byly dvě z nich), na druhou stranu pokud paní ani přesně neví, co chce, nelze než doporučit profesionála. Bude ji to stát řádově pár tisícikorun, ale dostane relevantní právní radu, která bude nesrovnatelná s pouhým prošmejděním internetu …