Válek Petr

Jak sepsat závěť ?

Závěť by se měla psát za účasti dvou svědků. Movité i nemovité věci v ní obsažené chci ale darovat v případě mé smrti rodičům, kteří by byli i svědky. Lze to ?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Já vám doporučím pro jistotu si nechat potvrdit podpis na poště, stojí to pár drobných.

Nevím jaké jsou u vás poměry a někdo by to mohl napadnout, ověřený podpis se napadá velice těžko:-)
Doplňuji:
Tu závěť sepište jednoduše, lidé se mnohdy snaží to napsat odborně, ale vznikne z toho šílenost, které nikdo nerozumí.

Fakt jednoduše, hlavně uvést kdo, komu a co, jestli rovným dílem, nebo jinak atd.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Svědci nejsou třeba, pokud je závěť psaná vlastní rukou.
V závěti nelze nic darovat, k tomu slouží darovací smlouva. V závěti se odkazuje. V případě, že máte děti, jsou neopomenutelní dědici a lze je jen v zákonem stanovených možnostech vydědit. Nelze je obejít.
Podpis netřeba ověřovat, je-li závěť psaná rukou.

Nejlépe je však závěť sepsat u notáře.

více zde:
Závěť vlastnoruční

Nejjednodušší formou závěti, která nevyžaduje přítomnosti dalších osob (svědků nebo notáře), je závěť, kterou napíšete a podepíšete vlastní rukou. Takto sepsanou závěť můžete poté dát do úschovy notářovi, který ji zaeviduje v Evidenci právních jednání pro případ smrti. Můžete ji samozřejmě také nechat doma nebo u někoho, komu důvěřujete. Má to však tu nevýhodu, že se o ní notář projednávající dědictví nemusí dozvědět. Pokud by došlo ke sporu mezi dědici, je možné, že by takto sepsaná závěť mohla obsahovat formální chyby, proto doporučujeme spíše obrátit se na notáře.

Závěť napsaná za účasti svědků

Závěť můžete také sepsat za účasti dvou svědků. V tom případě nemusíte závěť psát vlastní rukou, stačí ji vlastní rukou podepsat. Každý svědek se pak na závěť podepíše, uvede, že je svědek, a své údaje (adresu, datum narození, případně další kontaktní údaje). Je však potřeba dát pozor na to, že ne každý je způsobilý být svědkem. Například nikdo není způsobilý svědčit o tom, co se jemu zůstavuje (toto omezení lze překonat tím, že příslušnou pasáž zůstavitel napíše vlastní rukou nebo jí budou přítomni tři svědci). Stejná omezení se vztahují na osobu dědicovi blízkou nebo na jeho zaměstnance. Přesné znění podmínek pro svědky závěti naleznete v ustanovení § 1539–1541 občanského zákoníku. Stejně jako u vlastnoruční závěti, i zde se doporučuje dát závěť notářovi, aby ji uschoval a zaevidoval v Evidenci právních jednání pro případ smrti. Pokud by došlo ke sporu mezi dědici, je možné, že by takto sepsaná závěť mohla obsahovat formální chyby, proto doporučujeme spíše obrátit se na notáře.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.