Oliku141

Odkdy už je historie? A co je historický fakt?

Měli jsme za úkol napsat něco o nějakém historkém faktu, ale je historický fakt zvolení Obamy? Nebo je historický fakt, že měl Havel krátké kalhoty při prezidentské inauguraci? Oboje se stalo, je to fakt a oboje se stalo v minulosti. Je historický fakt, že byl třeba kostel sv. Marie v roce 2015 opraven?

Nejlepší odpověď
annas

Historie je minulost co je překonané, minulé, ale je pak třeba rozhodnout co je opravdu důležité.

To, co se učíte v dějepise, z toho můžete vybrat. Historickým faktem je, že kostel byl postavený tehdy a tehdy, k úpravám došlo tehdy a tehdy.

Vezměte si třeba chrám sv. Víta – jak dlouho trvalo, než byla stavba dokončená.

Začíná se vždy tzv. od Adama, kdy se objevila prvotní informace a ta se doplňuje.

Zvolení prezidentů, války, některé kroniky atd. To, jak byl oblečený prezident Havel se spíš považuje za fakta z oblasti sociologie, tedy chování atd..

Opakuji, projděte si dějepis, třeba starší českou literaturu atd..

Přečtěte si významy slov z ASJC

"historie
1. dějiny, dějinný vývoj, souhrn minulých událostí něj. celku; vypsání těchto dějů: h. národa; h. města; slavná h. ♦ to už je h., to už patří historii n. do h. je minulé, překonané
2. věda o dějinách, o vývoji společnosti a přírody, dějepis: světová h.; literární h.
3. vypravování, historka, smyšlenka
4. životní příběhy, osudy n. jednotlivá událost, příběh: rodinná h.; známá h.; to je stará h. záležitost, věc

fakt kniž. faktum, (zjištěná ověřená jednotlivá) skutečnost, událost, výsledek; pravdivý poznatek, údaj: historický, jazykový f.;
literatura – literatura faktu liter. zpracování dokumentárních vědeckých materiálů, hist. událostí ap.;
sociologie – sociální událost, jev, vztah ap., kt. je výsledkem lidské činnosti, poznávání, hodnocení n. prožívání

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
Drap

Ano, vše to jsou svým způsobem historická fakta. Něco je důležité, něco méně. Záleží také na tom, v jaké souvislosti fakta uvedeme.
Historie je vše, co už bylo. Znamená to tedy, že svým způsobem co se stalo před minutou, je už historie.

xxx3

Historie je spojena s existencí písemných pramenů. Období „před“ historií se říká jednoduše „prehistorie“.

autacek

Rozdíl mezi historií, historickým faktem je v jejich výkladu. Fakt je to, že měl Havel krátké kalhoty, historicky to ale krátké kalhoty nebyly, pouze je měl (prý) povytažené.

Historický fakt je, že byl spáchán atentát na Heydricha, historie je, je, jak se to následně vyloží, jestli jako dobro, nebo jako zlo, třeba pro obyvatele Lidic.