Džanička

Jak je to s pozůstalostí?

Když spolu dva lidi žijí 20 let jen jako druh a družka, a jeden z nich zemře, jak je to s dědictvím.. Ten zemřelý má tři dospělé děti.. Jenže se po smrti objevili dluhy cca 180 tisíc o kterých jsme nic nevěděli. A mě by zajímalo, když ten člověk žil s ženskou a zůstali v bytě věci jako např. počítač, pračka, tiskárna, motorová pila, sekačka, el. nářadí apod. nikde od toho není doklad že to koupil jeden či druhý, dá se to brát jako polovina majetku, kterým by se dali aspoň částečně splatit ty dluhy? Kdo je zaplatí pokud se mi tři děti vzdáme dědictví? Někdo mi řekl že to přejde na vnoučata, je to pravda? Protože přece jako jejich rodiče se toho opět vzdáme, když jsou všechny vnoučata nezletilí..

Děkuji za info. Dědictví ještě neproběhlo, proto se ptám abych trošku věděla jak se to dělá. S autem bych právě jezdila pouze do dědického řízení, potom už ne. Tatínkova družka má tento byt ve kterém bydlí v pronájmu už od začátku jejich vztahu a v něm i nábytek. Ale všichni víme že další nákupy – viz dotaz nahoře – dělaly spolu a ona si chce vše nechat což si myslím že nemůže. Proto jsem se ptala jestli se to dá rozdělit napůl když spolu jen žili aby se část dluhů vyplatila. Myslíte si že můžu s dědickým řízením i nesouhlasit? Jako kvůli těm věcem které z části tatínkovi patřili? Případně více v diskusi. Děkuji

Nejlepší odpověď
ratava

Jako dědic jste měla/ jste měli právo na soupis věcí- seznam majetku po pozůstalém, díky kterému ručíte za dluh jen do výše tohoto majetku. Nevím, jak je to ve vašem případě, ale chcete-li nějakou věcí z bytu družky umořit dluh, budete muset prokázat, že opravdu patřila tatínkovi- není na družce, aby prokázala, že věc je její…

Dědictví se odmítá zcela, nelze něco přijmout, něco odmítnout, jednou odmítnuté dědictví nelze odvolat, stejně tak opačně- jednou přijmuté neodvoláte. Nakládáte-li s pozůstalostí i po odmítnutí dědictví, považuje se odmítnutí za neplatné (viz předešlý dotaz na auto). Obvyklá lhůta je jeden měsíc…

Pokud odmítnete dědictví, přechází vaše práva na vaše děti. Jste-li sama účastníkem dědického řízení, v případě nezletilosti by jim měl být určen správce- opatrovník, který přijetí/odmítnutí bude mít na starost… Nejste-li účastníkem, rozhodujete o přijetí/ odmítnutí vy sama. Nejsem si jistá, zda v obou případech nemusí s rozhodnutím souhlasit i soud…

více NOZ, notář, právník, popř. ivzez

dopl.:
Máte nárok, v lhůtě jednoho měsíce od soudního vyrozumění, dědictví odmítnout- v podobě výslovného prohlášení (písemně, ústně). Nestihnete-li onu lhůtu, právo vám zaniká. Stejně tak vám právo zaniká, nakládáte-li s majetkem, jenž je zahrnuté do dědického řízení, před jeho nabytím. Tzn. budete-li s automobilem jezdit pro své vlastní účely, bude vám to nejspíš k tíži při následném odmítání (§ 465). Automobil v takovém případě můžete pouze přeparkovat, dovézt k servisu (je-li třeba), zaplatit za něj pov. platby a pod.- vše jen v rámci zamezení škod. Platí i o nakládání s ostatním majetkem. Pro všechny dědice stejně… V případě odmítnutí dědictví všemi dědici hradí dluhy stát (§ 472). V případě nakládání s majetkem po odmítnutí dědictví se bere toto odmítnutí jako neplatné…

Pokud jsou tatínkovo dluhy vyšší než hodnota dědictví, nechte si vyhotovit soupis majetku. Odpovídat tak budete jen do výše hodnoty sepsaných věcí. Jen- zjistí-li se, že v soupisu záměrně cosi chybí, je považován za neplatný. Stejně tak dopisování majetku zvyšuje úměrně odpovědnou dlužnou částku… Nezapomeňte, že dědictví nepozastavuje úroky z prodlení. Víte-li předem, že dědictví přijmete, je dobré se s věřitelem dohodnout na rozumném řešení (splátky a pod.)… (opět platí pro všechny dědice stejně, vy sama budete odpovídat jen za dluh odpovídající vašemu dědickému podílu- jste-li tři sourozenci a všichni dědictví přijmete, odpovídáte každý 1/3 z dlužné částky)

Vůči samotnému řízení se odvolat můžete- onen koloběh pak běží opět od začátku. Na odvolání máte opět zákonem stanovenou lhůtu. Chcete-li se ohradit ohledně věcí v domácnosti tatínkovo družky a jejich zahrnutí do dědictví, bude na vás, abyste prokázala, že věci jsou jeho a nedal je družce třeba darem a pod. (§120 obč. soudní řád, důkazní prostředky § 125 a dále…). Vemte si- spousta lidí dělá nákupy s druhou osobou, ale právo k vlastnění jim tím automaticky nepřipadá… Lepší by možná bylo se s družkou rozumně domluvit, přeci jen je to paní, která s vaším otcem žila 20 let…

  • nejsem právník, tak snad jsem vám ty zákony přeříkala správně. V případě nejasností se obraťte na notáře, popř. existují i bezplatné právní poradny (k dohledání na netu, většinou bývají v každém velkém městě). Málokdy je dědické řízení uzavřeno bez „tahanic“, zkuste se na situaci podívat ze všech stran. Nějaké modelové situace dědického řízení lze dohledat na netu- kdo kdy co a za jakých podmínek ne/dědí…